Začínáte hubnout? Těmto 8 hlavním chybám se pokuste vyvarovat!

12.01.2016

 

Anna Tobiášová

Typické chyby, jichž se dopouštějí všichni, kteří se snaží shodit přebytečná kila? Přehnaná očekávání, příliš vysoké cíle, zakazování si některých jídel, obrovské utrpení při plánování diety. A také víra v nesmyslná doporučení, jako je třeba jídlo po páté hodině odpolední.

NUTRIADAPT Začínáte hubnout? Těmto 8 hlavním chybám se pokuste vyvarovat!1. Žádné jídlo po páté odpolední

Tohle doporučení se mezi lidmi drží velice úporně, a přitom je nesmyslné a většině z vás může spíše uškodit. Jistě, pokud někdo jí přes den přiměřeně a v pět hodin přestane úplně, výrazně sníží svůj denní energetický příjem a nejspíš skutečně bude hubnout. Ale je to cesta k narušenému vztahu k jídlu. Platí tedy pouze to, že byste neměli jíst později než dvě až tři hodiny před spaním.

2. Kdo hubne, musí hladovět

Představujete si hubnutí jako nesmírné utrpení, během něhož budete překonávat záchvaty hladu? Naštěstí se mýlíte. Když začnete jíst méně než dosud, sice občas lehký hlad pocítíte, ale rozhodně byste neměli cítit hlad vlčí, nebo hlady dokonce omdlévat. Pomůže vám, když si denní příjem jídla rozdělíte do jednotlivých porcí dle potřeby a možností, ale rozhodně je pravidelné jídlo nutností.

3. Zhubnu osm kilo za tři týdny

Pamatujte si dvě důležité věci: nikdy byste neměli shazovat rychleji než půl kila až kilo týdně a hubnutí by mělo rovněž trvat tak dlouho, jak vám trvalo kila nabrat. Jinými slovy, pokud jste za minulý rok získali na váze deset kilo, neplánujte si, že je shodíte během ledna. Lepší je rozvrhnout si shazování nadbytečných kil na tři měsíce, bude to snazší a zároveň tím, že nebudete trápit tělo hlady, stoupne šance na udržení si nižší váhy. Samozřejmě, shodit dvě, nebo dokonce tři kila týdně lze, ale žádný odborník vám to nedoporučí.

NUTRIADAPT Začínáte hubnout? Těmto 8 hlavním chybám se pokuste vyvarovat! ČINKA4. Přehnaná očekávání

Už tak se na sebe kvůli kilům navíc zlobíte, a proto si dáváte ještě vyšší cíle? Kromě přísné diety si třeba plánujete, že budete chodit třikrát týdně cvičit? Těžko to ale zvládnete, když jste zatím necvičili ani jednou. Místo toho to po čtrnácti týdnech s pocitem rozčarování vzdáte úplně.

5. Zakazování některých jídel

Věty jako: „Už nikdy ani kousek čokolády nebo paštiky,“ by z vašich úst neměly zaznívat vůbec. Rozhodně platí, že zmíněné potraviny, ale také spousta dalších, skutečně nejsou zrovna dietní, avšak čím víc podobných zákazů si dáte, tím spíš hrozí, že je porušíte. Tato nevhodná jídla si občas klidně dejte, o to více si je však vychutnejte.

6. Těšíte se na skončení diety

Neberte hubnutí jako dočasné utrpení, které jednoho dne skončí a vy budete opět moci jíst a pít bez jakéhokoli omezení. Vaším cílem by měla být trvalá změna životního stylu, abyste si udrželi správnou váhu.

7. Hubnutí bez podpory

Možná se snažíte hubnout tajně, protože se za svou nadváhu nebo obezitu stydíte, třeba to nechcete nikomu říkat, protože si sami nejste jistí, zda to vydržíte. Ale takovým utajováním svému snažení nepomůžete. S podporou okolí by vám to šlo rozhodně lépe. Když to nebude nikdo vědět, těžko vám na návštěvě nabídnou dietnější jídlo. Zrovna tak by bylo obtížné dávat si s kolegy v restauraci k obědu salát nebo vysvětlovat partnerovi, proč najednou jíte méně.

8. Hubnutí pouze pomocí diety

Ano, shodit přebytečná kila tím, že se zásadně omezíte v jídle a nic dalšího pro to neuděláte, je možné. Ale tak dobrý nápad to vlastně úplně není. Jednak by taková dieta musela být mnohem přísnější, aby měla efekt, navíc díky pohybu můžete měnit poměr tukových zásob a svalů v těle, a přesně to vaše tělo potřebuje, svaly totiž i v klidu spalují víc energie než tukové buňky.

Pokud si chcete nechat poradit od odborníků, můžete se objednat na konzultaci zde.

 

Další články

Zdraví
Hubnutí
Strava
Usušené poklady – 3. díl o uchovávání potravin

Prázdninové návraty z lesa, čištění, krájení. A pak pokrýt každou volnou plochu novinami a všechny ty praváky a kováře pěkně…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Hubnutí
Strava
Přerušovaný půst: Spása pro každého nebo přechválený módní trend?

Přerušovaný půst (PP) neboli Intermittent Fasting vstoupil do povědomí široké veřejnosti ve větší míře teprve před pár lety,…

Vaše proměny

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc

Marek Varkoček

Žádné hladovění, jenom změna stravovacích návyků a skladba jídla

Alena Nekvapilová

Na začátku jsem měla o 25 kilo navíc, nyní se můj život změnil o 180°!