Bez jódu se naše tělo neobejde. Kdo trpí jeho nedostatkem nejvíce?

13.03.2018 | 13577x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava, Děti, Nemoci

V 90. letech měla Česká republika co se týče jodového deficitu velký problém. Díky opatřením, která byla provedena pověřenými institucemi, se situace postupem času zlepšila. Ačkoliv u nás už v dnešní době nehrozí v tomto ohledu závažné zdravotní nebezpečí, stále jsou tu rizikové skupiny, u kterých je nedostatek jódu aktuální.

NUTRIADAPT Bez jódu se naše tělo neobejde. Kdo trpí jeho nedostatkem nejvíce?


Účinky jódu na lidský organismus:
 

 • podílí se na tvorbě hormonů štítné žlázy
 • zajišťuje správný růst a vývoj všech tkání
 • zajišťuje správný vývoj plodu
 • zabraňuje předčasnému stárnutí
 • přispívá ke kvalitě kůže, vlasů, nehtů a zubů
 • zabraňuje ukládání cholesterolu v krvi
 • je účinný proti akné
 • ​zvyšuje efektivitu myšlení


Po tomto výčtu pozitivních účinků jódu na naše zdraví je více než jasné, že bez této minerální látky by se nám žilo dost těžko. Dnes už jsou obyvatelé České republiky naštěstí mimo nebezpečí co se týče jódového deficitu, ale nebývalo tomu tak vždycky.

V návaznosti na konferenci Saturace obyvatelstva jódem a dosud existující problémy pořádanou Státním zdravotním ústavem (SZÚ), které jsme se 8. března 2018 za NUTRIADAPT zúčastnili, proto přinášíme souhrn důležitých informací s jódem souvisejících.
 

Oficiální doporučení plníme, tak kde je problém?

 

Již zmíněná problematická 90. léta jsou minulostí a co se týče jódového deficitu, jsme zemí, která je vzhledem k aktuálním statistikám takzvaně “v normě”. To znamená, že doporučená denní potřeba jódu stanovená Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je dodržena. Ta je následující:

 • děti 0–5 let: 90 μg (mikrogramů)
 • děti 6–12 let: 120 μg
 • děti nad 12 let a dospělí: 150 μg
 • těhotné a kojící ženy: 250 μg

 

Z nuly na sto. Ale...
 

Z krizových devadesátek jsme se dostali mj. nahrazením jodidu draselného stabilnějším jodičnanem draselným, jodizací minerálek a jódem vydávaným na předpis. Když srovnáme to, jak to bylo krátce po “sametu”, dá se říci, že jsme se vyhoupli z nuly na sto. Výrazným deficitem netrpí žádné věkové skupiny, hraničních 150 μg je dodrženo a děti jsou dokonce lehce přesaturovány.

A v tom je právě ta chyba lávky! Průšvih spočívá v tom, že velké množství jódu do sebe děti dostávají tak, že se cpou nezdravými přesolenými chipsy. To může mít další neblahý dopad na jejich zdraví…
 

Intelekt dětí neovlivňuje jen to, kolik přečtou knih
 

Čímž se dostáváme k vykřičníku číslo dvě - tím jsou ženy. Ty sice splňují doporučený denní přívod 150 μg pro dospělé, ale už pokulhávají v kategorii těhotné a kojící. Velká jejich většina se totiž pohybuje pod hranicí 250 μg, a to kolem 200 μg i méně.

Někdo by si mohl říct, že to je docela zanedbatelné množství a 4 pětiny z 5 doporučovaných jsou dostačující. Netvrdíme, že si budoucí i stávající maminky s těmi 200 μg nevystačí. Rozhodně jim nezačnou padat vlasy, ani se jim nijak významně nezhorší pokožka, jejíž stav množství vstřebaného jódu také ovlivňuje. Hůře už na tom budou jejich děti.

Zmíněný deficit jódu u matek totiž může u dětí způsobit snížení IQ o 7–15 bodů. A i když bude vaše dítko od doby, kdy se naučí číst, ležet v knihách a nasávat všemožné informace a vědomosti, v případě, že jste, milé maminky, nedbali na dostatek jódu, mu to způsobenou újmu nenahradí. U dítěte, které nemělo v prenatálním období dostatek jódu, může později docházet také k poruchám duševního vývoje.
 

Matka musí myslet na dítě. Ale i na sebe
 

Období gravidity je v případě dostatečného zásobení organismu jódem stěžejní i pro matky. Jeho opak totiž může způsobit nízkou porodní hmotnost dítěte či potrat, čímž může přispět ke všeobecně vyšší porodní úmrtnosti. Více informací o těchto zdravotních rizicích najdete mimo jiné také v prospektu nazvaném “Jak zajistit dostatek jódu”, který SZÚ vydal v roce 2014.
 

Puberta a nezdravé experimenty se stravováním
 

Z úst jednotlivých přednášejících jsme se v posluchárně SZÚ ovšem nedozvěděli o rizicích pouze u žen a dětí. Další ohroženou skupinou jsou také dospívající dívky ve věku 11–17 let. Právě v tomto období dívky začínají - pod vlivem různých módních výkřiků - experimentovat se stravou, přičemž ale mnohdy netuší, že si mohou výrazně ublížit. Problematické je v tomto ohledu hlavně veganství. Vyloučením mléka, mléčných výrobků a masa (především ryb), které jsou významným zdrojem jódu, dochází k výraznému ochuzení o tuto pro vývoj dítěte důležitou minerální látku.

Proto je potřeba na takto experimentující mládež (ze jména ze strany rodičů) dohlížet a ve stravovacím přesvědčením jim pomoci např. odbornou osvětou o významu jednotlivých složek potravy. Jiné to už je u dospělých veganů, kteří dbají na to, aby konzumovaná strava měla všechny potřebné živiny, vitaminy a minerální látky. Ti proto mnohdy chybějící mléko a rybí maso nahrazují např. mořskými řasami, které jódu obsahují přehršel (zejména řasa zvaná kelp).
 

Jódové tipy (nejen) pro masožravce
 

Ti, kteří živočišné produkty neodmítají, by měli pro zajištění dostatečného množství jódu pravidelně konzumovat zejména:

 • mléko (200 ml mléka = 16 μg jódu)
 • mléčné výrobky (100 g nízkotučného tvarohu = 10 μg jódu)
 • ryby (makrela obecná = 115 μg jódu / 100 g; treska = 266 μg jódu / 100 g)
 • mořské plody


Velké množství jódu obsahuje jodovaná sůl. V 5 gramech (což je doporučené denní množství) je obsaženo 100–170 μg jódu. Hodnotným jódovým zdrojem je také sója a košťálová zelenina, např. brokolice nebo kapusta. Právě u kapusty je ale potřeba dávat si pozor, obsahuje totiž nebezpečné strumigeny, které tlumí činnost štítné žlázy a způsobují její zvětšení. Proto se doporučuje nejíst jí ve větším množství než je 100 g denně.


Nic nezkazíte ani tím, když si čas od času koupíte Vincentku. Stačí, když si dáte decku a rázem do sebe dostanete celých 523 μg jódu. Lze jej doplnit také jódovými tabletami, které jsou vhodné nejen pro těhotné a kojící ženy. Jejich užívání je ale potřeba konzultovat s ošetřujícím lékařem. Zde je důležité také to, abyste to nepřepískli a doporučený denní příjem jódu nepřekročili.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment