Hit: dieta podle Vikingů, kterou milují kardiologové

21.06.2015 | 11126x Shlédnutí | Hubnutí

Jakmile se začnete zajímat o diety, které se šíří na internetu nebo mezi lidmi, zjistíte, že jich neexistují desítky, ale minimálně stovky. Problémem většiny z nich je, že po nich sice možná shodíte, ale jsou jednostranné nebo zaručují jen krátkodobý úspěch. Dneska vám však představíme jednu, jež naopak pochází přímo od lékařů, a které proto můžete věřit.

NUTRIADAPT Hit: dieta podle Vikingů, kterou milují kardiologové MUŽ NŮŽ A PRKÉNKOV doporučeních odborníků na výživu se nyní objevuje severská dieta (v angličtině se o ní mluví jako o nordic diet), někdy nazývaná též vikinská. Vychází totiž z tradiční skandinávské kuchyně, která je pro všechny severské země víceméně společná.

Zdraví z Kodaně

Dieta samotná vzešla ze spolupráce mezi dánskou kultovní restaurací Noma v Kodani a vědců z místní univerzity. Podrobně se představila loni na podzim na Evropském kardiologickém kongresu v Barceloně, kde o ní hovořil jeden ze spoluautorů Meinert Larsen. Ten tvrdí mimo jiné to, že lidé, kteří dodržují zásady severské diety, jsou podstatně zdravější než ti, kdo se stravují jinak. Mnohem méně je ohrožuje infarkt nebo mrtvice, protože jim klesá špatný a stoupá příznivý cholesterol. A samozřejmě, jsou rovněž štíhlejší. Týká se to jak mužů, tak žen.

Trik spočívá mimo jiné v odlehčení jídelníčku. Každopádně zkuste severskou dietu brát jako inspiraci na cestě, jejímž výsledkem bude zdravější životní styl, nikoli jako dietu, kterou shodíte pět kilo za dva týdny. Pokud se jí budete řídit dlouhodobě, bez potíží shodíte třeba 10 až 15 kilo za půl roku, což je ideální tempo.

Co jedí vyznavači severské diety

  • Základem jsou ryby, případně drůbež a mořské plody, omezit by se naopak mělo červené maso.
  • Dva dny v týdnu byste měli maso vynechat úplně.
  • Důležitým doplňkem stravy je množství zeleniny, včetně té kořenové.
  • Nezastupitelné místo má v jídelníčku kvalitní pečivo, nikoli však to z bílé mouky.
  • Důraz se klade na lokální původ potravin, navíc je dobré jíst ty sezónní.
  • Na talíř patří i oříšky, semínka a ovoce, zejména bobulovité (borůvky, brusinky, černý rybíz).
  • Nezapomínejte na luštěniny, vhodná jsou i vejce a mléčné výrobky, nikoli však vysoce tučné.
  • Neměli byste konzumovat polotovary a dochucovadla, stejně jako smažená jídla, uzeniny či exotické ovoce.

V praxi to znamená, že byste si vždycky měli dát třeba jablka místo banánů. V zimě je vhodným zdrojem vitamínů kořenová zelenina, která patří k tradiční kuchyni a nevadí jí skladování, zatímco zkusíte zapomenout na bledá skleníková rajčata.

Dieta ze severu po Česku

Nemusíte se samozřejmě vikinskou dietou řídit doslova, už proto ne, že například ryby se ve zdejší kuchyni nevyskytují zdaleka tak často. Zkuste ale ryb přidat, do mořských plodů se samozřejmě nutit nemusíte. Tučné ryby, jako je losos nebo sleď, vaše tělo zásobí živinami, jako jsou omega-3 mastné kyseliny. Lososí maso nahraďte zvěřinou nebo jehněčím.

Používejte řepkový olej, který má vhodné složení pro vaše srdce, dokonce vychází lépe ve srovnání s olivovým olejem, protože obsahuje méně škodlivých nasycených mastných kyselin.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment