Jezdíte na kole a nehubnete? Vysvětlíme vám, proč

11.08.2015 | 63627x Shlédnutí | Sport

K cyklistice se váže jeden hodně rozšířený omyl. Mnoho lidí si myslí, že jízdou na kole spálí více energie, než chůzí nebo běháním… Jenže tak to vůbec není. Pokud nebudete jezdit několik hodin denně, nezhubnete.

NUTRIADAPT Jezdíte na kole a nehubnete? Vysvětlíme vám, proč

O tom, kolik energie spálíte jízdou na kole, rozhoduje vzdálenost, kterou urazíte a rychlost, kterou pojedete… Při chůzi či běhu budete hubnout, pokud urazíte pět až deset kilometrů denně nebo pokud si takový výlet naplánujete třeba třikrát týdně. U kola by se ujetá vzdálenost měla počítat spíše na desítky kilometrů a to rovněž několikrát týdně.

Budete-li místo chůze ostrým tempem hodinu jezdit na kole, spálíte podstatně méně tuku, ačkoli Váš pocit subjektivní námahy může být jiný. Samozřejmě, to neplatí, půjdete-li po rovině vycházkovým tempem a naopak pojedete-li na kole do kopce.

Musíte ujet nejméně 15 kilometrů za hodinu

Jestliže potřebujete pro představu přesná čísla, máte je mít. Za hodinu rychlé chůze do kopce spálíte až 4200 kilojoulů.  Tempo sedm kilometrů v hodině je hodně rychlé. Když půjdete po rovině rychlostí šest kilometrů v hodině, což je slušné, ale zvladatelné tempo, spálíte přibližně 1200 kilojoulů. Pro srovnání, při jízdě na kole rychlostí devět kilometrů v hodině, což je pomalé, ale pro mnoho lidí běžné tempo, spálíte jen něco málo přes 1000 kilojoulů. Abyste spálili více přijaté energie než při chůzi, musíte jet nejméně rychlostí 15 kilometrů za hodinu, alespoň částečně do mírného stoupání. Nezapomeňte přitom, že jízda z kopce neznamená, co do výdeje energie, skoro nic, kdežto když z kopce půjdete pěšky, stále se dostanete na nějakých 800 až 900 kilojoulů za hodinu.

Na kolo se vydejte alespoň třikrát týdně

Chcete-li hubnout jízdou na kole, měli byste si na cyklistiku udělat čas třikrát až čtyřikrát týdně. Vydejte se spíše vyšším tempem po rovině, kterou občas proložíte mírným stoupáním. Ideální je rychlost patnáct až šestnáct kilometrů za hodinu. Tuto rychlost se snažte udržet co nejdéle. Jedině tak se Váš metabolismus nastartuje a zhruba po dvaceti minutách až půl hodině jízdy v tomto tempu začnete skutečně spalovat přijatou energii. Pojedete-li průměrnou rychlostí patnáct kilometrů, ale ve skutečnosti se chvíli povlečete jako mezek a pak se budete řítit z kopce, nejspíš nezhubnete nic.

Zkušení cyklisté doporučují, abyste si našli trasu, kterou budete dobře znát. Na ní můžete udržovat nutnou konstantní rychlost. Nevadí, když bude krátká, můžete si ji dát několikrát za sebou, samozřejmě tak, aby Vás to zároveň bavilo.

Dobrá zpráva? Nemusíte vyhledávat kopce, protože námaha s nimi spojená mnohdy vede spíše ke spalování cukrů, o což Vám nejde. Cukry byste spalovali také tehdy, kdybyste se donutili k vyššímu než zde doporučovanému tempu. Okamžitý energetický výdej by sice byl vyšší, ale nakonec o něj zase tolik nejde.

Nezapomeňte cyklistiku doplňovat dalšími sporty, protože přetěžuje některé svalové partie. Například kolem krku. Naopak nenamáhané svaly na přední straně hrudníku a břicha, mohou ochabnout. Problémem bývá i zkrácení šlach pod koleny. 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment