Pět největších mýtů o hubnutí: co je pravda a co ne?

22.04.2015 | 14467x Shlédnutí | Hubnutí

Lži a nepravdy se šíří jak mezi těmi, kterým se hubnutí nedaří, tak mezi těmi, kteří kila navíc úspěšně shodili, protože našli způsob, jak zhubnout. Přečtěte si, které jsou ty nejčastější a jak zní pravdivé vysvětlení.

NUTRIADAPT Pět největších mýtů o hubnutí: co je pravda a co ne? ŽENA STRACH1. Kdo hubne, musí se smířit s tím, že bude mít neustále hlad

To ale není pravda. Nebo jinak, může tomu tak být na začátku, kdy člověk z běžného stravování přechází na více či méně dietní jídelníček a odnaučuje se různým zlozvykům a špatným stravovacím návykům. Pokud jste například byli zvyklí dát si krom vydatného oběda i podobně vydatnou večeři, první týden nebo dva skutečně můžete mít hlad. Pak si ale tělo zvykne a mučivé pocity hladu pominou, zvláště když si denní příděl jídla rozdělíte do několika menších porcí. Jestliže vás skutečně trápí neustálý hlad, může to být například tím, že jste na sebe příliš přísní a váš denní energetický příjem už je moc nízký.

2. Dieta se dá vydržet, je to krátkodobé odpírání

Nikoli. Takhle byste na svoje hubnutí rozhodně nahlížet neměli, protože by se váš život začal pravděpodobně měnit na dvě období – na to, kdy hubnete, a na to, kdy jíte normálně. Ideální cesta k jojo efektu a nevhodnému zpomalení metabolismu. Zkuste na hubnutí pohlížet jako na svůj nový životní styl, kterého už se budete držet jednou pro vždy. Berte to tak, že žijete zdravěji a díky tomu mimo jiné shazujete váhu. A neslibujte si, že „už nikdy“ nebudete jíst takové potraviny, jako je čokoláda, zmrzlina nebo paštika. Klidně si je občas dejte, ale v přiměřeném množství a uberte pak třeba na porci následující večeře

3. Nemůžu zhubnout, protože jsem obezitu zdědil

Tohle je složitější. Skutečně se dědí typ postavy, například mohutnější kostra, a dědí se také výkonnost metabolismu. V praxi to pak znamená, že někdo zkrátka může jíst jako nezavřený a přesto je štíhlý, zatímco někdo si bude muset celý život postavu tak troch hlídat. To je fakt, i když se nám to nemusí zdát úplně fér. Ale je zbytečné vymlouvat se na to, když se na naší váze stejnou měrou podílí i to, že jste od svých předků převzali i špatné stravovací návyky, protože jejich změna je jen a jen na vás.

NUTRIADAPT Pět největších mýtů o hubnutí: co je pravda a co ne? ŽENA ZELENINA 4. Kdo hubne, musí jíst jen dietní a light potraviny

Tak to je velký omyl. A vlastně dvojitý. Zdaleka ne všechny potraviny s podobným označením jsou dobrou volbou, pokud hledáte způsob jak zhubnout, neboť lidé mají tendenci si nehlídat, kolik jich snědí. V domnění, že jsou dietní, mají pocit, že mohou sníst větší množství. Jenže tak tomu není: extrémním případem jsou dietní párky, které už se snad ani neprodávají, nicméně mají stejně kalorií jako jakékoli jiné, takže hodně – dietnost měla spočívat zřejmě v tom, že nebyly kořeněné. Light mléčné výrobky nemívají o moc méně energie než ty běžné, snad s výjimkou smetanových. Nebo obsahují sice méně tuku, ale o to více cukru. A tak by se dalo pokračovat. Daleko lepší je sestavit si dietní jídelníček z normálních potravin, u kterých vhodně omezíte množství a dobře je nakombinujete.

5. Je potřeba extrémně se hýbat

Hýbat se ano, extrémně nikoliv. Protože pokud si naordinujete cvičení nebo třeba běhání každý den nebo dokonce vícekrát za den, vystavujete se dvěma rizikům. Tím prvním je to, že cvičení prostě vzdáte úplně, protože nasazená laťka bude příliš vysoká. Tím druhým pak fakt, že se nadměrnou fyzickou námahou začnete zbytečně vyčerpávat, zvláště pokud si nezvolíte vhodné cvičení ve správném tempu. Daleko lepší je, když budete sportovat třikrát až čtyřikrát týdně. Je prokázáno, že to na svaly, zdraví i postavu má zřejmě nejlepší vliv.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment