JE MATCHA NOVÁ A LEPŠÍ VERZE KÁVY?

10.01.2024 | 655x Shlédnutí | Kateřina Štětková | Zdraví, Strava

Matcha čaj nebo „latte“ najdeme na nápojovém lístku téměř každé kavárny či restaurace. V čem ovšem tkví zázračnost tohoto zeleného prášku, který si nejen svou jedinečnou chutí získává stále větší oblibu i u nás?

Matcha je druh japonského zeleného čaje, jehož lístky se ještě začerstva rozemelou na drobný prášek. Právě díky tomu má svou unikátní barvu. V posledních letech se matcha těší velké oblibě i mimo domovské Japonsko, kde se používá při tradiční čajové ceremonii. Co ovšem stojí za jejím nebývalým úspěchem jako zázračné ingredience do nápojů, dezertů a potravin?

RANNÍ ALTERNATIVA ZA KLASICKOU KÁVU?

Jednou z látek, kterou matcha obsahuje, je chlorofyl. Ten dodává prášku charakteristickou zelenou barvu, která sušením (na zelený čaj) a oxidováním (na černý čaj) postupně mizí, čímž se obsah chlorofylu snižuje. Právě zmíněný chlorofyl je známý svou schopností vázat a odstraňovat toxiny a těžké kovy z těla. Pro nastartování dne si matchu můžete po ránu vychutnat ve formě čaje, „latte“ nebo si ji můžete přidat například do jogurtu či oblíbeného smoothie.

JAKÉ DALŠÍ SLOŽKY OBSAHUJE MATCHA?

Matcha obsahuje kofein, což je stimulant, který může poskytnout povzbuzení a zlepšit bdělost. Důležité je ovšem nepřijímat ho v nadměrných dávkách a nenahrazovat tak kvalitní spánek.
Theanin, který se v matche hojně vyskytuje, může působit relaxačně a zmírňovat účinky kofeinu, což vede ke klidnějšímu povzbuzení s delším účinkem.
Matcha obsahuje i silné antioxidanty, známé jako katechiny. Ty mají protizánětlivé a ochranné vlastnosti. Tyto látky mohou chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a přispívat k celkovému zdraví.
Dále obsahuje vitamíny A, C, E nebo minerály, jako jsou hořčík draslík a vápník.

MATCHA vs. KÁVA

Energie, kterou poskytuje káva, je krátkodobá. Tím pádem vás může zanechat ještě unavenější, než jste byli předtím. Naopak vysoce kvalitní matcha obsahuje oproti kávě přibližně poloviční množství kofeinu a jeho účinek vydrží asi 6–8 hodin. 
Káva může způsobit prudký nárůst adrenalinu a ovlivnit hladiny glukózy a inzulínu. Naopak u čaje matcha se kofein uvolňuje pomalu, což vám poskytuje delší a plynulejší přísun energie.
Jak již bylo řečeno, matcha je plná antioxidantů, což ji činí silným nástrojem v boji proti zánětům kůže, červenosti a podráždění. Bylo také prokázáno, že bojuje proti hormonálnímu akné a pomáhá ochránit pokožku před znečištěním. 
Některé studie naznačují, že látky obsažené v matche mohou podporovat detoxikaci jater a podporovat eliminaci toxických látek. Rovněž může pomoci snižovat hromadění tuku v játrech.

VÝSLEDEK SOUBOJE?

Je to nerozhodně. Matcha i káva jsou povzbuzující nápoje obsahující mnoho látek s antioxidačními vlastnostmi. Je tak obtížné jednoznačně rozhodnout, který z těchto nápojů má větší pozitivní vliv na naše zdraví, a proto tento hypotetický souboj pravděpodobně skončí remízou.
Z tohoto důvodu bychom měli při výběru preferovat hlavně to, jak nám tyto nápoje chutnají a jak nám vyhovují.
Přestože káva i matcha mají nepopiratelně prospěšné účinky, není obecně zdravé konzumovat příliš mnoho kofeinu během jednoho dne. Pijte proto s rozumem a nepřekračujte doporučenou denní dávku.

JAK SI MATCHU PŘIPRAVIT?

Klasická příprava tohoto nápoje není pouze praktický postup, ale spíše rituál spojený s klidem a respektem k tradici. 
Vše začíná výběrem kvalitní základní suroviny, která se často hodnotí podle barvy, jemnosti mletého prášku a způsobu pěstování.
Při tradiční přípravě nesmí chybět ani typické nádobí jako je čajová miska, bambusová metlička a lžička.
Doporučenou dávku jemného zeleného prášku odměříme pomocí bambusové lžičky a dáme do čajové misky, do níž přilijeme také ohřátou vodu.
Pomocí metličky začneme šlehat jemnými pohyby tak, aby se prášek smísil s vodou. Požadovaná konzistence je hladká, bez hrudek. Při správném šlehání se na povrchu utvoří i pěna. 
A máme hotovo! Matcha se tradičně pije bez cukru, ale můžete přidat sladidlo dle svých preferencí. 
Pokud nemáte tradiční nádobí, nezoufejte! Můžete použít běžnou misku a malou metličku. Důležité je být trpělivý a užívat si již samotného procesu přípravy, nejen následného pití čaje matcha.

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment