Chystáte se na jarní úklid? Ukliďte také ve svém těle

04.03.2015

 

Ondřej Nývlt

Ptáci již mohutně zpívají, sluníčko začíná hřát, zima pomalu končí a příroda se probouzí ze zimního spánku.

NUTRIADAPT Chystáte se na jarní úklid? Ukliďte také ve svém těleEnergie, uschovaná v kořenech rostlin, stoupá vzhůru, zvyšuje se proudění mízy a objevují se první nové zelené lístečky. Naši předci moc dobře věděli, že je toto období vhodné pro řádnou očistu těla – detoxikaci. Proto drželi půst a jedli mladé zelené části rostlin, o kterých věděli, že jim udělají dobře jak na trávení, tak jim pomohou překonat „jarní únavu“. Období po Masopustu, od Popeleční středy až do Velikonoc, bylo věnováno půstu a posílení životní energie po zimě.

Naši předci sice neměli tak rozsáhlé vědomosti o detoxikaci, jako máme dnes a jaké lze nalézt na internetu, ale věděli, že jim rozhodně udělá dobře. Vnímali své tělo a cítili, co mu prospívá. Samozřejmě si také předávali zkušenosti z generace na generaci, a tak se způsoby očisty těla mohly místně lišit. Vždy však měli dvě věci společné – dostatečný pitný režim a konzumaci mladých zelených rostlin.

Zanesený organismus špatně funguje

Proč je čištění organismu tak důležité? Celkové zatížení organismu se v posledních desetiletích významně zvýšilo a díky „modernímu“ způsobu života se přes zimu ještě prohlubuje. Přestože jsou obchody i v zimě plné ovoce a zeleniny, stále častěji se setkáváme s nekvalitní stravou, alergeny, toxiny a různými chemikáliemi. Plody, které na pohled vypadají dobře, jsou často ochuzené o zdraví prospěšné látky, které nám pak chybí. Na druhé straně jsou po nás požadovány daleko vyšší výkony a žijeme v mnohem více stresovém prostředí. Náš organismus se pak nedokáže účinně zbavovat všech odpadních látek a postupně se zanáší nevyloučenými odpady.

Jedy a odpadní látky tělo vyčerpávají a oslabují

Pokud je tělo dlouhodobě vystavováno vyšší zátěži a stresu, obranný systém zpočátku odolává, ale časem se vyčerpá a oslabí. Tělo pak není schopno věnovat tolik energie na boj s nepříznivými vlivy a infekcemi. Přirozená imunita klesá a člověk se stává náchylnější k nemocem. Detoxikace je proto základem správného fungování těla a také léčby akutních a chronických onemocnění.

Jak se tělo zbavuje jedů a odpadních látek

Hlavními detoxikačními orgány našeho těla jsou plíce, ledviny, játra, tlusté střevo a kůže.

Plíce jsou odpovědné za vylučování oxidu uhličitého, nejdůležitějšího odpadního produktu.

Ledviny jsou odpovědné za vylučování odpadních látek obsahujících dusík (močovina, kyselina močová), které vznikají při rozkladu bílkovin. Ledviny také regulují množství vody v těle a udržují správnou rovnováhu minerálů.

Játra vylučují cholesterol ve formě žlučových kyselin a bilirubin (zbytek po rozkladu krevního barviva hemoglobinu z červených krvinek). Navíc zpracovávají a vylučují téměř všechny chemikálie, které se do organismu dostávají včetně alkoholu a léků.

Tlusté střevo vylučuje zbytky potravy a další odpadní látky (včetně cholesterolu), které se do stolice dostávají prostřednictvím žluči.

Kůže vylučuje vodu, minerály a další toxiny rozpustné ve vodě formou potu.

Co se děje při detoxikaci

Při zahájení očisty dochází ke zvýšené produkci moče, která má často jinou barvu a zápach, mění se stolice, vyskytují se průjmy, může se objevit vyrážka na kůži, hlavně u lidí, kteří mají sklony k čištění přes kůži či mají oslabená játra nebo ledviny. Dalšími průvodními projevy detoxikace jsou únava, zapáchající pot, různé výtoky, rýma, zvýšená teplota nebo bolest hlavy. Tyto potíže jsou přechodné, nicméně během pročišťování organismu je žádoucí organismus dále nezanášet.

Úklid vyžaduje čas

Čím více a čím déle se člověk zanášel, tím déle bude trvat, než se pročistí. Každý organismus je však intoxikován jinak, a to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Na detoxikaci neexistuje žádný univerzální recept ani návod, proto je dobré nechat si poradit od odborníka, který dané problematice rozumí.

Pro správnou detoxikaci organismu je hlavně důležitá čistá neperlivá voda, případně s pár kapkami citronu nebo jiného citrusu, dále pak enzymy, antioxidanty, minerální látky a vláknina, nejlépe z mladých zelených rostlin.

Voda je život

Naše tělo se skládá z 60–70 % z vody (záleží na věku). Bez jídla můžeme vydržet i několik týdnů, ale bez vody jsme schopni přežít jen 3 dny. Tělo ji ztrácí pocením či dýcháním. Vodu potřebuje každá buňka v našem těle pro správné fungování, navíc pomáhá voda k vyplavení odpadních látek z těla. Mnoho lidí si však plete vodu s čajem, kolou nebo dokonce i s kávou. Ale pomyslete, prali byste špinavé prádlo v limonádě? A přesto to mnoho lidí dělá.

Voda – předpoklad pevného zdraví

Voda je nepostradatelná pro chemické procesy v organismu a je důležitým rozpouštědlem. Zvýšený příjem čisté, neperlivé vody pomáhá odstraňovat toxické látky hlavně přes ledviny. Během detoxikace je třeba omezit nápoje, které z těla vodu odvádějí, tj. alkohol a nápoje obsahující kofein.

Když málo pijeme, zakládáme si na nemoc

Špatný pitný režim je podle Světové zdravotnické organizace příčinou až šesti procent všech nemocí, a to nejen z důvodu špatné kvality tekutiny, ale také jejich nedostatečného příjmu. Bolest hlavy, únava, snížená schopnost soustředění, nevolnost a pokles výkonnosti jsou časté příznaky zanedbaného pitného režimu.

Nedostatek vody navíc zvyšuje ukládání tuku. Při nedostatečném pitném režimu naše tělo vodu zadržuje, spolu s ní také nevyloučené toxiny a pár kilogramů navíc. Cítíme se oteklí, odulí a zejména ženy mají celulitidu. Když málo pijeme, naše pleť je mdlá, šedá, povadlá, kůže není pružná a dělají se nám vrásky.

Mohou se však rozvinout závažná onemocnění – nemoci ledvin (zejména ledvinové kameny), jater, obezita, kardiovaskulární onemocnění a jiné civilizační choroby. Jednoznačnou spojitost s pitným režimem mají urologické problémy.

Také střeva potřebují svůj kartáček

Stejně jako ledviny potřebují pro správnou funkci dostatek vody, potřebují naše střeva vlákninu. Vláknina je směs nestravitelných sacharidů vyskytujících se zejména v obilovinách, cereáliích, ovoci a zelenině, které procházejí žaludkem a střevem v nezměněné podobě. Podle rozpustnosti vlákniny ve vodě ji dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Příjem obou typů vlákniny je pro naše zdraví nezbytný.

Nerozpustná vláknina je hrubá hmota, která se sice ve vodě nerozpouští, ovšem dokáže vodu velmi dobře vstřebávat. Patří sem celulóza obsažená ve slupkách obilných zrn, ovoci a zelenině. Dobrými zdroji jsou zejména celozrnné pečivo, semínka, ořechy, pšeničné otruby nebo neloupaná rýže.

Rozpustná vláknina se rozpouští působením bakterií v tlustém střevě a také velmi dobře váže vodu. Rozpustnou vlákninou je např. hemicelulóza ze slupky obilných zrn či pektin obsažený v dužině jablek, hrušek a luštěninách (fazole, hrášek). Dalšími dobrými zdroji rozpustné vlákniny je také ječmen, psyllium či sojové produkty. Velmi zdraví prospěšnou vlákninou je inulin z čekanky.

NUTRIADAPT Chystáte se na jarní úklid? Ukliďte také ve svém těleNedostatek vlákniny zvyšuje riziko rakoviny

Zdravý dospělý člověk by měl přijmout cca 20–30g vlákniny denně. Většina lidí dnes bohužel konzumuje denně pouze poloviční množství, což následně vede ke vzniku cukrovky, srdečních chorob, zažívacích problémů, hemeroidů a zejména rakoviny tlustého střeva. Česká republika se bohužel „pyšní“ evropským prvenstvím v množství lidí, kteří ročně touto chorobou onemocní. A zvýšení příjmu vlákniny ať potravou nebo používáním kvalitních potravinových doplňků může riziko těchto onemocnění výrazně snížit.

Vláknina prospívá našemu zdraví

Snižuje hladiny cholesterolu

Brzy po požití vláknina nabobtná a již v žaludku obalí potravu. Omezí se tak rychlost a množství vstřebávaných tuků, a tedy i vstřebávání cholesterolu.

Vláknina je prevencí cukrovky

Podobně jako s tuky je to i s cukry. Z potravy, která obsahuje vlákninu, se cukr uvolňuje do krve jen pomalu a pozvolna. Organismus je tak ušetřen „nájezdů“ cukru jako se děje po snězení potravin bez vlákniny (např. čokolády, sladkostí, rychlého občerstvení...). Šetříme si tak trávicí trakt a pomáháme předejít vzniku cukrovky.

Chrání před rakovinou střev

Vláknina urychluje průchod potravy střevy a spolu s vodou absorbuje toxické látky. Tím zkracuje čas, po který jsou ve styku se střevní stěnou. Navíc je vláknina ve střevech zpracovávána zdraví prospěšnými probiotickými bakteriemi, které produkují ochranné látky. Buňky střeva jsou pak odolnější vůči nádorům.

Mírní střevní potíže a hemeroidy

Vláknina vstřebáváním vody změkčuje a zvětšuje objem stolice. Tím zmírňuje zácpu a působí blahodárně na hemeroidy.

Vláknina je dobrá pro hubnutí

I když nemá vláknina žádnou výživovou hodnotu, hraje velice důležitou roli v udržování dobrého zdravotního stavu a štíhlé linie. Lidé s nadváhou často ztratí na váze, když ve svém jídelníčku zvýší množství vlákniny. Jídlo s vlákninou se pomaleji dostává ze žaludku do střev a pocit hladu se dostaví později, navíc se vstřebá méně tuků a cukrů a tedy i méně kalorií z nich.

Vlákninu je nutné zařazovat do jídelníčku postupně a společně s ní zvyšovat množství přijatých tekutin. Vláknina totiž vodu vstřebává a tělo by ji potom mohlo postrádat jinde!

Detoxikovat tělo lze několika způsoby. Jednou z cest je očista pomocí změny stravovacích návyků. Zařazení ovoce a zeleniny a šťáv z těchto darů přírody do jídelníčku umožní postupně vyčistit organismus a vyloučit toxiny. Je ale třeba tělo nezatěžovat potravinami, které mu nedělají dobře.

Další podpůrnou cestou jsou masáže. Speciální tlaky a drenáž rovněž vyloučí škodlivé látky z těla, vždy je ale třeba hodně pít, aby se toxiny vyplavily ven. Existuje několik typů masáží, které se zaměřují na různé partie těla.

Detoxikačně rovněž působí sport, protože i díky potu se odplavují toxiny. Výjimkou nejsou ani různé peelingové procedury, masáže lufou či kartáči, protože rozproudí krev a mízu, kterými se rovněž odvádí toxiny. Používá se také lymfodrenáž, kdy se odbourávají tuky a vylučují se z těla ven. Tento způsob detoxikace je však pro většinu populace časově náročný.

Lze také zvolit speciální doplňky stravy (např. z řady produktů Pure), které zbavují škodlivin cíleně. Díky svému složení pomáhají jednoduše a účinně detoxikovat tělo i v běžném životním rytmu.

Důležité je také vyrovnání pH, o kterém byla řeč ve Vánočním povídání. Bez správného pH nepracuje ani čištění v bazénu, natož pak v našem těle, kde je mnohem více faktorů ovlivňujících vstřebání minerálů a živin. Kyselé odpadní látky způsobují v organismu potíže, poruchu funkce v kloubech, tkáních, svalech i všech orgánech.

Ať už si zvolíte jakoukoliv metodu pro detoxikaci, určitě uděláte svému tělu dobře a umožníte mu správně fungovat.

Další články

Zdraví
Strava
Nemoci
Čtení na víkend
Nedostatek vitaminu D může vážně ohrozit zdraví. Jak ho nejlépe doplnit?

Vitamin D je často zmiňován v souvislosti s oslabenou imunitou, která se na našem zdraví odrazí hlavně v zimních a jarních…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Hubnutí
Strava
Čtení na víkend
Vykašlat se na vánoční cukroví? Hloupost! Mlsat se dá i zdravě

Adventní věnec na stole, světýlka v oknech, mikulášská nadílka předána, kostýmy na vánoční besídku ušité, dárky jakžtakž…

Vaše proměny

Miluše Doležalová

Změna nastala při nástupu do penze, nabrala jsem během 5 let 20 kg

Jan Zunt

Zhubl jsem 25 kg a nevidím důvod se vracet k původní životosprávě

Monika Vlčková

Začala jsem sama nějakým způsobem hubnout, moc to ale nešlo