Proč je běh pro nás výhodný - jak začít a co je důležité

19.08.2020

 

Klára Řehořková

Jedním z velice oblíbených trendů naší doby se stal běh. Určitě jste už viděli několik běžců, kteří mají v uších sluchátka a někam běží. Nejedná se však pouze o celebrity, ale i normální lidi jako jsou i maminky s kočárky anebo lidé v důchodu. Určitě každého z nás napadlo, že bychom běhání také mohli zkusit, ale jak začít? Přemýšlíte, jestli je pro nás běh přirozený, zdravý a zda je opravdu účinný, nebo akorát u toho vypustíte duši?

Jedním z velice oblíbených trendů naší doby se stal běh. Určitě jste už viděli několik běžců, kteří mají v uších sluchátka a někam běží. Nejedná se však pouze o celebrity, ale i normální lidi jako jsou i maminky s kočárky anebo lidé v důchodu.
Určitě každého z nás napadlo, že bychom běhání také mohli zkusit, ale jak začít?  Přemýšlíte, jestli je pro nás běh přirozený, zdravý a zda je opravdu účinný, nebo akorát u toho vypustíte duši?

 

Pojďme se podívat na několik důvodů, proč je běh pro vás výhodný

 

  • Běh je pro vás časově nenáročný – prakticky kdykoliv máte chuť a čas, není problém si jít zaběhat. Můžete běhat brzy ráno před prací nebo školou (někdy i do ní či z ní), večer před spaním nebo v noci, a hlavně během jakéhokoliv ročního období (nicméně nejpozději dvě hodiny před spaním, aby se tělo stihlo zklidnit).

  • Můžete běhat kdekoliv. Nemusíte utrácet peníze za posilovnu. Běh je svobodný pohyb, ideální pro lidi, kteří se neradi omezují na předem vymezený prostor a terén – můžete běhat jak v lese, tak v místním parku, ve městě, na dovolené, na vycházce se psem nebo třeba s kočárkem.

  • Výhodou běhu je, že se cítíte více šťastně díky vyplavování endorfinů. Pročistíte si hlavu a lépe se vám také spí. Pokud budete běhat pravidelně, začnete mít pocit, že máte více energie.

  • Běh je pro lidi přirozeným pohybem a můžete s ním začít v jakémkoliv věku, pokud vám to zdraví alespoň trochu dovolí.

  • Sami si určujete rychlost a vzdálenost, jste zcela svým pánem.

  • Díky pravidelnému pohybu se vám budou lépe spalovat tukové zásoby.

  • Posilujete svou imunitu. Obranyschopnost vašeho organismu souvisí také s vaší fyzickou kondicí. Avšak i v tomto případě platí zlaté pravidlo „všeho s mírou“, jelikož i přespříliš pohybu někdy naopak škodí a má zcela opačný efekt.

 

 

Asi si říkáte, že je sice hezké, co tu píšeme, ale jak s tím začít? Co je důležité vědět?

V mnoha případech se doporučuje nejdříve začít s chůzí. Musíte uvážit také svou fyzickou zdatnost. Pokud je vaše tělo zvyklé na tělesnou zátěž, obzvlášť pokud jste například v dětství závodně dělali nějaký sport a vaše „nepohyblivé období“ netrvá desítky let, můžete pomalu přímo začít s během.

Dalším důležitým aspektem je vaše hmotnost. Pokud máte výraznou nadváhu, je lepší začít s mírnější fyzickou aktivitou (plavání, cyklistika nebo chůze), jelikož hrozí zranění. V tomto případě je také dobré se poradit se svým lékařem, protože při běhu působení vlastní hmotnosti na celý pohybový aparát se umocňuje až trojnásobně.

Důležitá je také technika, kterou byste měli mít na paměti. Během běhu by vaše noha měla dopadat pod své těžiště, konkrétně na střed nebo špičku chodidla. Pokud byste chtěli zrychlit, tak zvyšujte frekvenci kroku nikoliv jeho délku – prodlužování vašeho kroku nutí dopadat nohu na patu, a to snižuje efektivitu běhu.

Zároveň byste se na začátku neměli orientovat podle vzdálenosti, ale podle času. Tedy nebudete si dávat za cíl, že uběhnete 5 km, ale poběžíte 45 minut volněji. Dávejte si pozor, abyste podvědomě nezačali zrychlovat. Zátěž navyšujte postupně. Přidávejte minuty – například po měsíci prodloužíte jeden ze svých běhů (jeden den) o 5 minut. Po třech týdnech prodlužte další jeden den. Pokud se cítíte unaveni, raději své běhání zkraťte.

Pokud by vás zajímalo tempo, jakým byste se měli řídit, když na běh nejste zvyklí, rozhodně ze začátku kombinujte chůzi s během. Na začátku by chůze měla vždy převládat nad během.

Například: začínáte s 8 minutovou chůzí a 2 minutovým během, toto opakujete třikrát či vícekrát, záleží na vás. Další týden máte 7 minut chůze a 3 minuty pomalý běh. Dobré je u tohoto kombinování na chvíli zůstat, než se pustíte do plynulého běhu. Vždy je důležité odhadnout vlastní síly a nelámat nic přes koleno. Ideální je běhat 3x týdně a připojit další vedlejší aktivitu, jako je silový nebo kondiční trénink, plavání, brusle nebo kolo.  Ovšem vše je opět velice individuální.

Vyzkoušejte si běh v různých denních dobách, abyste zjistili, jestli vám vyhovuje běhat ráno nebo večer a co vám naopak nevyhovuje.

Pokud chcete běhat pravidelně a dlouhodobě, je důležité, abyste si na běh zvykli postupně.

Někdy je dobré si sehnat parťáka a běhat společně. Je to ideální motivace – nebudete mít sklony vynechávat společné běhání, můžete se navzájem motivovat anebo společně soutěžit. Zároveň máte jistotu, pokud by se vám něco stalo, může váš parťák zavolat pomoc.
 

 

 

Vybavení, které potřebujete k běhu


Nejdůležitější je vhodná obuv. Pořiďte si takovou botu, která je určena k běhu. Nejlépe navštivte obchod, kde vám s výběrem poradí. Výběru obuvi byste měli věnovat nejvíce času. Pokud jde
o oblečení, nemusíte běhat v oblečení specificky určeném pro běh. Volte spíše funkční materiály. Nejhlavnější je, abyste se cítili pohodlně.

A nejdůležitější věc nakonec – důležité je neztratit motivaci!

 

Další články

Zdraví
Strava
Nemoci
Čtení na víkend
Zkraje roku jsme na tom se zdravím bídně. Řádí chřipka, hrozí salmonela

Přesto, že si do nového roku přejeme většinou hlavně zdraví, situace v České republice není v tomto ohledu úplně ideální.…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Děti
První příměstský tábor pro děti zaměřený na zdravé vaření

Hlavním tématem NUTRIADAPT je poskytování vysoce odborného poradenství v oblasti výživy a v Chefparade se zase naučíte uvařit…

Vaše proměny

Petra Spěváčková

Neměla jsem žádnou motivaci a místo hubnutí jsem jenom přibírala

Petr Polák

Jedl jsem nepravidelně, většinou jsem byl celý den v práci bez jídla a večer si dopřával „hody“

Lenka Ersepková

Jsem veselejší, vyrovnaná sama se sebou a spokojená žena