Intolerance laktózy vs. alergie: pozor, není to totéž

18.06.2015

 
„Mléko nepiju, mám na něj alergii.“ Kolikrát už jste podobnou větu od někoho dospělého slyšeli? Avšak pokud těmto lidem nedělá mléko dobře a je jim po něm špatně, příčinou bude daleko spíše intolerance mléka, přesněji laktózy – mléčného cukru.

NUTRIADAPT Intolerance laktózy vs. alergie: pozor, není to totéž ŽENA MLÉKObílkoviny v mléce, u intolerance mléčný cukr.

Kde se bere alergie na mléko

Někteří kojenci trpí alergií na bílkoviny kravského mléka, zjednodušeně se pak mluví o alergii na mléko. Patří mezi potravinové alergie a prakticky vždycky z ní dítě během několika prvních let života vyroste – udává se, že kolem čtvrtého roku už jsou tyto případy dost vzácné a děti pak mohou pít běžné mléko i konzumovat mléčné výrobky bez omezení, protože už jim nijak neškodí. Jinak typickým projevem alergie na mléko je atopický ekzém, nikoli průjmy a bolest břicha, jak se rodiče často domnívají. Někdy se však průjmy k ekzému mohou přidat, stejně jako chronická rýma. Ochranou před touto alergií není ani plné kojení, pokud matka jí mléčné výrobky, mohou se alergeny předávat skrze její mléko. Vynechávat je preventivně však nemá cenu, protože sklony k této alergii se dědí a samotné setkání s alergeny ji neiniciuje. Naopak, pokud už dítě alergii na mléko má, má smysl, aby i kojící matka jedla dietně. Nemá přitom smysl, aby dítě dostávalo místo kravského mléka či umělého kojeneckého či batolecího mléka mléko ovčí nebo kozí, protože v něm obsažené bílkoviny jsou těm kravským hodně podobné. Řešením je hypoalergenní nebo hydrolyzované mléko z lékárny.

Odhaduje se, že kravské mléko nesnese každý desátý kojenec, ale mezi dospělými nedosahuje počet postižených ani půl procenta. Nicméně je třeba počítat s tím, že pokud trpělo dítě coby kojenec alergií na bílkoviny kravského mléka, může se u něj v pozdějším věku rozvinout jiná alergie, ať už v podobě atopického ekzému nebo alergie na pyly, roztoče či srst.

Laktózová intolerance se projevuje průjmem

Na rozdíl od alergie se laktózová intolerance nedědí, ale objevuje se v průběhu života – rozjet ji může třeba těžký virový průjem. Při takové nemoci totiž ve střevech klesne množství enzymu laktázy, který pomáhá trávit mléčný cukr neboli laktózu. V tom případě mléko začne kvasit v tlustém střevě a vše se projeví bolestmi břicha a průjmem.

Zatímco u dospělých je nejjednodušším řešením vynechání mléka, děti by ho kvůli svému růstu pít měly – pokud je například po silném virovém průjmu postihne intolerance, musí dostávat mléka bez laktózy, v jejich případě se většinou stav po několika týdnech zase upraví, protože se v jejich trávení zase vytvoří zdravá mikroflóra plná potřebných enzymů.

U dospělých se oproti tomu častěji laktózová intolerance vyvíjí postupně, buď také jako následek nějaké choroby, přísné diety, nebo proto, že na dlouhé roky přestali pít mléko i jíst mléčné výrobky. Intoleranci vykazuje každý desátý člověk, přičemž se intenzita potíží liší – někdo nesnese ani kapku mléka v jakékoli podobě, jiný si může dát třeba jogurt.

Další články

Zdraví
Hubnutí
Strava
Děti
Zmrzliny a nanuky: Milujeme je všichni. Tohle o nich ale možná nevíte

Léto a zmrzlina k sobě prostě patří. A protože letos se letní teploty vyšplhaly nahoru poměrně brzy, připravili jsme pro vás…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Strava
Největší hrozbou pro srdce a cévy nejsou tuky, varují vědci

Kardiovaskulární onemocnění se mezi příčinami předčasného úmrtí celosvětově bohužel stále drží na předních příčkách. Jedním z…

Vaše proměny

Tereza Illešová

Jedno rozhodnutí, o kterém jsem netušila, že mi změní život

Marek Varkoček

Žádné hladovění, jenom změna stravovacích návyků a skladba jídla

Miluše Doležalová

Změna nastala při nástupu do penze, nabrala jsem během 5 let 20 kg