Čím zahnat malý hlad během dne?

15.05.2015

 
Ať už člověk dopoledne a odpoledne svačí, malému hladu během dne se občas vyhnout nedokáže. Základní poučení jsou tu hned dvě. První zní, nesnažte se hlad překonat, je lepší si něco malého dát. A to druhé? Nejdietnější volba nemusí být ta správná.

NUTRIADAPT Čím zahnat malý hlad během dne? ŽENA KNIHAPředstavte si, že za sebou máte dlouhé pracovní jednání, kafe už nemůžete ani vidět, zato vám skoro nahlas kručí v břiše. Jenže čas na oběd nebo večeři ještě není a vy se nechcete mezi hlavními jídly moc nacpat, abyste nepřibrali. Když dostanete na výběr tři možnosti – müsli tyčinku, jablko nebo malý bílý jogurt – co zvolíte?

Nabízí se jablko, je to přece ovoce a navíc obsahuje vitamíny. Jenže to popravdě řečeno není ideální volba. Krom vhodné vlákniny a vitamínů obsahuje jablko i celkem dost cukru – což nevadí ani tak kvůli počtu kilojoulů, ale proto, že vám to rozkolísá hladinu cukru a vy budete mít do půlhodiny hlad ještě větší. A bude hrozit, že se u oběda nebo večeře zbytečně přejíte, protože budete mít hlad přímo vlčí.

Müsli tyčinka? Žádný ideál

Dobře, jablko tedy ne, tak co müsli tyčinka? Ta také nezní špatně, navíc je pro mnoho lidí synonymem zdravé či dokonce dietní stravy. Jenže ve skutečnosti je to s ní podobné, jako s jablkem. Na jedné straně sice obsahuje cereálie, díky kterým by mohla nasytit, na straně druhé však bývají tyto výrobky hodně doslazované. Výrobci většiny z nich, včetně těch, které se dají koupit v prodejnách zdravé výživy, používají glukózo-fruktózový sirup, který je podle nových studií ještě méně vhodný než obyčejný cukr (sacharóza). Zjednodušeně řečeno, přispívá daleko více k ukládání tukových zásob. A to nemluvíme o tom, že byste rovnou měli zapomenout na tyčinky s polevou, ty se nehodí o nic víc než obyčejné sladkosti.

Vítězem se stává jogurt

Ze tří zmiňovaných potravin je nejvhodnější bílý jogurt. Pokud sáhnete po výrobku, který má méně než tři procenta tuku a není nijak doslazovaný. Malé balení (obvykle 150 gramů) má nejen méně energie než běžné jablko nebo müsli tyčinka, ale ještě dokáže díky obsahu bílkovin daleko lépe a na delší dobu zahnat hlad.

Pokud však přesto chcete zůstat u ovoce, klidně si jablko dejte, ale ne samotné. Přidejte k němu plátek nebo dva tvrdého sýra (ideálně s 30 procenty tuku maximálně) nebo dva plátky libové šunky. Tak se ve vaší svačině ocitnou i bílkoviny, které platí na hlad lépe než cukry dodávající především rychlou energii.

NUTRIADAPT Čím zahnat malý hlad během dne? JABLKO NA TALÍŘIZkuste proteinové tyčinky

Co se týče müsli tyčinek, existují i vhodnější tyčinky zvané proteinové, které jsou rovněž sladké, ale na rozdíl od těch prvních nestojí pár korun, ale spíše několik desítek korun. Prodávají je prodejny zdravé výživy, fitness centra, lékárny či některé drogerie. K zahnání hladu během dne stačí půlka. Celá tyčinka si svojí energií v některých případech nezadá s lehkým obědem. Hlídejte si obsah bílkovin. Čím více, tím lépe. A nenechte se zaskočit tím, že většina z nich má na prvním místě ve složení cukr, berte je proto spíše jako nouzovku, nejezte je denně. Výjimkou jsou nutričně výborně vyvážené proteinové tyčinky, které jsou zdravou a chutnou svačinkou vhodnou i při redukční dietě.

A co se na zahnání hladu během dne nehodí nikdy? Všechny ty malé sladkosti, které přesně pro tyhle situace doporučuje spousta reklam. Je v nich moc cukrů a tuků. Výjimku tvoří některé sušenky se zvýšeným obsahem vlákniny, ale rozhodně si nedávejte celý balíček. Mimochodem, lépe než nějaký pišingr může v nouzi posloužit malé balení zmrzliny či nanuk. Ideálně ne smetanové, ale tvarohové, protože obsahují krom cukru a tuku i vhodné bílkoviny. Ovocné zmrzliny na bázi dřeně se právě kvůli jejich absenci moc nehodí.

Anna Kunešová

Další články

Hubnutí
Novoroční předsevzetí: Tentokrát už opravdu zhubnu!

Na počátku každého nového roku si řada z nás dává svá Novoroční předsevzetí

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Sport
Hubnutí
Strava
Nemoci
5 MÝTŮ O HUBNUTÍ A CVIČENÍ

Každý z nás už určitě slyšel o nějakém magickém a stoprocentně zaručeném receptu, který napomůže ultrarychlému hubnutí.…

Vaše proměny

Jana Jarošová

V obchodě už mi nic nesedělo a vše mi bylo malé

Ivan Mariňák

Zhubl jsem v klidu a bez hladovění

Petra Wojnarová

Největší radost mám z toho, že jsem se pro svého manžela stala znovu atraktivní, a i když mě nikdy v hubnutí nepodpořil, teď jen chodí a chlubí se, co jsem dokázala