Aby dovolená neskončila na záchodě

02.07.2014

 

Ondřej Nývlt

Zažívací obtíže a průjem jsou nejčastějším strašákem všech cestovatelů. Jak se bránit a co dělat, když už tato nepříjemná situace nastane?

Zažívací obtíže a průjem jsou nejčastějším strašákem všech cestovatelů. Tyto problémy jsou schopny pokazit celý pobyt a donutit nás strávit cestu na toaletě. Průjmová onemocnění postihují až 80 % cestovatelů. Onemocnění nebývají těžká, ale maří záměry a úkoly cestovatelů, znepříjemňují dovolenou.

Co je průjem cestovatelů

NUTRIADAPT Aby dovolená neskončila na záchodě DÍTĚ NA NOČNÍKUJedná se o projev onemocnění střev, které vzniká jako důsledek nezvyklého složení stravy či požití kontaminované vody nebo potraviny při našich cestách do cizích krajů. Střeva přečerpají až 9 litrů tekutiny denně. Tekutinu tvoří denní příjem tekutin společně se sekrety žláz z trávicího traktu.

V tenkém střevě se 90 % této tekutiny vstřebává a do tlustého střeva se dostává zhruba 8 % této tekutiny. V tlustém střevě dochází k dalšímu vstřebávání. Na vyloučení vody stolicí je počítáno asi 200 ml vody za den. Při průjmu je zpětné vstřebávání tekutin narušeno, což má za následek řídkou stolici více jak 3x denně.

Kde můžeme očekávat zvýšený výskyt průjmovitých onemocnění

Pravděpodobnost onemocnění průjmem závisí na tom, odkud cestovatel pochází, kam cestuje a jaké jsou hygienické podmínky v cílové zemi. Objevuje se nejčastěji u osob cestujících ze zemí s dobrou hygienickou úrovní do oblastí s nižším hygienickým standardem. Vyšší riziko onemocnění bývá při prvním výjezdu. Nejčastěji se s tímto onemocněním setkáváme při cestách do tropů a subtropů. Po měsíčním pobytu v těchto oblastech udává příznaky onemocnění 40–60 % turistů.

Exotika přináší výrazné zážitky ale také riziko

Velmi vysoké riziko průjmů (až 50 %) lze očekávat v Latinské Americe, Africe, Asii, Dominikánské republice a na Haiti. Střední riziko je v Jižní Evropě, Izraeli, Číně, Rusku se zeměmi bývalého Sovětského svazu, Jihoafrické republice a Karibské oblasti. Nízké riziko je v Kanadě, USA, Severní Evropě, Japonsku, Austrálii, Novém Zélandu a na části Karibských ostrovů.

Zvýšenou citlivost k cestovatelskému průjmu mají děti mladší 6 let, osoby se sníženou kyselostí v žaludku, nemocní s chronickým onemocněním trávicího traktu a nemocní s poruchou obranyschopnosti. Proto je důležité zvážit riziko zdravotních komplikací před plánovanou cestou. Riziko onemocnění průjmem je vyšší u dětí, které se stravují společně s dospělými a nedodržují ještě základní hygienické návyky.

Proč se cestovatelský průjem vůbec objevuje

NUTRIADAPT Aby dovolená neskončila na záchodě LEDOVÝ ČAJPříčinou vzniku cestovatelského průjmu je především změna klimatu. Tělo se přizpůsobuje novému ovzduší a přizpůsobují se také mikroorganismy ve střevech. K výskytu průjmu přispívá nevšední stravování (kořeněná jídla, strava připravována na větším množství oleje, požívání exotického ovoce a zeleniny omývané místní vodou) či pití nebalené vody. Důvodem je infekce, nejčastěji bakteriálního původu, menší část je virová nebo parazitární.

Led a voda skrývají nebezpečí

Nejčastěji se jedná o kontaminovanou vodu a led (ty nejsou bezpečné ani v hotelových zařízeních) nebo kontaminované potraviny (neloupané ovoce, syrové a málo tepelně upravené maso, syrová zelenina, saláty, mořské produkty, nepasterizované mléko a mléčné výrobky, omáčky a zálivky v otevřených nádobách).

O vzniku a průběhu cestovatelského průjmu rozhoduje obranyschopnost hostitele, kyselost žaludku a agresivita mikroorganismu (schopnost proniknout do střevní sliznice).

Neinfekční příčiny:

  • Vypití většího množství sladkých a přechlazených nápojů či místních minerálních vod
  • Nezvykle kořeněná strava
  • Exotické ovoce (např. fíky a mango)
  • Nadbytek oleje používaný v některých kuchyních
  • Psychický stres spojený s cestováním (únava, ponocování, nepravidelný režim)

Infekční příčiny:

  • 80% bakterie a jejich toxiny
  • 15% viry
  • 5% parazité

Co na to doktor?

Již dříve jsme několikrát zmiňovali významnou roli vlákniny pro detoxikaci organizmu a pro naše zdraví. Pokud jste zvýšili příjem vlákniny a dodržovali jste pitný režim, určitě se vám to na cestách vyplatí. Již dopředu aktivujete své probiotické bakterie, které zlepšují zažívání a chrání proti infekcím trávicího traktu.

Jak se průjem cestovatelů projevuje

NUTRIADAPT Aby dovolená neskončila na záchodě MUŽ NA WCPrůběh onemocnění kolísá od velmi lehkých až po těžká onemocnění doprovázená horečkou a závažnou dehydratací. Ve většině případů mají nemocní tři a více řídkých stolic za den nebo častější a naléhavější pocit potřeby s přetrvávajícím pocitem nucení na stolici. Onemocnění může doprovázet nevolnost, zvracení, křeče v břiše, bolesti svalů a kloubů, únava, horečka, zimnice a bolest břicha s příměsí krve a hlenu ve stolici.

Cestovatelé bývají postiženi nejčastěji 3. – 4. den pobytu, druhá vlna přichází kolem 10. dne. Do skupiny cestovních průjmů jsou zahrnuta i onemocnění, která se objeví v prvních 7–10 dnech po návratu domů. Asi u 2 % cestovatelů trvá průjem déle než dva týdny. Příčinou přetrvávajícího průjmu mohou být paraziti.

Někdy nelze mávnout rukou

Posouzení závažnosti onemocnění je důležité pro rozhodnutí o způsobu léčby a režimových opatřeních. Lehké průběhy nevedou k omezení plánovaných aktivit. Při těžkém průběhu je nutný klidový režim na lůžku, v případě závažnější dehydratace bývá nezbytná hospitalizace k zajištění nitrožilního doplnění tekutin.

Příznaky průjmu:

  • vodnatá stolice – více než 3x za den
  • škrundání v břiše
  • slabost
  • nevolnost, zvracení

Co dělat, když nás průjem postihne

Léčba se má řídit podle závažnosti. Postižení musejí více spoléhat na svépomoc při prevenci, léčbě i při ochraně před dehydratací přijímáním solených potravin a minerálek. Prvotním krokem je především náhrada ztracených tekutin a minerálů – zavodnění.

Vhodné jsou zejména tyto tekutiny:

  • neslazený čaj
  • balené minerální vody (nesycené)
  • iontové nápoje
  • slané polévky (náhrada sodíku)
  • ledová Coca-Cola po lžičkách
  • roztok k ústnímu podání připravený v domácích podmínkách: 8 lžiček cukru, 1 lžička soli, šťáva ze dvou pomerančů nebo grepů (pro obsah draslíku), doplnit do 1 litru převařenou vodou; dávka pro dospělého 250–500 ml za hodinu, pro děti 125–250 ml během hodiny

Když na záchodě trávíte většinu času…

  • nasaďte léky proti průjmu – Endiaron a Endiform jsou střevní desinfekce, které výborně působí proti patogenním bakteriím i některým prvokům a kvasinkám a ponechávají nedotčenu vlastní střevní mikroflóru. Jsou použitelné i pro děti školního věku. POZOR! Někdy na cestovatelské průjmy nestačí a je nutné použít léky zakoupené v dané zemi.
  • podejte střevní adsorbenty (živočišné uhlí, Smecta), které mají schopnost vázat značné množství látek na svůj povrch a napomáhají odstranění příčiny z trávicího traktu. Lze je bez obav a bez kontraindikací podat dospělým i dětem.
  • užívejte probiotika, která slouží k osídlení střevní mikroflóry, posilují nespecifickou imunitu a snižují výskyt a četnost průjmů – studie potvrdily ochranný účinek probiotik proti infekčnímu zánětu žaludku a střev.
  • u závažných průběhů průjmových onemocnění je někdy indikována celková antibiotická léčba
  • u závažnějších stavů je nutné zaznamenávat příjem a výdej tekutin (močení), častost a složení stolice i zvracení a záznamy předložit ošetřujícímu lékaři
  • pokud průjem neustupuje a stav se zhoršuje (průjmy nabírají na intenzitě, objevuje se horečka, výrazné křeče či bolesti břicha, často spojené se zvracením, bolesti hlavy, ve stolici je přítomna krev a hlen), je nutné vyhledat místní odbornou lékařskou pomoc
  • při výskytu průjmu u dětí se doporučuje vyhledat místního lékaře co nejdříve a zabránit hrozící dehydrataci, která je pro děti velmi nebezpečná (stav se může zhoršit náhle)!

Nezbytným krokem je optimalizovat množství a výběr potravin:

  • podávat rýžový odvar, syrové banány (obsahují draslík), případně mrkvový odvar, následně vařené brambory nebo bramborové pyré, strouhaná jablka, suchary
  • později přidáváme vývary z libových mas, kuřecí maso vařené či dušené (bílé)
  • vyhnout se tučným a kořeněným jídlům, čokoládě, alkoholu a nadýmavé zelenině
  • probiotika jsou doporučována nejen v léčbě, ale i v prevenci

Pokud chcete strávit svoji dovolenou v klidu a ve zdraví, dodržujte následující pravidla:

  1. místo pobytu vybírejte pečlivě s ohledem na svůj věk a zdravotní stav
  2. s předstihem se informujte o zdravotních rizicích v dané oblasti
  3. začněte užívat probiotika ještě před cestou a pokračujte v užívání v průběhu cesty
  4. dodržujte správné hygienické zásady a i na čištění zubů použijte balenou vodu
  5. vyhýbejte se neznámým povrchovým vodám (mytí, koupání, omývání končetin)
  6. koupejte se v moři v dostatečné vzdálenosti od vyústění kanalizace
  7. vyvarujte se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty
  8. pijte pouze nápoje balené v originálních obalech
  9. vyvarujte se hodně přeslazeným nápojům
  10. nepijte ovocné šťávy s čerstvě vylisovaného ovoce u pouličních prodavačů
  11. nápoje si rozhodně dávejte bez ledu
  12. vyvarujte se ovoci a zelenině, která je omytá místní vodou, zejména melouny
  13. ovoce omývejte pouze v balené vodě
  14. nejezte ovoce, které si nemůžete sami oloupat
  15. nejezte syrovou listovou a kořenovou zeleninu, pokud nelze okrájet
  16. maso jezte dobře propečené, ještě horké, nekonzumujte ryby z neznámých vod
  17. pamatujte, že to, co jedí a pijí místní lidé, nemusí být dobré pro vás, turistu

Lékárnička každého cestovatele by měla obsahovat rehydratační směs, probiotikum jako prevenci proti cestovatelským průjmům, střevní adsorbenty a střevní desinfekce. Po příjezdu na místo se informujte na místní zdravotnické zařízení, abyste v případě zhoršení zdravotního stavu bezpečně našli lékařskou pomoc. Dodržováním doporučených preventivních opatření dosáhneme snížení možného rizika nákazy.

Přejeme vám, abyste vaši dovolenou prožili v klidu a ve zdraví, abyste si dobře odpočinuli a načerpali hodně sil k návratu zpět ke svým povinnostem.

Další články

Zdraví
Sport
Proč je běh pro nás výhodný - jak začít a co je důležité

Jedním z velice oblíbených trendů naší doby se stal běh. Určitě jste už viděli několik běžců, kteří mají v uších sluchátka a…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Hubnutí
Nemoci
Čtení na víkend
Dnes je Světový den vody. Její dostatečný příjem vám pomůže nejen zhubnout

Naštěstí nežijeme v zemi, kde bychom trpěli nedostatkem vody. Přesto spousta lidí pitný režim nedodržuje a vědomě si tak…

Vaše proměny

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc

Marek Varkoček

Žádné hladovění, jenom změna stravovacích návyků a skladba jídla

Marcela Součková

Přibírala jsem na váze a začala se cítit psychicky hodně špatně