5:2 aneb dieta, která funguje

07.12.2015 | 18559x Shlédnutí | Anna Tobiášová | Hubnutí

Nebojte, dieta má sice poněkud matematický název, ale rozhodně není složitá. Má hned dvě významná plus: skutečně funguje, a navíc ji kvitují s povděkem i odborníci. Její princip je jednoduchý – pět dní v týdnu jíte normálně, dva dny držíte půst. Přičemž je důležité, aby postní dny nešly hned po sobě. Že se půstu bojíte? Nebojte, jen o vodě při této dietě nebudete.

NUTRIADAPT 5:2 aneb dieta, která funguje ŽENA A MUŽÚspěch diety nazvané „pět ku dvěma“, na kterou přísahají i některé hollywoodské hvězdy, spočívá ve dvou odlehčovacích dnech během týdne. Jednak díky nim srazíte celkový týdenní energetický příjem na přijatelnou úroveň. Navíc střídání dnů, kdy jíte normálně, s těmi, kdy se držíte zkrátka, vede k tomu, že vaše spalování je neustále ve střehu, protože neví, co ho čeká.

Výhodou je i to, že dieta je sama o sobě jednoduchá, nepotřebujete žádný speciální jídelníček na míru, který bývá v běžném životě obtížné dodržet. Samozřejmě, předpokládá to, že ani ve dnech s normální stravou se nebudete přejídat a rozhodně se vyplatí, když zároveň přidáte na pohybu. Zvýší se tak váš energetický výdej a zároveň tím přinutíte svůj metabolismus k vyšším výkonům.

Kde se vzala?

A když tu zaznívá slovo „půst“, nemusíte se bát, protože i v odlehčovací dny si můžete něco k jídlu dát, rozhodně nejde o nějaké dlouhodobé, nebo dokonce nebezpečné hladovění. Přesto se nedoporučuje, aby dietu 5:2 drželi lidé se zdravotními potížemi, dlouhodobě nemocní či těhotné a kojící ženy, tyto skupiny potřebují přece jen zcela vyrovnaný příjem energie.

Největším propagátorem diety je britský televizní novinář Michael Mosley, který o ní spolu s publicistikou Mimi Spencerovou napsal knihu. Oba se dlouhodobě zabývají vlivem výživy na zdraví a vyšli z moderních vědeckých poznatků, proto jejich doporučení většinou schvalují i lékaři a odborníci na výživu.

Radí, abyste pět dní v týdnu jedli jako obvykle, ale zbylé dva dny byste neměli sníst více než 2100 kilojoulů (ženy) nebo 2500 (muži). Je to necelá půlka toho, co se doporučuje jako redukční jídelníček při dlouhodobé dietě. Je přitom vcelku jedno, jakým způsobem si oněch necelých dva a půl tisíce kilojoulů rozložíte do jednoho dne, můžete je sníst najednou, stejně jako na tři nebo pět porcí. Samotní autoři jako nejosvědčenější způsob doporučují, abyste si nechali polovinu na snídani a polovinu na večeři tak, aby mezi nimi bylo přibližně dvanáct hodin hladovění. Podle nich to svědčí rychlosti spalování i v následujících nepostních dnech. Pokud například fyzicky těžce pracujete, můžete si dietu modifikovat a také v postní dny si dát zhruba tři tisíce kilojoulů.

Co třeba úterý a pátek?

Důležité je, aby dva odlehčovací dny nešly hned po sobě. Naopak, měly by být co nejvzdálenější, ideálně se k tomu hodí například pondělí a čtvrtek. Případně úterý a pátek, pokud míváte například pondělky náročnější kvůli pracovním poradám. Doporučuje se, aby postní dny nepřipadaly na víkend, kdy se dají čekat různé návštěvy a akce, na kterých se bude servírovat jídlo či pít alkohol.

V postní dny byste se měli snažit o to, aby byla vaše strava sice lehká, ale zároveň bohatá na živiny – pro jednou byste mohli vynechat například sacharidy, ale sníst dost ovoce, zeleniny a k nim nějaké bílkoviny, na pití se nejlépe hodí voda bez bublinek.

Dieta se dá držet nějaký čas, ale zrovna tak z ní můžete udělat trvalý způsob stravování s tím, že odlehčovací dny nemusí být tak přísné. Pokud si budete hlídat příjem bílkovin a zároveň cvičit, nemusíte se bát ani toho, že sice zhubnete, ale také ztratíte svaly.

 

Monika Bartolomějová, hlavní výživová specialistka NUTRIADAPTMonika Bartolomějová, hlavní výživová specialistka NUTRIADAPT

Výhodou stravování 5:2 je, že nechává metabolismus stále na pozoru a nenechá ho usnout. Výkyvy energetického příjmu ho nutí stále pracovat. Na druhou stranu ale dieta 5:2 nic neříká o složení stravy a zastoupení jednotlivých živin (sacharidy, tuky, bílkoviny), což je důležité sledovat. Pozor je však také nutné dávat na to, aby ve dnech bez půstu nebyl příjem naprosto nekontrolovaný a aby jídelníček nevypadal tak, že sníte všechno, co vám přijde pod ruce. V tom případě by vám ani den s nízkým příjmem nemusel vykompenzovat to, co jste snědli dny předešlé.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment