Co vám spolehlivě nakopne a co naopak zpomalí metabolismus

17.02.2016 | 22407x Shlédnutí | Anna Tobiášová | Hubnutí

Ani člověk, který se snaží jíst zdravě a sportuje, se nedokáže ubránit postupnému zpomalování metabolismu. Rychlost spalování přijaté energie se bohužel snižuje s věkem. Nemusí stačit ani to, že jíte střídmě, protože tělo si časem na odlehčený dietní jídelníček zvykne a přizpůsobí mu rychlost spalování. Jak z toho ven?

NUTRIADAPT Co vám spolehlivě nakopne a co naopak zpomalí metabolismus BĚHPotřebujete zrychlit metabolismus? Pak je tu dobrá zpráva: jde to v každém věku a bez ohledu na vaši aktuální fyzickou kondici. A už vůbec to neznamená, že budete muset začít hladovět nebo se trápit extrémními sportovními výkony. To by naopak byla špatná cesta, protože přehnaně přísný jídelníček vede k tomu, že tělo najede na úsporný režim, vyjde s málem a vše navíc, tedy třeba běžnou porci jídla, ukládá do tukových zásob.

 

 

Pomoc! Mám pomalé spalování po rodičích

Ta horší zpráva zní, že zatímco ve dvaceti k hubnutí stačí málo, ve čtyřiceti už se budete muset, pokud půjde třeba o množství a výběr jídla, ovládat mnohem víc. Naštěstí existují triky, na které můžete vsadit.

Relativně nejhůř jsou na tom lidé, kteří pomalé spalování zdědili. Ono totiž, na rozdíl od obezity, bohužel dědičné je. Těm spíš než úprava stravy pomůže pohyb. Ideální je cvičení zaměřené na spalování tuků třikrát až čtyřikrát týdně, které doplníte posilovacím cvičením. Na spalování tuků dobře zabírá chůze ostrým tempem, vytrvalostní běh, ale třeba i plavání, musíte však vydržet nejméně půl hodiny a plavat rychle. Správnou rychlost poznáte podle toho, že byste při plavání byli schopní občas pronést větu, ale nikoli už třeba zpívat.

NUTRIADAPT Co vám spolehlivě nakopne a co naopak zpomalí metabolismus PLAVÁNÍplavete, zvyšte svoje obvyklé tempo jednou za 10 minut po dobu 30 sekund na maximum. Vhodně zvolený pohyb mimo jiné napomůže budování svalové hmoty, která i v klidu spálí víc energie než tukové zásoby. Vyšší podíl svalové hmoty totiž zvyšuje výkonnost bazálního metabolismu – to je energie, kterou tělo potřebuje ke svému fungování.

Pomohou vám omega-3 mastné kyseliny

Nezáleží jen na tom, jak moc nebo málo jíte, ale také na složení jídelníčku. Proto do toho svého zařaďte mořské ryby, třeba sledě, tuňáka nebo lososa, které jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty jednak napomáhají tělu hospodařit s tuky, protože mají vliv na ukládání cholesterolu, ale navíc podle některých výzkumů snižují rezistenci vůči hormonu leptinu, což přímo zrychluje spalování přijaté energie. Pokud vám ryby z nějakého důvodu nedělají dobře, můžete jíst omega-3 mastné kyseliny, coby potravinové doplňky, doporučuje se 1 000 až 2 000 miligramů za den. Jiným zdrojem jsou třeba lněný olej, vlašské ořechy nebo vejce obohacené omega-3 kyselinami.

Naopak se zcela vyhněte jídlům s tuky, v jejichž názvu najdete předponu trans-, nebo ztužené tuky. Takové nejenže škodí cévám, ale navíc spalování zpomalují.

Zelený čaj coby spalovač tuků

Mnoho z těch, kteří dokázali zhubnout, přísahá na zelený čaj. Jejich zkušenosti potvrzují i některé výzkumy. Zdá se, že látka katechin, kterou zelený čaj obsahuje, skutečně pomáhá tělu spalovat tuky. Musíte však vypít nejméně půllitru denně.

Pokud jde o celkové množství energie, které za den přijmete, nevěřte tomu, že čím méně, tím lépe. To vede spíše k dalšímu zpomalování metabolismu. Berte to tak, že vám nejde v prvé řadě o hubnutí, ale o to, aby vaše tělo dokázalo efektivněji spálit energii z jídla.

V takovém případě se držte toho, že denně přijmete přibližně tolik energie, kolik odpovídá vašemu bazálnímu metabolismu. Ten si můžete nechat přesně změřit u odborníků, případně vyjít z různých tabulek a přepočtů, ale musíte je brát pouze orientačně! Pro představu, sedmdesát pět kilo vážící čtyřicetiletá žena s mizivou pohybovou aktivitou a výškou kolem 1,65 metru má bazální neboli klidový metabolismus zhruba 5 500 kilojoulů. Žena o deset let mladší, která má přiměřenou fyzickou aktivitu minimálně 3x týdně a váží o pár kilo méně, si může dovolit asi 7 000 kilojoulů denně. To je dáno nejen věkem, ale i větším množstvím svalů, menším množstvím tuku a častější aktivitou.

Při takovém příjmu budete udržovat svůj metabolismus v chodu. Pro hubnutí je vždy důležité, abyste více energie vydali, než přijali.

Pokud chcete vědět, jak s hubnutím začít či jak vyhodnotit svůj bazální metabolismus, můžete se obrátit na odborníky. Počítání vydaných či přijatých kilojoulů však nemusí stačit. Vhodné je podstoupit i laboratorní rozbor krve a odborné posouzení fyzických i psychických dispozic, jaké nabízejí například nutriční specialisté. Více informací najdete na: www.nutriadapt.cz/.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment