Psychologie při běhání

15.09.2014 | 13681x Shlédnutí | Vít Schlesinger | Sport

Nohy nejsou jedinou částí těla, která zajistí co nejlepší běžecký výkon – klíčovou roli hraje také váš mozek. Elitní atleti spoléhají na správné rozpoložení mysli, aby zvýšili svou soutěživost. Ale i běžečtí začátečníci mohou použít pro zlepšení tréninku stejné psychologické techniky.

4 způsoby myšlení vedoucí k větší rychlosti

 

Stanovte si dlouhodobé cíle

Dopřejte si čas popřemýšlet o tom, proč je pro vás daný sport – např. běhání – důležitý, a potom si stanovte dlouhodobý cíl. Například chcete-li být silnější, zapište se na půlmaraton. Pokud pak během tréninku narazíte na překážky, můžete zaměřit pozornost na to, jak se každým krokem přibližujete ke svému hlavnímu cíli. „Mít jasné ,proč‘ umožňuje zvládnout nevyhnutelné vzestupy a pády, které přicházejí, když usilujete o něco, co představuje psychickou a fyzickou výzvu.“

 

Zavést krátkodobé strategie

Podívejte se na vámi zvolený dlouhodobý cíl a rozdělte si ho na části, na kterých můžete pracovat v krátkém časovém horizontu, např. pravidelně běhat po určitou dobu, později tuto dobu navýšit. „To vám umožní soustředit se na konkrétní aspekt vašeho tréninku nebo závodu. Tímto aspektem může být váš postoj, pozornost, forma. Tyto konkrétní části, na které jste se rozhodli soustředit, vám umožní postupně doladit váš celkový výkon. Jedním z ideálních tipů jsou např. běhy night-run.

 

Používejte představy

Představy jsou velmi užitečným nástrojem, který můžete použít v době, kdy zrovna nemůžete běhat, např. při dojíždění do práce, před spaním, když jste zraněni. Jak na to? „Představte si sebe sama jako běžce, jakým toužíte být. Prozkoumejte tohoto běžce po fyzické stránce - co na této osobě s vámi koresponduje? Nyní prostudujte styl tohoto běžce, vryjte si ho do paměti – opravdu buďte schopni ve své mysli „vidět“ tohoto člověka běžet. Pak si představte, že vidíte sám sebe krok za krokem běžet na jeho místě. Jak vypadáte, když běžíte tímto způsobem? Jak se cítíte, když běžíte jako on? Ztělesněte si ten pocit. Představy jsou mocné, pokud využívají všech smyslů. Některé části mozku neumí rozlišit mezi tím, zda nějakou dovednost fyzicky vykonáváte, nebo tím, zda si její vykonávání pouze představujete.

 

Praktikujete pozitivní samomluvu

„Pozitivní samomluva vám pomáhá řídit myšlení co nejkonstruktivnějším způsobem a umožní vám co nejlepší výkon.“ „Stejně jako příroda nesnáší vakuum, pokud to našim myšlenkám umožníme, je šance, že prázdno bude zaplněno soustředěním na to, co se pokazí nebo by se pokazit mohlo.“ Místo toho si napište pozitivní a smysluplné výroky, které si budete během tréninku nebo závodu stále opakovat. To vám pomůže zůstat soustředění. Mohou to být užitečné připomínky, jako například „Plynulé dýchání“ či „Plynulý krok“ nebo něco, co vám dodá energii, když se cítíte unavení, například připomínka „Prostě to udělej“...

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment