Vliv alkoholu na redukci

09.02.2022

 

Anna Zlámaná

Fakt, že se Češi dlouhodobě umisťují na předních příčkách co do konzumace alkoholu na hlavu, je obecně známý, snad až bez ostychu přijímaný. Omezení či až vynechání alkoholu v rámci zdravého životního stylu má přitom spoustu benefitů. Oddychne si vaše zdraví, váha i peněženka. Při příležitosti akce únor bez alkoholu, která vyzývá k abstinenci po celý tento měsíc, se podíváme na vliv, jaký má alkohol na zdraví a hubnutí.

Spoustu lidí, kteří se chtějí zaměřit na snížení tělesné hmotnosti, se často hned na začátku této cesty snaží zjistit, jestli budou muset omezit pití alkoholu, aby zhubli. A ačkoliv není potřeba stát se pro zdravý životní styl úplným abstinentem, je omezení alkoholu rozhodně vhodné a potřebné. Alkohol vám ve zhubnutí v menší míře nezabrání, ale rozhodně vám ani nepomůže. Snížení hmotnosti by pro vás rozhodně nemělo být jen o konfekční velikosti a o tom, jak vypadáte v plavkách, ale o celkovém životním stylu, zdraví a prevenci. Alkohol přitom ovlivňuje nejen vaši váhu, ale i fungování vašeho těla a psychickou pohodu. 

Vliv na hubnutí

Alkohol sám o sobě je energeticky bohatý. Jeden gram alkoholu obsahuje 7 kcal (kilokalorií), což je téměř stejně jako tuk (9 kcal) a dvojnásobek jednoho gramu sacharidu či bílkoviny (obojí 4 kcal/gram). Alkoholické nápoje navíc obsahují i sacharidy, což je případ piva. Třeba velká klasická 12° Plzeň je zdrojem 213 kcal, ale i pokud si dáte stejné množství Birellu, pořád v půl litru vypijete 104 kalorií jen kvůli obsaženým sacharidům. Pokud si navíc dopřejete nějaký koktejl, musíte vzít v úvahu i cukrem nabitý džus, limonádu nebo případný ochucovací slazený sirup. A třeba Piňa Colada nebo White Russian jsou kvůli smetaně i zdrojem tuku.

Alkoholické nápoje navíc ovlivňují vaše pocity hladu a chutě. Však všichni bez pochyb známe, že po alkoholu míváme větší chutě na jídlo, a to obzvlášť na to nezdravé. Vybíráme si tedy nevhodné potraviny a zpravidla i ve větším množství. 

Alkohol navíc snižuje tvorbu testosteronu. Tento hormon je důležitý pro redukci hmotnosti a budování svalové hmoty. A pozor, je důležitý nejen pro muže, ale i pro ženy. 

Dalším problémem je, že ačkoliv je metabolismus nastaven na primární využití energie ze sacharidů, bude tělo vždy preferovat zpracování energie z alkoholu, pokud mu ho dáme k dispozici. Žádné hubnutí z tukových zásob se tak konat nebude.

Můžu zhubnout i se sklenkou v ruce?

Čistě z pohledu kalorického bude vždy záležet na kontextu. Například jestli se snažíte být fyzicky aktivní, jakou máte celkovou skladbu stravy. Mějte na mysli, že není kalorie jako kalorie. To, že se s energetickým příjmem vejdete do požadované hodnoty pro redukci hmotnosti, neznamená, že vám alkohol nebude hubnutí narušovat. Jednoduše sníst svůj energetický příjem v čokoládě nebo vypít ho v pivu, není to samé, jako když většinu živin, které tělu dáte, získáváte z komplexních zdrojů. 

Pokud vaše strava stojí na dostatečném množství bílkovin a komplexních sacharidech, pak není problematické dát si jedno pivo při víkendovém výletě s přáteli či rodinou nebo si dát při sobotní večeři s partnerem dvě decky suchého vína. Nicméně alkohol nebrání hubnutí jen z hlediska prázdných kalorií, ale i tím, že narušuje fungování metabolismu, takže tělo pak nemůže fungovat správně.

Vliv na zdraví

Byť může konzumace alkoholu zmírnit psychický stres, tělu se zvyšuje stres fyzický, protože je zatíženo toxickou látkou. Zvyšuje se hladina inzulinu a podporuje ukládání tuku na orgánech (tzv. viscerální tuk), zejména na játrech. A právě tento orgánový tuk je to nejdůležitější z hlediska zdravotní prevence, protože je přímo spojený s vyšším rizikem kardiovaskulárních nemocí, cukrovky druhého typu, vysokého tlaku i vysokého cholesterolu. 

Játra jsou navíc klíčová pro odstraňování škodlivin a toxinů z těla, a i pro zpracování tuků a sacharidů. Pokud si játra poškodíme přílišnou konzumací alkoholu, bude mít tělo problém tyto živiny metabolizovat.

Alkohol také ovlivňuje kvalitu REM fáze spánku, který pak nemůže být dostatečně hluboký a kvalitní. Při nedostatečném odpočinku nemůže metabolismus fungovat správně. Máme tendenci být méně aktivní a sahat po nevhodných typech potravin, protože tělo chce rychlý přísun energie. To je problematické zejména při konzumaci vícekrát v týdnu. Nedostatek spánku je navíc spojený se špatnou tvorbou hormonů spojených s pocity hladu, nasycení i ukládání energie.

Alkohol a pozitiva?

Vitamíny skupiny B, které jsou obsažené v pivu, můžete rozhodně získat i z mnoha jiných zdrojů. Polyfenoly obsažené v červeném víně nevyváží negativa tohoto nápoje. Psychické uvolnění jde ruku v ruce s fyziologickým stresem, kterým zatěžujete orgány. I přesto ale není třeba rozumnou a občasnou konzumaci alkoholu démonizovat. Je však potřeba myslet na fakt, že alkohol k redukci nepatří.

Pokud jste se rozhodli pro omezení alkoholu na základě novoročního předsevzetí, vyzkoušení února bez alkoholu, nebo jste si prostě řekli, že se ke svému tělu chcete chovat lépe, držíme vám palce. Nezapomeňte, že množství dělá jed. Je potřeba srovnat si, co vám alkohol dává, nebo naopak bere, a podle toho vybalancovat svůj životní styl tak, abyste se o své tělo dobře starali, ale zároveň bylo omezení alkoholu udržitelné. 

 

Další články

Zdraví
Hubnutí
Strava
Čtení na víkend
Oběd do krabičky nebo restaurace? První je správně, říkají odborné studie

Nemáte rádi plánování, v práci se stresujete a někdy se od počítače ani neutrhnete, abyste si došli na rychlý oběd? Děláte…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Hubnutí
Jak zhubnout stehna aneb co dělat, když jste “hruška”

Problém s většími stehny trápí mnoho žen. Z naší vlastní zkušenosti na našich poradnách víme, že je to zhruba třetina.…

Vaše proměny

Petra Spěváčková

Neměla jsem žádnou motivaci a místo hubnutí jsem jenom přibírala

Petr Polák

Jedl jsem nepravidelně, většinou jsem byl celý den v práci bez jídla a večer si dopřával „hody“

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc