Paleo dieta: ano či ne?

08.06.2015 | 10086x Shlédnutí | Strava

Tahle dieta letí světem už pár let, ale její popularita zůstává stále vysoká. Zastánci diety doporučují, aby lidé jedli podobně jako pravěcí lovci – tedy například poměrně hodně masa a obecně bílkovin, naopak žádné obiloviny a mléčné výrobky. Výsledkem má být zdraví a štíhlá linie, aniž bychom museli pečlivě počítat denní energetický příjem v kilojoulech.

NUTRIADAPT Paleo dieta: ano či ne? ŘEZNÍKJezte jako v pravěku! Hodně masa, k tomu trochu zeleniny, naopak žádné obiloviny. Tak, zjednodušeně řečeno, vypadá paleo dieta, která je mezi dietáři populární už několik let. Zatímco lékaři a odborníci na hubnutí z ní až na výjimky nadšení nejsou, na jídelníček z pravěku přísahá například i nemálo celebrit.

Příliš mnoho masa a žádné cukry či mléko

Co na ní vadí jejím kritikům? Například vysoká konzumace živočišných bílkovin a tuků. Negativně hodnotí i vynechávání obilovin včetně rýže, brambor či luštěnin, protože do vyváženého jídelníčku patří i sacharidy v nich obsažené. Krom toho, že tělu dodávají rychlou energii, je ke svému fungování potřebuje také mozek. Paleo dieta ve své ryzí podobě navíc zakazuje také mléčné výrobky, které jsou mimo jiné zdrojem vápníku či tělu prospěšných probiotik, pokud si dáváte ty kysané.

Odpůrci poukazují také na to, že vyznavačům diety z pravěku hrozí zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. To nové výzkumy sice nepotvrzují, ale kritika toho, že jídelníček podle zásad paleo diety je příliš jednostranný, vypadá dost oprávněně. Mimochodem, pokud byste chtěli být skutečně důslední, neměli byste jídlo ani solit.

Když paleo, tak soft verzi

Pokud vám však až tak nejde o historickou věrnost, můžete se rozhodnout pro méně věrnou kopii pravěké stravy a v takovém případě se na vašem stole mohou objevovat například vybrané mléčné výrobky nebo luštěniny, nikoli však obiloviny. Jiné odlehčené verze zase dovolují, abyste si dvakrát měsíčně dali něco, co dieta neschvaluje, ať už to bude dort nebo chléb s máslem.

„Paleo dieta mě zlákala, protože jsem se v dietách trochu plácala, tohle vypadalo jako změna, která by mohla zabrat. A také ano, shodila jsem jen za první měsíc pět kilo, což bylo super. Jenže jsem si bohužel zároveň rozhodila trávení, protože moje tělo prostě nebylo na takový příval masa zvyklé,“ vysvětluje třicátnice Julie, proč dietu zase opustila. I nadále se však snaží myslet na to, aby jedla spíše více bílkovin a méně sacharidů, což podle ní funguje také.

Čím se inspirovat

Kladné body by pravěká dieta každopádně mohla získat za to, že vylučuje průmyslově vyráběné potraviny, což je vhodné vždycky. Nové výzkumy navíc ukazují, že tyto potraviny stejně jako fast food nejenže obsahují různá, ne příliš zdravá aditiva a nezdravé tuky, ale navíc škodí zdraví tím, že hubí zdravé střevní bakterie. Pokud si z pravěké diety odnesete zrovna tohle, uděláte dobře.

Docela dobré je také pravidlo, které vám radí, abyste pokud možno jedli lokální produkty či bio zeleninu a bio maso. Bohužel, tím paleo dieta trochu leze do peněz. Hodně záleží také na tom, kolik si budete dopřávat masa a kolik zeleniny, protože té by mělo být skutečně hodně, což někteří vyznavači diety opomíjejí. Ovoce je zakázáno v podstatě úplně, protože obsahuje cukr. Ale v menší míře se mohou bobuloviny, ty určitě jezte tak jako tak, protože například borůvky patří mezi nejzdravější potraviny vůbec.

A užitečné je také doporučení, abyste se hodně hýbali. Protože pohyb nám kvůli modernímu způsobu života rozhodně chybí. Je záhodno ho přidat, i když nemusíme prchat před dravými zvířaty nebo honit mamuta.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment