Vánoce: čím nahradit největší kalorické bomby?

22.12.2015 | 7352x Shlédnutí | Anna Tobiášová | Hubnutí

Největším rizikem pro vaši hmotnost není slavnostní štědrovečerní nebo božíhodová tabule, protože s takovými výkyvy se tělo během pár dní srovná. Na váze se negativně podepisuje především dojídání zásob a cukroví následující dny a týdny, případně uzobávání jídla během přípravy, pokud vám to vydrží po celé vánoční svátky.

Jak si užívat Vánoce a nepřibrat? Pokud nepotřebujete vyloženě modelkovské míry, můžete si o Vánocích občas dopřát více než obvykle, aniž byste si to nějak zvlášť vyčítali. V praxi to znamená, že si klidně můžete dát i porci kapra se salátem nebo třeba krocana na návštěvě u tchyně na Boží hod. Ale už si nepřidávejte, nejezte pod stromečkem cukroví nebo chlebíčky a případný hutný oběd během dalších svátečních dnů doplňte už jen velmi lehkou večeří – například zeleninovou polévkou.

Pokud si skutečně nemůžete dovolit dát si byť jediné takhle vydatné jídlo, dejte si zdravější a dietnější variantu – tedy například bramborovou kaši s přírodním filé, kousek krocana se zelím, ale už bez knedlíků a podobně.

Nízkokalorické cukroví vás nemusí zachránit

U hlavních jídel je to celkem snadné, ale čím nahradit cukroví? Lze upéct třeba cukroví nízkokalorické, s menším množstvím cukru, vyrobené z celozrnné mouky a podobně. Jen musíte počítat s tím, že jeho výroba bývá pracnější, například s těstem z celozrnné mouky oslazeným přírodními sladidly se hůře pracuje. Nicméně se vyplatí přípravě věnovat čas, protože chuťově bývá takové cukroví povedené, a navíc je výživově hodnotnější.

Možná i to je dobrý důvod zkusit následující tip: Kousky čerstvého ovoce namáčejte v rozehřáté kvalitní čokoládě, rozhodně volte druh s nejméně 50 procenty kakaa. Takto namočené ovoce napíchejte na špejli a nechte je v ledničce ztuhnout. Jeden takový kousek bude mít maximálně 60 kilojoulů, což je zlomek energetické hodnoty skutečného cukroví.

Zvláštní pozornost zasluhuje alkohol – takový domácí vaječný koňak bohužel žádnou dietní alternativu nemá, kupované smetanové likéry jsou kalorické v podstatě úplně stejně. Když si chcete před jídlem připít, raději volte suché víno nebo nějaký hořký aperitiv.

Přirozené tukové zásoby na zimu?

Přese všechnu snahu člověk o svátcích většinou něco přibere. Pokud se však přejídá pouhých pár dnů a přibere maximálně kilo až tři, tělo se jich po návratu k normální stravě většinou dokáže bez potíží samo zbavit.

Je také otázkou, zda za pár zimních kil navíc mohou jenom Vánoce a s nimi spojené hodování. Není to přirozený jev související s pradávnou potřebou ukládat si tukové zásoby v těle na krutou zimu? Lékaři to nevylučují, ale na druhou stranu upozorňují, že dneska už je všechno jinak a záleží především na lidech samých.

Existuje takzvaná termogenní teorie regulace příjmu potravy, která mimo jiné tvrdí, že například za veder či při horečce člověk jí mnohem méně, protože na jídlo nemá chuť, kdežto v zimě toho sní víc.  Zastánci této teorie vycházejí z toho, že vliv teploty se projevuje na určitých receptorech v hypotalamu (část mozku), které regulují vztah člověka k potravě. Na druhou stranu je pravda, že v dnešní době, kdy mají supermarkety otevřeno dokonce nonstop, už tento anachronismus, který našim předkům pomáhal přežít mrazy a nedostatek potravy, nemá valný smysl.  Zkrátka a dobře, dneska už vlastní tukové zásoby na zimu nemají opodstatnění. Zatímco lidé v pravěku, ale třeba i před dvěma sty lety se jich během předjarního hladového období zbavili, dneska kvůli tomu ženy drží mučivé diety. 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment