04.03.2015 | 14062x Shlédnutí | Ondřej Nývlt | Zdraví
Ptáci již mohutně zpívají, sluníčko začíná hřát, zima pomalu končí a příroda se probouzí ze zimního spánku.
Energie, uschovaná v kořenech rostlin, stoupá vzhůru, zvyšuje se proudění mízy a objevují se první nové zelené lístečky. Naši předci moc dobře věděli, že je toto období vhodné pro řádnou očistu těla – detoxikaci. Proto drželi půst a jedli mladé zelené části rostlin, o kterých věděli, že jim udělají dobře jak na trávení, tak jim pomohou překonat „jarní únavu“. Období po Masopustu, od Popeleční středy až do Velikonoc, bylo věnováno půstu a posílení životní energie po zimě.
Naši předci sice neměli tak rozsáhlé vědomosti o detoxikaci, jako máme dnes a jaké lze nalézt na internetu, ale věděli, že jim rozhodně udělá dobře. Vnímali své tělo a cítili, co mu prospívá. Samozřejmě si také předávali zkušenosti z generace na generaci, a tak se způsoby očisty těla mohly místně lišit. Vždy však měli dvě věci společné – dostatečný pitný režim a konzumaci mladých zelených rostlin.
Proč je čištění organismu tak důležité? Celkové zatížení organismu se v posledních desetiletích významně zvýšilo a díky „modernímu“ způsobu života se přes zimu ještě prohlubuje. Přestože jsou obchody i v zimě plné ovoce a zeleniny, stále častěji se setkáváme s nekvalitní stravou, alergeny, toxiny a různými chemikáliemi. Plody, které na pohled vypadají dobře, jsou často ochuzené o zdraví prospěšné látky, které nám pak chybí. Na druhé straně jsou po nás požadovány daleko vyšší výkony a žijeme v mnohem více stresovém prostředí. Náš organismus se pak nedokáže účinně zbavovat všech odpadních látek a postupně se zanáší nevyloučenými odpady.
Pokud je tělo dlouhodobě vystavováno vyšší zátěži a stresu, obranný systém zpočátku odolává, ale časem se vyčerpá a oslabí. Tělo pak není schopno věnovat tolik energie na boj s nepříznivými vlivy a infekcemi. Přirozená imunita klesá a člověk se stává náchylnější k nemocem. Detoxikace je proto základem správného fungování těla a také léčby akutních a chronických onemocnění.
Hlavními detoxikačními orgány našeho těla jsou plíce, ledviny, játra, tlusté střevo a kůže.
Plíce jsou odpovědné za vylučování oxidu uhličitého, nejdůležitějšího odpadního produktu.
Ledviny jsou odpovědné za vylučování odpadních látek obsahujících dusík (močovina, kyselina močová), které vznikají při rozkladu bílkovin. Ledviny také regulují množství vody v těle a udržují správnou rovnováhu minerálů.
Játra vylučují cholesterol ve formě žlučových kyselin a bilirubin (zbytek po rozkladu krevního barviva hemoglobinu z červených krvinek). Navíc zpracovávají a vylučují téměř všechny chemikálie, které se do organismu dostávají včetně alkoholu a léků.
Tlusté střevo vylučuje zbytky potravy a další odpadní látky (včetně cholesterolu), které se do stolice dostávají prostřednictvím žluči.
Kůže vylučuje vodu, minerály a další toxiny rozpustné ve vodě formou potu.
Při zahájení očisty dochází ke zvýšené produkci moče, která má často jinou barvu a zápach, mění se stolice, vyskytují se průjmy, může se objevit vyrážka na kůži, hlavně u lidí, kteří mají sklony k čištění přes kůži či mají oslabená játra nebo ledviny. Dalšími průvodními projevy detoxikace jsou únava, zapáchající pot, různé výtoky, rýma, zvýšená teplota nebo bolest hlavy. Tyto potíže jsou přechodné, nicméně během pročišťování organismu je žádoucí organismus dále nezanášet.
Čím více a čím déle se člověk zanášel, tím déle bude trvat, než se pročistí. Každý organismus je však intoxikován jinak, a to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Na detoxikaci neexistuje žádný univerzální recept ani návod, proto je dobré nechat si poradit od odborníka, který dané problematice rozumí.
Pro správnou detoxikaci organismu je hlavně důležitá čistá neperlivá voda, případně s pár kapkami citronu nebo jiného citrusu, dále pak enzymy, antioxidanty, minerální látky a vláknina, nejlépe z mladých zelených rostlin.
Naše tělo se skládá z 60–70 % z vody (záleží na věku). Bez jídla můžeme vydržet i několik týdnů, ale bez vody jsme schopni přežít jen 3 dny. Tělo ji ztrácí pocením či dýcháním. Vodu potřebuje každá buňka v našem těle pro správné fungování, navíc pomáhá voda k vyplavení odpadních látek z těla. Mnoho lidí si však plete vodu s čajem, kolou nebo dokonce i s kávou. Ale pomyslete, prali byste špinavé prádlo v limonádě? A přesto to mnoho lidí dělá.
Voda je nepostradatelná pro chemické procesy v organismu a je důležitým rozpouštědlem. Zvýšený příjem čisté, neperlivé vody pomáhá odstraňovat toxické látky hlavně přes ledviny. Během detoxikace je třeba omezit nápoje, které z těla vodu odvádějí, tj. alkohol a nápoje obsahující kofein.
Špatný pitný režim je podle Světové zdravotnické organizace příčinou až šesti procent všech nemocí, a to nejen z důvodu špatné kvality tekutiny, ale také jejich nedostatečného příjmu. Bolest hlavy, únava, snížená schopnost soustředění, nevolnost a pokles výkonnosti jsou časté příznaky zanedbaného pitného režimu.
Nedostatek vody navíc zvyšuje ukládání tuku. Při nedostatečném pitném režimu naše tělo vodu zadržuje, spolu s ní také nevyloučené toxiny a pár kilogramů navíc. Cítíme se oteklí, odulí a zejména ženy mají celulitidu. Když málo pijeme, naše pleť je mdlá, šedá, povadlá, kůže není pružná a dělají se nám vrásky.
Mohou se však rozvinout závažná onemocnění – nemoci ledvin (zejména ledvinové kameny), jater, obezita, kardiovaskulární onemocnění a jiné civilizační choroby. Jednoznačnou spojitost s pitným režimem mají urologické problémy.
Stejně jako ledviny potřebují pro správnou funkci dostatek vody, potřebují naše střeva vlákninu. Vláknina je směs nestravitelných sacharidů vyskytujících se zejména v obilovinách, cereáliích, ovoci a zelenině, které procházejí žaludkem a střevem v nezměněné podobě. Podle rozpustnosti vlákniny ve vodě ji dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Příjem obou typů vlákniny je pro naše zdraví nezbytný.
Nerozpustná vláknina je hrubá hmota, která se sice ve vodě nerozpouští, ovšem dokáže vodu velmi dobře vstřebávat. Patří sem celulóza obsažená ve slupkách obilných zrn, ovoci a zelenině. Dobrými zdroji jsou zejména celozrnné pečivo, semínka, ořechy, pšeničné otruby nebo neloupaná rýže.
Rozpustná vláknina se rozpouští působením bakterií v tlustém střevě a také velmi dobře váže vodu. Rozpustnou vlákninou je např. hemicelulóza ze slupky obilných zrn či pektin obsažený v dužině jablek, hrušek a luštěninách (fazole, hrášek). Dalšími dobrými zdroji rozpustné vlákniny je také ječmen, psyllium či sojové produkty. Velmi zdraví prospěšnou vlákninou je inulin z čekanky.
Zdravý dospělý člověk by měl přijmout cca 20–30g vlákniny denně. Většina lidí dnes bohužel konzumuje denně pouze poloviční množství, což následně vede ke vzniku cukrovky, srdečních chorob, zažívacích problémů, hemeroidů a zejména rakoviny tlustého střeva. Česká republika se bohužel „pyšní“ evropským prvenstvím v množství lidí, kteří ročně touto chorobou onemocní. A zvýšení příjmu vlákniny ať potravou nebo používáním kvalitních potravinových doplňků může riziko těchto onemocnění výrazně snížit.
Snižuje hladiny cholesterolu
Brzy po požití vláknina nabobtná a již v žaludku obalí potravu. Omezí se tak rychlost a množství vstřebávaných tuků, a tedy i vstřebávání cholesterolu.
Vláknina je prevencí cukrovky
Podobně jako s tuky je to i s cukry. Z potravy, která obsahuje vlákninu, se cukr uvolňuje do krve jen pomalu a pozvolna. Organismus je tak ušetřen „nájezdů“ cukru jako se děje po snězení potravin bez vlákniny (např. čokolády, sladkostí, rychlého občerstvení...). Šetříme si tak trávicí trakt a pomáháme předejít vzniku cukrovky.
Chrání před rakovinou střev
Vláknina urychluje průchod potravy střevy a spolu s vodou absorbuje toxické látky. Tím zkracuje čas, po který jsou ve styku se střevní stěnou. Navíc je vláknina ve střevech zpracovávána zdraví prospěšnými probiotickými bakteriemi, které produkují ochranné látky. Buňky střeva jsou pak odolnější vůči nádorům.
Mírní střevní potíže a hemeroidy
Vláknina vstřebáváním vody změkčuje a zvětšuje objem stolice. Tím zmírňuje zácpu a působí blahodárně na hemeroidy.
Vláknina je dobrá pro hubnutí
I když nemá vláknina žádnou výživovou hodnotu, hraje velice důležitou roli v udržování dobrého zdravotního stavu a štíhlé linie. Lidé s nadváhou často ztratí na váze, když ve svém jídelníčku zvýší množství vlákniny. Jídlo s vlákninou se pomaleji dostává ze žaludku do střev a pocit hladu se dostaví později, navíc se vstřebá méně tuků a cukrů a tedy i méně kalorií z nich.
Vlákninu je nutné zařazovat do jídelníčku postupně a společně s ní zvyšovat množství přijatých tekutin. Vláknina totiž vodu vstřebává a tělo by ji potom mohlo postrádat jinde!
Detoxikovat tělo lze několika způsoby. Jednou z cest je očista pomocí změny stravovacích návyků. Zařazení ovoce a zeleniny a šťáv z těchto darů přírody do jídelníčku umožní postupně vyčistit organismus a vyloučit toxiny. Je ale třeba tělo nezatěžovat potravinami, které mu nedělají dobře.
Další podpůrnou cestou jsou masáže. Speciální tlaky a drenáž rovněž vyloučí škodlivé látky z těla, vždy je ale třeba hodně pít, aby se toxiny vyplavily ven. Existuje několik typů masáží, které se zaměřují na různé partie těla.
Detoxikačně rovněž působí sport, protože i díky potu se odplavují toxiny. Výjimkou nejsou ani různé peelingové procedury, masáže lufou či kartáči, protože rozproudí krev a mízu, kterými se rovněž odvádí toxiny. Používá se také lymfodrenáž, kdy se odbourávají tuky a vylučují se z těla ven. Tento způsob detoxikace je však pro většinu populace časově náročný.
Lze také zvolit speciální doplňky stravy (např. z řady produktů Pure), které zbavují škodlivin cíleně. Díky svému složení pomáhají jednoduše a účinně detoxikovat tělo i v běžném životním rytmu.
Důležité je také vyrovnání pH, o kterém byla řeč ve Vánočním povídání. Bez správného pH nepracuje ani čištění v bazénu, natož pak v našem těle, kde je mnohem více faktorů ovlivňujících vstřebání minerálů a živin. Kyselé odpadní látky způsobují v organismu potíže, poruchu funkce v kloubech, tkáních, svalech i všech orgánech.
Ať už si zvolíte jakoukoliv metodu pro detoxikaci, určitě uděláte svému tělu dobře a umožníte mu správně fungovat.
Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.
VíceMáte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.
VíceSenioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.
VíceHubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.
VíceNestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.
VíceVyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.
VíceJe přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.
Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.
Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.
Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.
Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.
Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.
Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!