LYMFATICKÝ SYSTÉM – FUNGUJE MI TAK, JAK MÁ?

28.04.2024

 

Kateřina Šišková

Slyšeli jste někdy pojem lymfa, ale nemáte ponětí, co by mohl znamenat? Nebo zhruba víte, o co jde, ale je pro vás záhadou k čemu vlastně slouží? V tom případě stojí za přečtení následující článek!

CO JE TO LYMFA?

Lymfa je bezbarvá tekutina v našem těle. Tvoří se primárně ve tkáních či orgánech a cirkuluje skrze lymfatický systém. Ten se skládá z lymfatických cév a uzlin, které filtrují škodlivé látky a ty následně zpracovává imunitní systém. Hlavní úlohou lymfy je odstraňování toxinů, odpadních látek a přebytečných tekutin z tkání a orgánů. Neméně důležitou roli hraje také v imunitním systému, protože přenáší bílé krvinky, které jsou zodpovědné za boj s infekcemi a nemocemi.

Celkově vzato, lymfa a lymfatický systém hrají klíčovou roli v udržování tělesné rovnováhy a obraně proti nemocem. Tím se částečně můžou také podílet na procesu redukce hmotnosti.

MOŽNÉ PROJEVY NESPRÁVNÉ FUNKCE LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

Nesprávná funkce lymfatického systému může vést k nedostatečnému odstranění tkáňové tekutiny, což se projevuje jako otoky. Ty vznikají nejčastěji v oblasti končetin či obličeje, ale mohou se objevit i v oblasti břicha. 

Dalším problémem, úzce spjatým s otoky, je přibírání na váze. Zmíněné hromadění tekutiny, která zůstává v těle, může vést k rapidnímu přibírání na váze, jelikož lymfatický systém hraje roli v absorpci tuků a dalších živin. Nesprávná funkce tak může ovlivnit trávicí procesy, které mohou vyústit v poruchy trávicího systému.

Nedostatečná funkce lymfy může ovlivnit stav kůže. Typická je suchost, svědění nebo vyrážka. Lymfatický systém je důležitý pro udržení optimálního stavu pokožky a jejího hydratačního prostředí. Primárně u žen se také při nedostatku lymfy v těle značně zvyšuje riziko výskytu celulitidy.

Lymfatický systém je klíčovou součástí imunitního systému a pomáhá bojovat proti infekcím. Pokud je jeho funkce narušena, může to vést k zvýšené náchylnosti k infekcím a zánětům.

JAK ROZPROUDIT LYMFATICKÝ SYSTÉM A UDRŽET JEHO SPRÁVNOU FUNKCI?

Pravidelná fyzická aktivita je jedním z nejúčinnějších způsobů, jakým stimulovat tok lymfy. Pohyb a cvičení napomáhají svalovým kontrakcím, které působí jako pumpa pro lymfu. Vhodná je například chůze, běh, plavání či jóga nebo cvičení s váhami.

Nesmírně důležitá je úprava jídelníčku. Po konzumaci určitých potravin může v těle zůstat značné množství odpadních látek, což může vyvolávat zmíněné otoky lymfatického systému. Proto je vhodné vyvarovat se potravinám s vysokým obsahem sodíku, průmyslově zpracovaným potravinám, mastným pokrmům a hlavně cukrům. Způsobují totiž retenci tekutin a tím pádem nadměrně zatěžují lymfatický systém.

Mezi potraviny, které bychom jednoznačně měli zařadit do svého jídelníčku, patří čerstvé ovoce, zelenina, celozrnné potraviny či kvalitní doplňky stravy, které jsou bohaté na vitamíny a minerály. 

Dostatečný přísun tekutin je klíčový pro udržení správného složení lymfy. Pitný režim podporuje hydrataci a odplavuje odpadní látky z těla.

Srdce v našem těle funguje jako pumpa pro správné proudění krve. Lymfa ovšem takovou pumpu, která by poháněla její tok, nemá. Jedním z faktorů umožňujících pohyb lymfy je dýchání. Díky hlubokému dýchání, které dostatečně rozpíná plíce i bránici, vzniká opakované stlačení a uvolnění lymfatických cév, což vede k rozproudění toku lymfy. Tento způsob dýchání navíc pomáhá snížit stres či napětí, což jsou také faktory, které mají na tok lymfy negativní vliv.

Pravidelné využívání sauny může být považováno za preventivní opatření k udržení celkového zdraví. Je to jedna z možností, kterými lze předcházet různým zdravotním komplikacím, včetně problémů s lymfatickým systémem.

Lymfatická masáž je specifický druh masáže zaměřený právě na podporu lymfatického systému. Mohou podporovat tok lymfy tím, že pomáhají odbourávat nahromaděnou tekutinu, uvolňují svalové napětí a stimulují lymfatické uzliny. 

Jednou z nejúčinnějších procedur na rozproudění lymfy je LYMFODRENÁŽ. Metoda NUTRIADAPT BODY RESHAPE je prospěšná především pro odvod odpadních látek metabolismu z tkání. Správný tok lymfy přispívá k prevenci otoků končetin a hraje klíčovou roli při redukci tělesné hmotnosti, zejména u osob, které potřebují zredukovat tuk a zformovat partie v oblasti spodní části břicha, hýždí a stehen.

Další články

Zdraví
Strava
Nemoci
Čtení na víkend
Bukovský si vzal máslo a mléko na paškál. Co na to říkají odborné studie

V másle nenacházíme nic, co bychom mohli z hlediska jeho složení považovat za nenahraditelné nebo zdraví prospěšné. To je…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Nemoci
Ženy trpí mnohem častěji než muži chudokrevností. Co s tím?

Jak si vlastně představujete člověka, který trpí chudokrevností? Nejspíše jako bledou bytost, která se snadno vyčerpá. V…

Vaše proměny

Marcela Součková

Přibírala jsem na váze a začala se cítit psychicky hodně špatně

Ivan Mariňák

Zhubl jsem v klidu a bez hladovění

Hong Ngo

Po porodu jsem přibrala 25 kg. Nyní jsem velice spokojená. Všichni tvrdí, že vypadám mladší