Intolerance laktózy vs. alergie: pozor, není to totéž

18.06.2015 | 9856x Shlédnutí | Strava

„Mléko nepiju, mám na něj alergii.“ Kolikrát už jste podobnou větu od někoho dospělého slyšeli? Avšak pokud těmto lidem nedělá mléko dobře a je jim po něm špatně, příčinou bude daleko spíše intolerance mléka, přesněji laktózy – mléčného cukru.

NUTRIADAPT Intolerance laktózy vs. alergie: pozor, není to totéž ŽENA MLÉKObílkoviny v mléce, u intolerance mléčný cukr.

Kde se bere alergie na mléko

Někteří kojenci trpí alergií na bílkoviny kravského mléka, zjednodušeně se pak mluví o alergii na mléko. Patří mezi potravinové alergie a prakticky vždycky z ní dítě během několika prvních let života vyroste – udává se, že kolem čtvrtého roku už jsou tyto případy dost vzácné a děti pak mohou pít běžné mléko i konzumovat mléčné výrobky bez omezení, protože už jim nijak neškodí. Jinak typickým projevem alergie na mléko je atopický ekzém, nikoli průjmy a bolest břicha, jak se rodiče často domnívají. Někdy se však průjmy k ekzému mohou přidat, stejně jako chronická rýma. Ochranou před touto alergií není ani plné kojení, pokud matka jí mléčné výrobky, mohou se alergeny předávat skrze její mléko. Vynechávat je preventivně však nemá cenu, protože sklony k této alergii se dědí a samotné setkání s alergeny ji neiniciuje. Naopak, pokud už dítě alergii na mléko má, má smysl, aby i kojící matka jedla dietně. Nemá přitom smysl, aby dítě dostávalo místo kravského mléka či umělého kojeneckého či batolecího mléka mléko ovčí nebo kozí, protože v něm obsažené bílkoviny jsou těm kravským hodně podobné. Řešením je hypoalergenní nebo hydrolyzované mléko z lékárny.

Odhaduje se, že kravské mléko nesnese každý desátý kojenec, ale mezi dospělými nedosahuje počet postižených ani půl procenta. Nicméně je třeba počítat s tím, že pokud trpělo dítě coby kojenec alergií na bílkoviny kravského mléka, může se u něj v pozdějším věku rozvinout jiná alergie, ať už v podobě atopického ekzému nebo alergie na pyly, roztoče či srst.

Laktózová intolerance se projevuje průjmem

Na rozdíl od alergie se laktózová intolerance nedědí, ale objevuje se v průběhu života – rozjet ji může třeba těžký virový průjem. Při takové nemoci totiž ve střevech klesne množství enzymu laktázy, který pomáhá trávit mléčný cukr neboli laktózu. V tom případě mléko začne kvasit v tlustém střevě a vše se projeví bolestmi břicha a průjmem.

Zatímco u dospělých je nejjednodušším řešením vynechání mléka, děti by ho kvůli svému růstu pít měly – pokud je například po silném virovém průjmu postihne intolerance, musí dostávat mléka bez laktózy, v jejich případě se většinou stav po několika týdnech zase upraví, protože se v jejich trávení zase vytvoří zdravá mikroflóra plná potřebných enzymů.

U dospělých se oproti tomu častěji laktózová intolerance vyvíjí postupně, buď také jako následek nějaké choroby, přísné diety, nebo proto, že na dlouhé roky přestali pít mléko i jíst mléčné výrobky. Intoleranci vykazuje každý desátý člověk, přičemž se intenzita potíží liší – někdo nesnese ani kapku mléka v jakékoli podobě, jiný si může dát třeba jogurt.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment