Aby děti jedly ryby, luštěniny a zeleninu

11.09.2015 | 10862x Shlédnutí | Děti

Chcete, aby bylo vaše dítě mlsné a vyhýbalo se potravinám, které jsou vhodné pro jeho tělesný vývoj? Pak co nejvíce rozlišujte jídlo na dobré a na zdravé a sami se nad některými pokrmy ošklíbejte. Tady totiž víc než kde jinde platí, že příklady táhnou, a špatné dvojnásob.

NUTRIADAPT Aby děti jedly ryby, luštěniny a zeleninu ZELENINAJe jedno, zda dítě má nějaká kila navíc nebo ne. Zdravou a vyváženou stravu by měly mít všechny. Protože i ty, které mohou dneska bez dopadu na svou hmotnost jíst třeba smažený sýr s hranolky a tatarkou navrch, začnou za pár let po takovém jídle možná přibírat na váze. Navíc, vyvážená strava je důležitá s ohledem na celkový tělesný vývoj. Mnohé štíhlé děti perfektně splňují tabulkové normy, pokud jde o poměr výška/váha, ale chybí jim živiny, což se může projevit třeba častou nemocností.

Nabízíme vám několik triků, jak děti přesvědčit, že by měly opustit svých pět oblíbených a často ne moc vhodných jídel. A vyzkoušet něco nového.

1. Zdravě jíst musí především rodiče

Jestliže rodiče chtějí, aby jejich děti jedly zdravě a pravidelně, musí jim jít příkladem. Znamená to, že budou stolovat s nimi, v klidu. Týká se to nejen nedělního oběda, ale i snídaní a večeří ve všední den. Pokud rodiče dítěti naservírují něco k jídlu se slovy, že sami si dají něco jiného nebo dokonce nic, nemohou se divit, že potomek se v jídle nimrá a často ho ani nedojí.

2. Pozor na prarodiče a podsouvání sladkostí

Určité riziko představují babičky a dědečkové, kteří mohou snahu rodičů jíst zdravě považovat za přehnanou a mohu děti litovat, případně jim podsouvat sladkosti. To je kontraproduktivní hned dvakrát. Příliš sladkostí dětem škodí, slova lítosti v nich navíc vzbudí dojem, že jsou skuteční chudáci a mají právo rodičovské pokrmy odmítat.

3. Nic se nemá přehánět

Na druhou stranu, pokud budou rodiče dětem nutit pouze superzdravé a dietní potraviny s tím, že cokoli jiného je naprosto špatně, mohou se časem dočkat velkého odporu. Nebo dítěti zadělají na problémy. Jakmile nastoupí do školky či školy – bude cítit zřejmý rozpor mezi tím, co se jí doma, a tím, co mezi ostatními dětmi. Může z toho být zmatené a cítit výčitky, že rodiče zklamává. Jídlo by přitom nemělo být spojeno s negativními pocity.

4. Servírujte jídlo zajímavě

Nedělejte z jídla zábavu, ale zároveň potomky učte, aby si dobré jídlo užili třeba i tím, jak vypadá. Malým dětem můžete pečivo se zeleninou nakrájet na malé kostičky s tím, že jsou to ovečky, které je potřeba dostat do ohrady, tedy sníst. Překvapivě době fungují i jiné jednoduché triky, například když zeleninu či ovoce nakrájíte na malé kousky, děti je snědí daleko spíše. Nebo je nechte, aby si samy připravily špízy ze syrové zeleniny nebo ovoce. Tento tip občerstvení se hodí na letní dětskou párty.

5. Neuplácejte děti jídlem

Pozor na to, aby se z jídla nestal předmět vydírání či uplácení. V praxi to znamená, že byste neměli děti odměňovat za to, že něco snědí, či jim třeba během jídla pouštět pohádky nebo číst knížky, aby to pro ně byla větší zábava. Zrovna tak jim nedávejte jídlo a pamlsky za odměnu.

6. Zapojte potomky do přípravy

Když dětem naservírujete talíř plný zeleniny, možná se nad ním ošklíbnou. Ale pokud ji budou čistit a krájet s vámi, dost možná se to změní. Týká se to samozřejmě i jiných jídel – od ryb, které spolu můžete jít vybrat do obchodu, přes luštěniny až po zeleninové polévky. Děti toho v kuchyni zastanou překvapivě hodně, nebojte se proto dát jim nůž nebo vařečku do ruky. Případně je pobídněte, ať najdou recept, který spolu uvaříte.

7. Neznechuťte jim školní jídelnu

Školní jídelny mají někdy k ideálnímu stravování daleko, na druhou stranu, nějaké standardy splňují a jejich úroveň se spíše zvyšuje. Navíc přibývá jídelen, které mají každý den na výběr ze dvou, nebo dokonce tří jídel. Na vás je, abyste potomkům pomohli se v nabídce zorientovat a vybrat si jídlo, které jim bude chutnat. Pokud občas přijdou s tím, že pokrm ve škole nebyl dobrý, nijak zvlášť to nerozebírejte – pro děti i dospívající je lepší, když vezmou školní jídelny na milost. Jinak hrozí, že tam v pubertě přestanou chodit a budou se přes den odbývat ve fast foodech.

8. Nic dětem nezakazujte

Nemá smysl nějaké potraviny či jídla zakazovat a démonizovat. Klidně si někde na výletě s dětmi dejte párek v rohlíku a barevnou limonádu navrch a berte to jako výjimečný zážitek. Podobně nemusíte zakazovat ani sladkosti, jen dětem vysvětlujte, že s některými jídly se to zkrátka nesmí přehánět.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment