Co když se nebojíte dětské obezity, ale toho, že vaše dítě nejí?

01.10.2015 | 9599x Shlédnutí | Děti

Už na tom, s jakou chutí se dítě dere o mateřské nebo umělé mléko, se často dá poznat, jaký bude jeho přístup k jídlu. Některé děti už coby kojenci a batolata nejeví o jídlo příliš velký zájem a většinou se to s nimi táhne i celé dětství. Nehrozí jim podvýživa, nedostatek energie nebo živin? A co s tím mohou dělat rodiče?

NUTRIADAPT Co když se nebojíte dětské obezity, ale toho, že vaše dítě nejí? DÍVKA POLÉVKAJana byla jako dítě nejedlík. Když šla do první třídy, vážila sotva sedmnáct kilo, a to bylo před třiceti lety považováno za vážný problém. Nezdálo se, že by jí něco chybělo, přesto ji v osmi letech doktoři poslali na devět týdnů do léčebny, kde ji měli vykrmit. „Moc se to nepovedlo. Přibrala jsem tam asi dvě kila a doktoři mamince prorokovali, že ze mě bude chcípáček,“ popisuje Jana.

Dneska jí bude čtyřicet, je drobná podobně jako její rodiče, jí vše, na co má chuť, a pochvaluje si, že ji netrápí obezita. Vděčí za to nejspíš genům a tomu, že podědila rychlý metabolismus – v dětství jedla vlastně přiměřeně, ale všechno obratem spálila. V dospělosti se z toho stala výhoda.

Když on prostě nic nechce

Existují však děti, které odmítají jíst, protože jim nic nechutná nebo prostě necítí hlad. Občas se to stát může. Pokud dítě nechce jíst, protože nemá hlad, ale nestává se to často, stačí ho nechat místo oběda o hladu, ono už se za pár hodin o jídlo samo rádo přihlásí. Stane-li se však nechutenství pravidlem, není divu, že to rodiče řeší.

Případy kojenců, batolat a předškoláků, kteří skutečně jíst nechtějí, jsou jiné. Skutečně jim může hrozit podvýživa i další komplikace. Malé dítě rodičům bohužel nedokáže říct, proč vlastně nechce jíst. Někdy může jít o skrytý zdravotní problém, který vyžaduje odborný zásah. Jak se však k problému postavit?

Netrápí ho reflux nebo alergie?

Zejména nedonošené děti mohou mít potíže s polykáním jako takovým. Mívají problémy už s kojením či umělou mléčnou výživou a mají sklony dávit se po každém jen trochu tužším kousku jídla. Potom je na místě odborné vyšetření a uvolňovací cviky.

Jídlo často bojkotují i děti s refluxem. Nepálí je kvůli němu sice žáha jako dospělé, ale vracení se jídla do krku je nepříjemné i jim. Na reflux může krom nechutenství poukazovat také to, že dítě trpí vleklými rýmami a pokašláváním bez příčiny. Může mít i opakované záněty středouší.

Alergické děti se mohou podvědomě vyhýbat některým potravinám, protože je po nich například pálí ústa. Typické pro ně je, že některé potraviny jedí, jiné nikoliv.

Malí konzervativci a nejistí rodiče

Mnohé děti jen reagují na tlak ze strany rodičů, na jejich důraz kladený na jídlo, ale najíst se nedokážou. Pokud vidí, že je rodič nervózní, o to víc samo znejistí.

Jídlo a boje kolem něj jsou zároveň skvělým prostorem pro vymezování se ve vzájemném vztahu. Zvlášť, když dítě zjistí, jak moc rodičům záleží na tom, aby potomek pořádně jedl. Jedná se o více či méně vědomou manipulaci ze strany dítěte. S takovým rizikem si o to víc zahrává každý, kdo chce dítě za jídlo uplácet nebo mu dovolit, aby jedlo třeba u puštěné televize.

Platí také to, že čím menší dítě, tím konzervativnější bývá. Pokud si dítě nějaké jídlo oblíbí a není nevhodné, nebojte se mu je dopřát opakovaně. Budete-li mu dávat stále něco nového, bude spíše rozrušené, nespokojené a nesní nic. Zejména batolata chtějí, aby jídlo vypadalo a chutnalo vždy stejně, podobně preferují i stále stejnou konzistenci. Proto při zavádění nových chutí a forem pokrmů klidně postupujte pomaleji než ostatní rodiče. Nejsou to závody.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment