Nežertujte před svými puberťáky o jejich váze

20.10.2015 | 7538x Shlédnutí | Děti

Málokterý dospívající neřeší svůj vzhled a v té souvislosti i svoji váhu. Týká se to více dívek, ale v poměrně velké míře také chlapců. Poruchami příjmu potravy jsou ohrožena obě pohlaví. Bohužel, někdy k tomu nevhodnými poznámkami přispívají i sami rodiče. Zdánlivě nevinný vtip může přispět k rozvinutí závažných problémů, které mohou v krajním případě ohrozit život. dospívajícího člověka.

NUTRIADAPT Nežertujte před svými puberťáky o jejich váze DÍVKA VÁHAPravidlo číslo jedna: nemocný člověk s anorexií či bulimií neví, že má problém. Toho si musí všimnout jeho okolí. V případě dospívajících dívek by to mělo být na rodičích, protože kamarádi si všimnout nemusí, nebo dokonce anorektičku či anorektika v jejich chování podporují. Případně mladí lidé v okolí postiženého nedokážou situaci správně vyhodnotit.

Rozhodně pak nemohou rodiče čekat, že jejich dítě, které trápí bulimie či anorexie, přijde k rozumu samo, či že se tak stane brzo. „Většina klientů s poruchou příjmu potravy s aktivní léčbou otálí. V dlouhodobých průzkumech se ukazuje, že léčbu klienti vyhledávají nejdříve po třech až pěti letech od prvních příznaků nemoci. Porucha příjmu potravy tak často zůstává přehlížena, jak samotným nemocným, tak jeho blízkým okolím,“ varuje PhDr. Ing. Jana Sladká, zakladatelka a ředitelka Centra Anabell, které se zaměřuje na pomoc lidem s poruchami příjmu potravy. Podle ní si rodiče často myslí, že dcera je hubená a odmítá s nimi jíst proto, že chce vypadat jako modelky, což je podle nich sice praštěné, ale čekají, že z toho vyroste.

Jedna hloupá poznámka, několik let trápení

Přitom jde především o psychický problém. A ten se musí řešit. Je proto dobré uvědomit si, co podobné problémy vůbec spouští. Bývá toho víc najednou, ale velkou roli mohou hrát i zdánlivě banální poznámky, které zaznívají právě v rodině.

Některá dívka nad nimi mávne rukou, jiná si je připustí příliš a mohou spolu s její zvýšenou citlivostí a nízkým sebevědomím rozjet řetězovou reakci. Jak takové věty vypadají? Vlastně docela nevinně, spíš jako takové nezávazné řeči. Ty ses během víkendu doma nějak spravila, ne? Hele, ty začínáš mít zadek jak babička z Ostravy. No jo, už z tebe bude ženská, kulatí se ti boky. Ty máš tváře jako broskvičky. Radši už si nepřidávej, nechceš mít břicho jako táta, ne?

To bylo jen pár příkladů pro vaši představu. Jsou to vlastně taková rýpnutí, ani ne moc vtipná. Jenže zkuste se vžít do myšlení patnáctileté dívky, která den co den v koupelně se zděšením pozoruje svou skutečně se měnící postavu. Je to v pořádku, je to projev pohlavního zrání. Přidejte k tomu matku, která u snídaně i u večeře mluví o dietách a časopisy plné nepřirozeně štíhlých modelek.

Mám o tebe strach

Co dělat, když se objeví podezření na anorexii či bulimii? Pokud rodiče připustí, že se jejich dospívající dítě nesnaží jen hubnout, ale že má skutečný problém, měli by mu vyjádřit podporu. Ne mu cokoli vyčítat, křičet a vyhrožovat tresty.

Znamená to nabídnout pomoc, projevit zájem, neodsuzovat a nevysmívat se. Musíme počítat s tím, že se dotyčný bude bránit, tvrdit, že je vše v pořádku, že se nic neděje. Klidně vyjádřete své pocity, svůj strach o něj, mluvte za sebe: „Všimla jsem si, že… a mám o tebe strach. Kdybych ti mohla nějak pomoci, můžeš se na mě obrátit“ nebo „Ráda bych ti pomohla, ale nevím jak, co bys potřeboval?“

Zkuste se vyhnout úvahám na téma, že není v pořádku. To by jen podpořilo jeho dojem a úsilí napravit to třeba tím, že bude jíst ještě méně. V další fázi byste měli rozhodně vyhledat odbornou pomoc. Poruchy příjmu potravy se netýkají jen puberťáků. Mohou jimi trpět i dospělí lidé a bohužel, v ordinacích se lékaři setkávají i s dětmi desetiletými, nebo dokonce mladšími.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment