Nebojte se činek. Silové cvičení vám dá krásnou a zdravou postavu.

02.02.2023

 

Anna Zlámaná

Chcete se věnovat zdravému životnímu stylu, být aktivní a spokojená se svou postavou? A myslíte si také, že k dokonalé formě se můžete vyběhat a po zvedání těžkých činek byste vypadala jako kulturistka? Přesvědčíme vás, že se jedná o mýtus a že i „něžné“ pohlaví může hodně profitovat z „chlapského“ stylu cvičení.

Jednoduše řečeno není žádný ženský a mužský přístup ke cvičení. Obě pohlaví by měla cvičit stejně a zaměřovat se jak na aerobní typ pohybových aktivit, jako je běhání, cyklistika nebo aerobik, tak i na silové cvičení. Bojíte se, že budete vypadat jako Arnold Schwarzenegger nebo Věra Mikulcová? Můžete zachovat klid. Pro budování takového objemu svalstva je potřeba neskutečná píle, zátěž, přísný režim a cílevědomost. A upřímně občas také doping. Když už víme, co se vám po práci s těžšími váhami určitě nestane, tak si pojďme konečně říct, co vám naopak takové cvičení může přinést.

Zrychlíte metabolismus

Většina z nás vědomě či nevědomě hodně řeší, kolik kalorií spálíme při samotném cvičení danou aktivitou, takže máme pocit, že relativně pomalé zvedání závaží, které moc nezvýší tepovou frekvenci, přece nemůže vést k hubnutí. Důležité ale je, že silový trénink vám na rozdíl od běhání může zrychlit funkci metabolismu až na 48 hodin po tréninku. Zjednodušeně tedy po silovém tréninku pálíte více energie i v momentě, kdy jste v klidu a necvičíte. A navíc díky většímu množství svalstva spalujete energii, i když zrovna aktivně necvičíte.

Zformujete postavu

Jestli chcete krásné pevné křivky, tak nám věřte, že jich nedocílíte hladověním s nízkokalorickou dietou v kombinaci s urputným pálením kalorií běháním nebo cvičením na elipticalu. Tím získáte leda tak podvyživený vystresovaný metabolismus a zdánlivá štíhlost bude vykoupená povadlými svaly. Mnohem rozumnější je dát tělu pevnou zdravou formu vytvořením svalové hmoty, která drží partie hezky na místě a zpevněné. Takže pokud je vaším cílem pevný kulatý zadek spíš než povadlé pozadí, nebojte se naložit si váhy a vyzkoušet například cviky se zátěží jako je hip thrust.

Budete mít pevnější i kosti

Silové cvičení nemá pozitivní vliv jen na samotné svalstvo, ale také na kosti. Stejně jako svaly stimulujeme ke správnému fungování pohybem, platí to i pro kostru. Aktivním životním stylem, který zahrnuje i posilování, zabraňujete rozvoji osteoporózy, což je onemocnění vyznačující se úbytkem kostní hmoty a právě ženy jsou více rizikové, co se týká jejího rozvoje. Nejvíce pak konkrétně ženy po menopauze.

Ustoupí bolesti zad a zlepší se držení těla

Typickým problémem současné doby je nevhodné držení těla. Spoustu času trávíme sezením u počítače nebo za volantem a v dalších nevhodných pozicích. Výsledkem je křivá páteř, spadlé držení ramen a celkově ochablé držení těla. Je pak jasné, že kvůli tomu pak většinu z nás trápí bolesti zad, které mohou přecházet i v bolesti hlavy. Když budete posilovat svalstvo trupu a zaměříte se na správnou techniku, pomůžete srovnat páteř i ramena, a tím ulevíte bolesti. Navíc budete stát více vzpřímeně, a tak i působit sebevědoměji.

Snížíte riziko úrazu

I pokud byste nechtěli dosáhnout výše zmíněných bodů a rozporovali, že běhání vás prostě baví a nevidíte jediný důvod občas od běhání odskočit i do posilovny, tak vám přece jen důvod dáme. Posilování totiž zlepšuje koordinaci pohybu a nervové spojení mezi mozkem a procvičovaným svalem. Díky tomu budete mít větší kontrolu nad svým tělem a vykonávané pohyby budou efektivnější. Díky tomu tedy i zmenšujete šanci, že se při vašem oblíbeném běhu nebo třeba procházce v horách omylem zraníte.

 

 

Další články

Hubnutí
Strava
Nemoci
Kokosový olej: jed i všelék

Kokosový olej je možné běžně využívat. Je třeba ale stále myslet na pestrost stravování a tak ho nelze doporučit jako jediný…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Hubnutí
Hit: dieta podle Vikingů, kterou milují kardiologové

Jakmile se začnete zajímat o diety, které se šíří na internetu nebo mezi lidmi, zjistíte, že jich neexistují desítky, ale…

Vaše proměny

Lucie Absolonová

S tím, co jsem nabrala v těhotenství, jsem marně bojovala. Teď mám 20 kg dole a hubnu dál

Milan Buška

V době, kdy jsem začínal s programem, má dcera odletěla na roční pobyt na Nový Zéland. Představa, že ji přivítám a obejmu s 20 kg dole, mě poháněla nesmírně kupředu.

Petra Wojnarová

Největší radost mám z toho, že jsem se pro svého manžela stala znovu atraktivní, a i když mě nikdy v hubnutí nepodpořil, teď jen chodí a chlubí se, co jsem dokázala