5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě

03.04.2014 | 45064x Shlédnutí | Zdraví

Jaké jsou nejčastější zdravotní komplikace velké nadváhy?

Co je to obezita

NUTRIADAPT 5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě MUŽ NA VÁZEObezita je definovaná jako nadměrné ukládání tuku v organismu. Nejčastěji za to může nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. K němu dochází při soustavném nebo nárazovém příjmu velkého množství potravy, bez kompenzace odpovídajícím výdejem energie. Nadbytečnou energii přijímáme především z tučných jídel, sladkostí a ale i příjmu alkoholu.

Na vznik a průběh onemocnění má velký vliv životní prostředí a způsob života. V některých případech je na vině důsledek endokrinního onemocnění (abnormální hladiny hormonů – porucha sekrece inzulinu způsobuje diabetes mellitus, porucha tvorby tyreostimulačního hormonu TSH způsobuje onemocnění štítné žlázy), některé léky, životní situace i dědičnost. Zvláště rodinné zvyklosti jako výběr a množství konzumované stravy a sklon k fyzické aktivitě.

Jak zjistíme rozložení tuku v těle

Nikoliv tělesná hmotnost, ale podíl tukové tkáně v těle je rozhodujícím kritériem. Zjišťujeme ho jednoduše pomocí BMI – spíše orientační nebo přesněji tělesnou analýzou na digitální váze – pomocí bioimpedanční metody zjistíme procentuální podíl tuku v těle. Důležité je posuzovat jak tělesnou hmotnost, výšku, věk, pohlaví, tak i typ postavy.

Výpočet BMI = tělesná hmotnost (v kg) / tělesná výška 2 (v metrech).

  • Norma do 25
  • Nadváha 25–29,9
  • Obezita 1. stupně 30–34,9
  • Obezita 2. stupně 35–39,9
  • Obezita 3. stupně nad 40

Již od hodnoty 25 stoupají zdravotní rizika. Onemocnění často spojená s obezitou jako diabetes dále stoupají od 27 a 30. Hodnoty nad 40 označené jako morbidní obezita je závažné onemocnění. Osoby, které mají tento stupeň nadváhy, umírají předčasně.

Podle obvodu pasu rozlišujeme rozložení tuku v těle a tím i typ obezity na androidní (mužský) – typ jablko a gynoidní (ženský) – typ hruška.

Žena

  • NUTRIADAPT 5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě ŽENA METRZvýšené riziko ≥ 80 cm
  • Vysoké riziko ≥ 88 cm

Muž

  • Zvýšené riziko ≥ 94 cm
  • Vysoké riziko ≥ 102 cm

Lidí s nadváhou i obezitou stále přibývá. Nadbytek kilogramů trápí každého třetího Čecha, obezita každého pátého! Podle odhadů odborníků by v roce 2015 mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů obézních lidí. Skoro 20 milionů dětí na světě bojuje s nadváhou.

Rozhodně problematiku nadváhy a obezity nepodceňujme. Lidé si často neuvědomují, že čím nám tělesná váha stoupá, tím se zvyšuje náchylnost k řadě nemocí.

Dlouhodobá obezita vede při dlouhém trvání k nevratnému poškození zdraví. Při těžké obezitě už je například nebezpečné podstoupit i lékařskou operaci a i drobné nemoci mohou mít tak horší průběh.

Mezi nejčastější rizika / komplikace obezity patří

Diabetes mellitus 2. typu

NUTRIADAPT 5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě CUKRU obézních lidí je riziko vzniku cukrovky několikanásobně větší, než u člověka s normální váhou. Cukrovka 2. typu je spojena s inzulinovou rezistencí. Hladiny inzulínu bývají snížené, ale mohou být i normální, avšak tělo nedokáže inzulín využívat. Tělo nedokáže dostatečně zpracovat krevní cukr, ten nemůže vnikat do buněk, hromadí se v krvi a vzniká hyperglykémie. Nedostatek hormonu inzulinu způsobuje také poruchu metabolismu bílkovin i tuků.

Nebezpečné jsou především komplikace, které mohou nastat při dlouhodobě a nedostatečně léčeném diabetu – onemocnění oční sítnice, ledvin, srdce a cév, hrozí diabetické kóma nebo tzv. diabetická noha. Diabetes 2. typu je nejčastější formou cukrovky u nás. Souvisí spíše s vyšším věkem (výjimkou nejsou však bohužel i malé děti), obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem.

Vysoký krevní tlak

Jedna z nejčastějších komplikací obezity. Dodržováním vhodného jídelníčku můžeme krevní tlak snížit tak, že zmenšíme potřebu užívání léků na snižování tlaku a i zdravotní rizika s ním spojená. Ze stravy vyloučíme hlavně sůl, příliš kořeněná jídla, omezíme pití černé kávy a alkoholu, tučná jídla.

Srdeční a cévní choroby

Obezita je nebezpečná hlavně pro srdce a cévy. Ukládání tuku v cévách dochází k jejich zužování a snižuje se jejich průchodnost. Může být porušen srdeční rytmus, hrozí embolie ale i infarkt myokardu a cévní mozková příhoda.

Infarkt myokardu

Příčinou je vysoký krevní tlak, diabetes, zvýšený cholesterol.

Nádory

Obézní lidé mají větší tendence k nádorovým onemocněním. U žen hrozí hlavně rakovina dělohy, prsu, vaječníků a mužů je to rakovina prostaty a konečníku.

Existuje však spousta dalších neméně závažných komplikací

Artróza

Vysoká tělesná váha způsobuje vyšší opotřebování kloubů. Snížením hmotnosti se zmenší bolest kloubů, protože na ně nebude vyvíjena tak velká síla a nebudou tolik namáhány.

Dna

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi se ukládá v podobě krystalků v kloubech za přítomnosti velkých bolestí. Vysoká tělesná hmotnost ještě více zatěžuje tyto poškozené klouby a tím se více opotřebovávají.

Problémy s dýcháním

Tuk tlačí na plíce a obézní se snadno zadýchávají, často se objevuje tzv. spánková apnoe, kdy na několik vteřin dojde k zástavě dechu. Velmi nebezpečná situace, může dojít k infarktu.

Problémy s potencí a reprodukcí

Snižuje se šance otěhotnět, poruchy reprodukce: neplodnost, poruchy menstruačního cyklu, samovolné potraty.

Zažívací potíže

Lidé s obezitou často popisují pálení žáhy, nadýmání, zácpu, plynatost.

Kůže

Objevují se ekzémy, strie, infekce, snadno vznikají proleženiny.

Psychické potíže

Často se objevují deprese a snížené sebevědomí, problémy s provozováním zcela běžných aktivit, dokonce s cestováním dopravními prostředky a horší uplatnění na trhu práce.

NUTRIADAPT 5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě CVIČENÍ

LÉČBA OBEZITY

Základem léčby, se kterou je třeba začít u každého obézního člověka, je redukční dieta, zvýšení pohybové aktivity a úprava jídelních a pohybových zvyklostí, provázená celkovou změnou životosprávy.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment