Nejčastější chyby nováčků v posilovnách

28.01.2022

 

Anna Zlámaná

Nejen s novým rokem se do posiloven dostávají nováčci, kteří se chtějí plní elánu vrhnout na cvičení a změnit svůj životní styl o 180 stupňů. Pokud jsou ale pro vás posilovny neprobádané vody, doporučujeme projít si nejprve nejčastější chyby, které mohou nováčci dělat. Ať už chcete zhubnout, vyrýsovat nebo nabrat svalovou hmotu, nechcete si při této cestě přece ublížit nebo se demotivovat, protože pokroky nepřichází. Co tedy nováčkům může stát v cestě za vysněnou postavou?

Cvičí hned sami

Úplní začátečníci by se měli domluvit na pár lekcích s osobním trenérem, který vysvětlí a ukáže, na co při cvičení dát pozor, a jak by měly jednotlivé cviky vypadat. I tak základními cviky, jako jsou dřepy nebo sklapovačky, si můžete ublížit, pokud je budete dělat špatně, obzvlášť pokud například trpíte nadváhou nebo máte špatnou bederní páteř. A navíc neuvidíte vytoužené výsledky, což vás nakonec demotivuje. Jedná se o finanční investici, která rozhodně stojí za to.

Snaží se napodobit ostatní

Ať už se to týká zvolené zátěže nebo typů cviků, každý by měl brát v potaz vlastní možnosti a potřeby těla. Navíc ne vždy ostatní cvičí správně, takže je i riziko vytvoření nevhodných návyků tím, že budete opakovat chyby ostatních. Vyhraďte si několik prvních hodin v posilovně na to, abyste si vyzkoušeli různé váhy při provádění cviků, vyzkoušejte různé lektorované lekce, abyste zjistili, co vás baví a vašemu tělu zároveň vyhovuje. To, že kamarádku baví zumba, neznamená, že vy se na ní budete cítit dobře. Ani náročný kruhový trénink nebo cross fit, který denně dělá váš oblíbený influencer, není pro každého, obzvlášť pokud ještě nemáte zažité základy silového cvičení. 

Zaměřují se jen na izolované cviky

Ať už chcete velké bicepsy, vyrýsované břicho nebo pevný zadek, tělo vždy funguje jako celek. Pokud se budete zaměřovat jen na pár omezených cviků, nedosáhnete vytoužených výsledků tak snadno. Cvičte tedy celou soustavu těla souměrně. Zaměřte se na komplexní cviky, které zatíží více svalů najednou, střídejte různé sestavy cvičení nebo choďte na různé lektorované lekce. Zlepší se vám tak i koordinace a držení těla.

Jedí příliš málo

Vsadím se, že jste už v životě také slyšeli neustále omílané „Když chceš zhubnout, nežer a cvič.“ Jenže ono to není tak jednoduché. Takový přístup bude fungovat, jen pokud se člověk do nadváhy dostal přílišnou konzumací jídla. A bude fungovat jen dočasně. Velká část lidí v současnosti trpí nadváhou kvůli nedostatečné konzumaci potřebných živin. Tělo je pak vystresované, že nemá z čeho přežít, a reaguje ukládáním tukové hmoty „na horší časy“. A pokud v takové situaci začnete urputně cvičit, vystresujete svůj metabolismus nakonec ještě víc. Stejně jako auto potřebuje benzín, i naše tělo potřebuje palivo. Můžete si pro začátek za pomoci kalkulaček na internetu spočítat svůj bazální metabolismus, což je minimální energetická potřeba těla pro přežití, kterou byste mu měli dopřát. Bez kvalitní stravy to prostě nejde, ať už chcete hubnout nebo nabírat svalovou hmotu. 

Nejjistější samozřejmě vždy bude vyhledat pomoc odborníka, v tomto případě tedy nutričního specialisty. Ten vám pomůže srovnat kalorický příjem, potřebné množství sacharidů, bílkovin i tuků i velikosti porcí. Poradí vám také, na co se hlavně zaměřit a jak nedostatky v jídelníčku napravit, abyste měli jistotu, že svému tělu dopřáváte vše, co potřebuje.

Vzdají to, jakmile nevidí okamžité výsledky

I zde, jako u mnoha dalších oblastí života a sebezdokonalování, platí, že je potřeba vytrvat. Motivovat vás může, pokud máte, záznam svých začátků, abyste si mohli porovnávat zlepšení. Zjistěte si za pomoci váhy Tanita nebo InBody složení svého těla, zapište si míry minimálně v pase a bocích, udělejte si fotky ve spodním prádle. Zaměřovat se jen na celkové číslo na váze vás může odradit, protože neodráží změnu složení těla, kdy můžete zhubnout tuk, ale zároveň i nabrat svaly. Zdá se pak, že váha stojí, ale přitom dochází ke zlepšení, které vám ukážou právě změny v centimetrech nebo převážení na diagnostické váze.

Zaměřují se pouze na kardio

Většina lidí, kteří chtějí zhubnout, se zaměřují převážně na aerobní cvičení. Snaží se tak „spálit“ nechtěné kalorie. To přece povede k nejrychlejšímu hubnutí, že? To ale není tak jednoznačné. Je pravda, že pálení kalorií pohybem vás přiblíží kalorickému deficitu, který je pro hubnutí nezbytný. Důležité je ale budování, potažmo minimálně udržení svalové hmoty. Jde totiž o to, že čím víc máte svalstva, tím vyšší je váš bazální metabolismus. Díky tomu tělo vydává energii, i když zrovna aktivně necvičíte, metabolismus je tedy zjednodušeně řečeno „rychlejší“. Názornou ukázkou jsou kulturisté, kteří musí každý den sníst obrovské objemy jídla, aby si svaly udrželi. Budování svalové hmoty by se tedy neměly bát ani drobné ženy. Opravdu vám po pár silových trénincích nenarostou svaly jako Arnoldu Schwarzeneggerovi. (Kéž by!) 

Chodí si popovídat a udělat selfie

Tohle zdaleka nebývá jen problém něžného pohlaví. Udělat si motivační fotku a najít si na cvičení parťáka je super, ale nesmí se to přehánět. Pokud vám tyhle aktivity ubírají na čase, který strávíte tréninkem, domluvte se s parťákem či parťačkou, že se sejdete ještě před cvičením dřív, abyste v klidu dohnali nejnovější zážitky a trápení. Dlouhé konverzace si prostě nechte na jiné prostředí, než je posilovna. A mobil radši nechte v šatně. Ostatně návštěva fitness centra by pro vás měla být i únikem od technologiemi přesyceného každodenního života, protože i taková pauza patří ke zdravému životnímu stylu.

Další články

Zdraví
Strava
PROBIOTIKA – ZDRAVÍ ZAČÍNÁ VE STŘEVECH

Představte si armádu malých „dobrých“ bakterií, které žijí v našem těle a dělají v něm pořádek! Tito „malí kamarádi“ se…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Sport
Běžecké tipy pro začátečníky

Běh je zdarma, můžete ho provozovat kdekoli a spaluje se při něm více kalorií než při jakémkoli jiném běžném cvičení. …

Vaše proměny

Petra Wojnarová

Největší radost mám z toho, že jsem se pro svého manžela stala znovu atraktivní, a i když mě nikdy v hubnutí nepodpořil, teď jen chodí a chlubí se, co jsem dokázala

David Kutěj

Bál jsem se, zda nejde o další dietu v prášku

Lenka Ersepková

Jsem veselejší, vyrovnaná sama se sebou a spokojená žena