Test na Leidenskou mutaci: ano, či ne?

13.07.2015 | 17264x Shlédnutí | Nemoci

Stojí vám jistota, že hormonální antikoncepce je pro vás nebo třeba pro vaši dceru bezpečná, za to, abyste dali zhruba jeden až dva tisíce korun za vyšetření, které to ukáže? Přesněji řečeno ukáže, nakolik ženě hrozí poruchy srážlivosti krve, které mohou být v kombinaci s pilulkami smrtelně nebezpečné. Nejznámější z nich je Leidenská mutace.

NUTRIADAPT Test na Leidenskou mutaci: ano, či ne? KREVČas od času proběhne médii zpráva o tom, že nějaká mladá žena či dokonce ještě nezletilá dívka zemřela v důsledku užívání hormonální antikoncepce. Ne vždy se z článku dá pochopit, že za smrt dotyčné nemohly jen pilulky nebo některá z jiných forem podávání hormonů, ale že prvotní příčinou byla vrozená porucha srážlivosti krve.

Tato porucha v kombinaci s antikoncepcí může vést k tomu, že se u ženy rozvine trombóza, která je jinak v jejím věku nepravděpodobná. Když se krevní sraženina uvolní, může způsobit plicní embolii nebo také mozkovou mrtvici, obojí smrtelně nebezpečné. Nemusí to rozjet jen antikoncepce, ale také třeba dlouhé sezení při dálkovém letu. Pokud se na problém přijde včas nebo se podaří embolii přežít, měli by lidé trvale užívat léky ředící krev.

Riziko je samo o sobě stonásobné

A proč jsou častými oběťmi právě mladé dívky? Vysvětlení je jednoduché – hormonální antikoncepci začínají ženy v naprosté většině poprvé užívat v mladém věku, a proto se u nich porucha a její fatální důsledky poprvé projeví právě tehdy. Řečeno čísly, udává se, že nejznámější z poruch, Leidenská mutace, zvyšuje riziko vzniku nebezpečné krevní sraženiny asi stokrát sama o sobě, v kombinaci s užíváním estrogenové hormonální antikoncepce se riziko ještě mnohonásobně zvyšuje.

Přesto, že jde o velice závažné riziko, nedělá se vyšetření na poruchy krevní srážlivosti plošně. Příčinou je vysoká cena v kombinaci s tím, že poruchy se přece jen vyskytují poměrně vzácně. To je ovšem relativní, protože Leidenská mutace postihuje pět až deset procent lidí, žen i mužů. V Česku by bylo záhodno věnovat problematice o to větší pozornost, že zdejší ženy patří mezi ty, které berou nejvíce hormonální antikoncepce na světě. Udává se, že ji užívá zhruba 54 procent žen, přičemž mezi dívkami mladšími dvaceti let je to dokonce osm z deseti.

Pane doktore, prosím, otestujte mě

Mezi ty, které se rizika spojeného s poruchami srážlivosti krve bály, patří například Pražanka Milena Klimešová. Sama pilulky dávno nebere a chrání se jinak, ale měla strach o svou dceru. Když jí bylo sedmnáct, probraly spolu bezpečné chování při sexu a ochranu před početím a shodly se na tom, že dívce by nejvíce vyhovovala hormonální antikoncepce, protože je nejspolehlivější. „Poprosila jsem proto našeho společného gynekologa, aby jí nechal vyšetřit na Leidenskou mutaci, protože jsem o tomto riziku věděla. Moje matka zemřela na plicní embolii, ačkoli jsem nevěděla, proč se u ní vyvinula,“ vysvětluje žena, kterou však lékař překvapivě odbyl, ačkoli počítala s tím, že vyšetření zaplatí a potřebovala pouze doporučení. Podle doktora se podobné vyšetření dělá jen u závažného podezření na poruchy srážlivosti.

Matka s dcerou se odbýt nenechaly a lékaře změnily. Nový doktor jim vyšetření rozhodně doporučil. Nejen na Leidenskou mutaci, ale i na několik méně častých poruch srážlivosti krve. Zaplatily něco přes dva tisíce korun. „Ukázalo se, že dcera poruchu nemá, ale rozhodně to nebyly vyhozené peníze, naopak, jsem mnohem klidnější,“ dodává paní Klimešová.

Na vyšetření některé zdravotní pojišťovny přispívají několik set až jeden tisíc korun. Preventivně se toto vyšetření doporučuje přinejmenším u příbuzných v první linii, pokud se v rodině vyskytla tromboembolická nemoc pod 45 let věku.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment