Školní jídelny neplní požadavky. To, že se děti dojí přes den, je neomlouvá

02.11.2017 | 13538x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava, Děti, Čtení na víkend

Obědy ze školních jídelen děti ve vývinu nespasí. To, že kvalita vydávaných jídel neodpovídá výživovým požadavkům stanoveným zákonem, potvrdily výsledky studie Státního zdravotního ústavu. Zdaleka nejhůře dopadly školní obědy z hlediska obsahu vápníku. Je ale argument, že jeho chybějící množství doženou děti během dne, dostačující?

NUTRIADAPT Školní jídelny neplní požadavky. To, že se děti dojí přes den, je neomlouvá ŠKOLNÍ JÍDELNA

 

Výsledky Studie obsahu nutrientů v pokrmech školního stravování byly na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zveřejněny 2. října 2017. Krátce nato se jejich interpretace objevila na známých zpravodajských serverech. A ty se nezdráhaly použít ostřejší slova, protože školní jídelny z tohoto výzkumu, kterým se odborníci z Centra zdraví, výživy a potravin zabývali ve školním roce 2015/2016, nevyšly vůbec dobře.

Skoro polovina jídelen u testů propadla

Z 28 jídelen, které byly do studie zařazeny, jich pouze větší polovina splňovala výživové požadavky, které ukládá vyhláška o školním stravování (č. 107/2005 Sb.). Těch, které vaří školákům obědy s nesprávným poměrem živin, bylo celých 42 procent.

Pro děti ve věku 7–10 let, které byly cílovou skupinou tohoto výzkumu, byly analýzám podrobené pokrmy nevyhovující hned z několika hledisek. Zmíněných 42 procent nedosáhlo složením připravovaného jídla na stanovenou hranici energetické hodnoty. Ta má být podle uvedené vyhlášky 35 procent z celkového denního příjmu. Hranice 35 procent byla určující také pro obsah vybraných minerálních látek. I v tomto případě velká část zúčastněných jídelen pohořela.

 

Málo mědi, železa a hořčíku. A přesolené

NUTRIADAPT Školní jídelny neplní požadavky. To, že se děti dojí přes den, je neomlouvá KUCHAŘ

Přibližně ve třetině jídelen byl obsah železa v průměrném obědě nižší než žádoucí, uvádí závěrečná zpráva studie. Deník upozornil také na nedostačující množství mědi a hořčíku. Naopak nadměrné bylo v posuzovaných obědech množství sodíku, což bylo zdůrazněno i na iDNES.cz. Studie prokázala, že se solí to přehánějí úplně všude, polovina jídelen solí obědy pro malé školáky dokonce dvakrát více, než je doporučeno.

 

 

Vápník? Nedosažitelný horizont

K obrovskému selhání jídelen došlo v případě vápníku, který je společně s vitaminem D nezbytný pro tvorbu kostí. Pro děti ve vývinu tedy extrémně důležitý. Doporučená denní dávka pro děti ve věku 4–10 let je Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) stanovena na 800 mg. Pětatřicetiprocentní podíl na oběd je tedy 280 mg. Tohoto horizontu se ovšem dotkly pouze dvě z 28 sledovaných jídelen! Testované vzorky ale prý často neobsahovaly ani polovinu tohoto množství, uvedl Deník.

“Není to zase taková hrůza...”

A zřejmě právě proto, že tento alarmující deficit školních obědů média rozmázla, se 27. října 2017 na stránkách SZÚ objevilo vyjádření, že to s tím vápníkem není zase až tak hrozné. A to je v tomto dokumentu podloženo studií SISP04 z roku 2006. Ta monitorovala obvyklé výživové chování populačních skupin od 4 do 90 let, tedy to, jak se lidé, od těch nejmenších až po ty nejstarší, běžně stravují. A podle těchto výsledků prý není u dětí ve věku 7–10 let s vápníkem žádný problém. Doporučená denní dávka je dokonce mírně překročena. Zásadním zjištěním je přitom prý fakt, že obědem byl pokryt pouze 19% podíl celkového přívodu vápníku. Laicky řečeno, když se děti “dojí” přes den, nebude žádná katastrofa, když u výdejního okénka ve školní jídelně dostanou toho vápníku o něco méně.

Stačí snížit laťku?

A jsme u jádra pudla! Stačí aktualizovat vyhlášku, ponížit přehnané požadavky na obědy a je po problému. “Rázem by vyhovělo 75 % testovaných školních jídelen a situace by již nevypadala tak tragicky,” píše se ve vyjádření SZÚ. Kde je ale záruka toho, že budou mít všichni školáci možnost doplnit si vápník přes den tak jako ti “vzorní” z pozitivní studie SISP04?

NUTRIADAPT Školní jídelny neplní požadavky. To, že se děti dojí přes den, je neomlouvá PARAGRAF

Vedle ní jsou tu totiž studie další. A ty už ve prospěch dětí tak optimisticky nevyznívají, na což upozorňuje předseda Společnosti pro výživu a dětský lékař z Fakultní nemocnice Motol primář Petr Tláskal v článku publikovaném na webu Týden.cz.

A kromě toho je tu stále fakt, že se školní jídelny neřídí platnou legislativou a výživově podhodnocenými obědy ji do značné míry porušují. Je tedy správným řešením jít jim na ruku a snížit laťku, která je zřejmě až příliš vysoko?

 
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment