Které sporty pomáhají spalovat tuky?

27.05.2015 | 22820x Shlédnutí | Sport

Kdo chce hubnout, měl by se hýbat. Rozhodně však neplatí, že od tukových zásob pomůže jakýkoli sport. Naopak, některé se ke shazování přebytečné váhy vůbec nehodí. Neplatí přitom, že čím více se při cvičení či pohybu zapotíte, tím lépe.

NUTRIADAPT Které sporty pomáhají spalovat tuky?

Zkoušeli jste někdy spinning? Jízda na pevně připevněném kole ve fitness centrech dává většině lidí hodně zabrat. Trenéři, kteří vedou lekce, navíc často vyšponují tempo jízdy hodně vysoko. Frekventanti těchto kurzů jsou však někdy překvapeni, že navzdor námaze a tomu, že během hodiny sotva chytají dech, nehubnou.

Vysvětlení je přitom celkem jednoduché – viníkem je příliš vysoké tempo, při kterém se spalují cukry, nikoli tukové zásoby. Kupodivu toho moc neshodíte ani jízdou na normálním kole pod širým nebem, pokud nebudete jezdit desítky kilometrů denně, protože při běžné jízdě na kole vydáte méně energie, než když se vydáte pěšky na pořádnou túru.

Podobně však nefunguje, až na výjimky, populární plavání – většina těch, kdo jím chtějí zhubnout, totiž plave pro změnu příliš pomalu a do pásma výkonu, v němž by spalovali tuky, se vůbec nedostanou. Negativní roli tu navíc hraje studené voda, zpomalující metabolismus, a také fakt, že po plavání většině lidí vyhládne natolik, že snadno snědí více kilojoulů, než kolik jich v bazénu spálili. O něco lepší to tedy je v bazénech, kde je voda vyhřátá nad 25 stupňů, ale museli byste plavat alespoň 40 minut svižným tempem, abyste ve vodě něco shodili.

Choďte, běhejte, tančete

A co tedy zabírá?  Skvělou a velice účinnou volbou je zdánlivě obyčejná chůze. Je vhodná i pro ty, kdo mají nějaké zdravotní problémy včetně potíží s klouby. Stejně tak i pro ty, kdo nemají žádné nebo minimální zkušenosti se sportováním a cvičením.

Je samozřejmě potřeba, aby člověk chodil v potřebném tempu a víc než jen pár minut denně. Ačkoli tady se doporučení včetně rad odborníků liší. Je tedy tak trochu na vás, čemu dáte přednost.  Držet se můžete některého z následujících doporučení.

  • Denně ujděte deset tisíc kroků, prospěje to vaší linii i celkovému zdraví.
  • Choďte třikrát až čtyřikrát půl až hodinu v ostrém tempu (rychlost pět až šest kilometrů za hodinu), ale neběhejte. O víkendu můžete zařadit delší výlet, ten už tak vysoké tempo mít nemusí.
  • Alespoň dvakrát nebo třikrát týdně ujděte pět kilometrů s nordickými holemi v rukou, protože díky jejich používání zapojíte i horní polovinu těla. Posílíte tak víc svalů a zároveň také spálíte víc energie.

Podobně jako chůzí lze samozřejmě hubnout i během. Přepokládáme přitom, že nebudete sprintovat. Na hubnutí jsou totiž lepší delší tratě volnějším tempem. Jednoduše řečeno, snažte se udržovat správnou tepovou frekvenci, při které budou mizet tukové bochánky. Poznáte ji tak, že při ní ještě budete moci mluvit. Lapání po dechu stejně jako neschopnost odpovědět ostatním je špatně. U běhu jsou ještě více než u chůze důležité pořádné boty, dostatečně široké a odpružené. Počítejte s tím, že pokud běhu propadnete, nevydrží vám déle než půl roku, i když za ně dáte přes dva tisíce korun. Pozor, běhání se nehodí pro lidi s velkou nadváhou či obezitou, protože znamená zátěž pro klouby, začít by měli s chůzí.

Hubnout se dá i pod střechou

Dobrou volbou, od které rovněž můžete čekat, že kila půjdou dolů, je posilovna. Konkrétně pak kruhový trénink, při kterém během cvičební hodiny vystřídáte různé nástroje a stanoviště tak, abyste chvílemi posilovali a chvílemi díky správnému tempu spalovali tuky. Rozhodně se vyplatí si na prvních pár hodin připlatit za trenéra, kterému vysvětlíte, co od cvičení čekáte. Zvláště pokud vám nejde o svaly, ale o hubnutí. Trenér vám sestaví trénink na míru.

Hubnout můžete i při lekcích cvičení, jako je zumba nebo aerobic. Ale pozor, vždy si vyberte úroveň, která odpovídá vaší kondici. Protože jinak hrozí, že cvičení nebudete zvládat ani stíhat, protože čím lepší úroveň, tím vyšší tempo.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment