5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě

03.04.2014 | 37340x Shlédnutí | Zdraví

Jaké jsou nejčastější zdravotní komplikace velké nadváhy?

Co je to obezita

NUTRIADAPT 5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě MUŽ NA VÁZEObezita je definovaná jako nadměrné ukládání tuku v organismu. Nejčastěji za to může nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. K němu dochází při soustavném nebo nárazovém příjmu velkého množství potravy, bez kompenzace odpovídajícím výdejem energie. Nadbytečnou energii přijímáme především z tučných jídel, sladkostí a ale i příjmu alkoholu.

Na vznik a průběh onemocnění má velký vliv životní prostředí a způsob života. V některých případech je na vině důsledek endokrinního onemocnění (abnormální hladiny hormonů – porucha sekrece inzulinu způsobuje diabetes mellitus, porucha tvorby tyreostimulačního hormonu TSH způsobuje onemocnění štítné žlázy), některé léky, životní situace i dědičnost. Zvláště rodinné zvyklosti jako výběr a množství konzumované stravy a sklon k fyzické aktivitě.

Jak zjistíme rozložení tuku v těle

Nikoliv tělesná hmotnost, ale podíl tukové tkáně v těle je rozhodujícím kritériem. Zjišťujeme ho jednoduše pomocí BMI – spíše orientační nebo přesněji tělesnou analýzou na digitální váze – pomocí bioimpedanční metody zjistíme procentuální podíl tuku v těle. Důležité je posuzovat jak tělesnou hmotnost, výšku, věk, pohlaví, tak i typ postavy.

Výpočet BMI = tělesná hmotnost (v kg) / tělesná výška 2 (v metrech).

  • Norma do 25
  • Nadváha 25–29,9
  • Obezita 1. stupně 30–34,9
  • Obezita 2. stupně 35–39,9
  • Obezita 3. stupně nad 40

Již od hodnoty 25 stoupají zdravotní rizika. Onemocnění často spojená s obezitou jako diabetes dále stoupají od 27 a 30. Hodnoty nad 40 označené jako morbidní obezita je závažné onemocnění. Osoby, které mají tento stupeň nadváhy, umírají předčasně.

Podle obvodu pasu rozlišujeme rozložení tuku v těle a tím i typ obezity na androidní (mužský) – typ jablko a gynoidní (ženský) – typ hruška.

Žena

  • NUTRIADAPT 5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě ŽENA METRZvýšené riziko ≥ 80 cm
  • Vysoké riziko ≥ 88 cm

Muž

  • Zvýšené riziko ≥ 94 cm
  • Vysoké riziko ≥ 102 cm

Lidí s nadváhou i obezitou stále přibývá. Nadbytek kilogramů trápí každého třetího Čecha, obezita každého pátého! Podle odhadů odborníků by v roce 2015 mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů obézních lidí. Skoro 20 milionů dětí na světě bojuje s nadváhou.

Rozhodně problematiku nadváhy a obezity nepodceňujme. Lidé si často neuvědomují, že čím nám tělesná váha stoupá, tím se zvyšuje náchylnost k řadě nemocí.

Dlouhodobá obezita vede při dlouhém trvání k nevratnému poškození zdraví. Při těžké obezitě už je například nebezpečné podstoupit i lékařskou operaci a i drobné nemoci mohou mít tak horší průběh.

Mezi nejčastější rizika / komplikace obezity patří

Diabetes mellitus 2. typu

NUTRIADAPT 5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě CUKRU obézních lidí je riziko vzniku cukrovky několikanásobně větší, než u člověka s normální váhou. Cukrovka 2. typu je spojena s inzulinovou rezistencí. Hladiny inzulínu bývají snížené, ale mohou být i normální, avšak tělo nedokáže inzulín využívat. Tělo nedokáže dostatečně zpracovat krevní cukr, ten nemůže vnikat do buněk, hromadí se v krvi a vzniká hyperglykémie. Nedostatek hormonu inzulinu způsobuje také poruchu metabolismu bílkovin i tuků.

Nebezpečné jsou především komplikace, které mohou nastat při dlouhodobě a nedostatečně léčeném diabetu – onemocnění oční sítnice, ledvin, srdce a cév, hrozí diabetické kóma nebo tzv. diabetická noha. Diabetes 2. typu je nejčastější formou cukrovky u nás. Souvisí spíše s vyšším věkem (výjimkou nejsou však bohužel i malé děti), obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem.

Vysoký krevní tlak

Jedna z nejčastějších komplikací obezity. Dodržováním vhodného jídelníčku můžeme krevní tlak snížit tak, že zmenšíme potřebu užívání léků na snižování tlaku a i zdravotní rizika s ním spojená. Ze stravy vyloučíme hlavně sůl, příliš kořeněná jídla, omezíme pití černé kávy a alkoholu, tučná jídla.

Srdeční a cévní choroby

Obezita je nebezpečná hlavně pro srdce a cévy. Ukládání tuku v cévách dochází k jejich zužování a snižuje se jejich průchodnost. Může být porušen srdeční rytmus, hrozí embolie ale i infarkt myokardu a cévní mozková příhoda.

Infarkt myokardu

Příčinou je vysoký krevní tlak, diabetes, zvýšený cholesterol.

Nádory

Obézní lidé mají větší tendence k nádorovým onemocněním. U žen hrozí hlavně rakovina dělohy, prsu, vaječníků a mužů je to rakovina prostaty a konečníku.

Existuje však spousta dalších neméně závažných komplikací

Artróza

Vysoká tělesná váha způsobuje vyšší opotřebování kloubů. Snížením hmotnosti se zmenší bolest kloubů, protože na ně nebude vyvíjena tak velká síla a nebudou tolik namáhány.

Dna

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi se ukládá v podobě krystalků v kloubech za přítomnosti velkých bolestí. Vysoká tělesná hmotnost ještě více zatěžuje tyto poškozené klouby a tím se více opotřebovávají.

Problémy s dýcháním

Tuk tlačí na plíce a obézní se snadno zadýchávají, často se objevuje tzv. spánková apnoe, kdy na několik vteřin dojde k zástavě dechu. Velmi nebezpečná situace, může dojít k infarktu.

Problémy s potencí a reprodukcí

Snižuje se šance otěhotnět, poruchy reprodukce: neplodnost, poruchy menstruačního cyklu, samovolné potraty.

Zažívací potíže

Lidé s obezitou často popisují pálení žáhy, nadýmání, zácpu, plynatost.

Kůže

Objevují se ekzémy, strie, infekce, snadno vznikají proleženiny.

Psychické potíže

Často se objevují deprese a snížené sebevědomí, problémy s provozováním zcela běžných aktivit, dokonce s cestováním dopravními prostředky a horší uplatnění na trhu práce.

NUTRIADAPT 5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě CVIČENÍ

LÉČBA OBEZITY

Základem léčby, se kterou je třeba začít u každého obézního člověka, je redukční dieta, zvýšení pohybové aktivity a úprava jídelních a pohybových zvyklostí, provázená celkovou změnou životosprávy.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu, apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment