Paleo dieta: ano či ne?

08.06.2015

 
Tahle dieta letí světem už pár let, ale její popularita zůstává stále vysoká. Zastánci diety doporučují, aby lidé jedli podobně jako pravěcí lovci – tedy například poměrně hodně masa a obecně bílkovin, naopak žádné obiloviny a mléčné výrobky. Výsledkem má být zdraví a štíhlá linie, aniž bychom museli pečlivě počítat denní energetický příjem v kilojoulech.

NUTRIADAPT Paleo dieta: ano či ne? ŘEZNÍKJezte jako v pravěku! Hodně masa, k tomu trochu zeleniny, naopak žádné obiloviny. Tak, zjednodušeně řečeno, vypadá paleo dieta, která je mezi dietáři populární už několik let. Zatímco lékaři a odborníci na hubnutí z ní až na výjimky nadšení nejsou, na jídelníček z pravěku přísahá například i nemálo celebrit.

Příliš mnoho masa a žádné cukry či mléko

Co na ní vadí jejím kritikům? Například vysoká konzumace živočišných bílkovin a tuků. Negativně hodnotí i vynechávání obilovin včetně rýže, brambor či luštěnin, protože do vyváženého jídelníčku patří i sacharidy v nich obsažené. Krom toho, že tělu dodávají rychlou energii, je ke svému fungování potřebuje také mozek. Paleo dieta ve své ryzí podobě navíc zakazuje také mléčné výrobky, které jsou mimo jiné zdrojem vápníku či tělu prospěšných probiotik, pokud si dáváte ty kysané.

Odpůrci poukazují také na to, že vyznavačům diety z pravěku hrozí zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. To nové výzkumy sice nepotvrzují, ale kritika toho, že jídelníček podle zásad paleo diety je příliš jednostranný, vypadá dost oprávněně. Mimochodem, pokud byste chtěli být skutečně důslední, neměli byste jídlo ani solit.

Když paleo, tak soft verzi

Pokud vám však až tak nejde o historickou věrnost, můžete se rozhodnout pro méně věrnou kopii pravěké stravy a v takovém případě se na vašem stole mohou objevovat například vybrané mléčné výrobky nebo luštěniny, nikoli však obiloviny. Jiné odlehčené verze zase dovolují, abyste si dvakrát měsíčně dali něco, co dieta neschvaluje, ať už to bude dort nebo chléb s máslem.

„Paleo dieta mě zlákala, protože jsem se v dietách trochu plácala, tohle vypadalo jako změna, která by mohla zabrat. A také ano, shodila jsem jen za první měsíc pět kilo, což bylo super. Jenže jsem si bohužel zároveň rozhodila trávení, protože moje tělo prostě nebylo na takový příval masa zvyklé,“ vysvětluje třicátnice Julie, proč dietu zase opustila. I nadále se však snaží myslet na to, aby jedla spíše více bílkovin a méně sacharidů, což podle ní funguje také.

Čím se inspirovat

Kladné body by pravěká dieta každopádně mohla získat za to, že vylučuje průmyslově vyráběné potraviny, což je vhodné vždycky. Nové výzkumy navíc ukazují, že tyto potraviny stejně jako fast food nejenže obsahují různá, ne příliš zdravá aditiva a nezdravé tuky, ale navíc škodí zdraví tím, že hubí zdravé střevní bakterie. Pokud si z pravěké diety odnesete zrovna tohle, uděláte dobře.

Docela dobré je také pravidlo, které vám radí, abyste pokud možno jedli lokální produkty či bio zeleninu a bio maso. Bohužel, tím paleo dieta trochu leze do peněz. Hodně záleží také na tom, kolik si budete dopřávat masa a kolik zeleniny, protože té by mělo být skutečně hodně, což někteří vyznavači diety opomíjejí. Ovoce je zakázáno v podstatě úplně, protože obsahuje cukr. Ale v menší míře se mohou bobuloviny, ty určitě jezte tak jako tak, protože například borůvky patří mezi nejzdravější potraviny vůbec.

A užitečné je také doporučení, abyste se hodně hýbali. Protože pohyb nám kvůli modernímu způsobu života rozhodně chybí. Je záhodno ho přidat, i když nemusíme prchat před dravými zvířaty nebo honit mamuta.

Další články

Strava
Děti
Dětské svačiny

Neposílejte děti do školy bez svačiny. Tak by měla znít jedna z hlavních rodičovských zásad ohledně dětské výživy. Dopolední…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Strava
Nemoci
Čtení na víkend
Bukovský si vzal máslo a mléko na paškál. Co na to říkají odborné studie

V másle nenacházíme nic, co bychom mohli z hlediska jeho složení považovat za nenahraditelné nebo zdraví prospěšné. To je…

Vaše proměny

Jana Jarošová

V obchodě už mi nic nesedělo a vše mi bylo malé

Jan Zunt

Zhubl jsem 25 kg a nevidím důvod se vracet k původní životosprávě

Monika Hrkalová

Konečně jsem na váze, kterou jsem si přála