Ženy trpí mnohem častěji než muži chudokrevností. Co s tím?

06.08.2015 | 9524x Shlédnutí | Zdraví, Nemoci

Jak si vlastně představujete člověka, který trpí chudokrevností? Nejspíše jako bledou bytost, která se snadno vyčerpá. V podstatě to tak je, ale není to banalita, nad kterou by se dalo mávnout rukou. Anémie, což je jiné označení pro tuhle potíž, trápí i mnoho lidí, kteří o ní nic neví, a proto tento problém ani neřeší.

NUTRIADAPT Ženy trpí mnohem častěji než muži chudokrevností. Co s tím? ŽENABrňačka Mirka je vcelku energická matka tří dcer. Poslední roky měla pocit, že už nevydrží tolik, co dříve, ale přičítala to spíše tomu, že už jí bylo čtyřicet, má pár kilo navíc, moc se nehýbe a tak její kondice nepatří k nejlepším. K lékaři jí však přivedlo něco jiného – silná a vlastně čím dál horší menstruace.

Nějaký čas to ignorovala, zvláště když její gynekoložka tvrdila, že je to po třech porodech normální a že jediným řešením je hormonální antikoncepce, kterou však Mirka z několika důvodů užívat nechtěla. Nakonec s lékařkou přestala být spokojená a změnila ji.

Nový gynekolog jí řekl, že za její krvácení nejspíše mohou děložní myomy, navrhl několik řešení a popsal jí příznaky chudokrevnosti, aby zjistil, zda se jí netýkají. „Sedělo to přesně. Moje minulá lékařka mi přitom dělala rozbor krve, řekla však, že železa mám celkem dost a že anemická podle ní nejsem. Tak jsem to hodila za hlavu,“ komentuje to Mirka. Lékař jí rovněž vysvětlil, že hladina železa není jediným ukazatelem anémie.

Souvisí nedostatek železa se zácpou? Ano

O jaké příznaky vlastně šlo? Mirka byla trochu bledá, unavenější než dříve a navíc se také zadýchávala. Rovněž jí trápilo motání hlavy, která jí také na rozdíl od minulosti bolela. Na lékařův dotaz musela potvrdit i občasné bušení srdce a zácpu. Obojí patří mezi příznaky ukazující na nedostatek železa.

Ale nejen to, Mirka musela kladně odpovědět i na dotaz, zda není častěji nemocná než dříve, protože během minulé zimy měla dvě angíny a několik viróz. Nedostatek železa může mít na svědomí i změny nálady. Člověk může být apatický nebo naopak podrážděný. Další příznaky mohou být časté afty, praskání koutků nebo lámavé nehty.

Nedostatek železa se projevuje poklesem množství červených krvinek a krevního barviva. Krev proto nedokáže tak dobře zásobovat tělo kyslíkem a naopak, ve svalech se hromadí oxid uhličitý.

Lékař ženě proto předepsal železo a zároveň vysvětlil, že při jeho užívání je potřeba dodržovat přesná doporučení, aby to mělo smysl. Ta se sice mezi odborníky mírně liší, ale většinou se shodují na tom, že železo se musí užívat nalačno, tedy nejpozději půl hodiny před jídlem, případně nejméně dvě hodiny po něm. Změna v krevním obraze se neprojeví hned, většinou až po několika týdnech užívání. Udává se, že kontrola krevního obrazu má smysl po osmi týdnech a železo by se mělo celkem užívat čtyři měsíce. Pozor, nikdy nezvyšujte dávky bez vědomí lékaře, příliš mnoho železa může například způsobit zácpu. Železem je poměrně snadné se předávkovat, což se projevuje mimo jiné nevolností.

Železo není jen v mase, ale také v luštěninách

Zároveň je dobré se zaměřit na dostatečný příjem železa ze stravy, což bývá především problém žen, zvláště těch, co drží dietu. V kombinaci s menstruačním krvácením, především pokud je silnější, jsou proto ženy k anémii náchylnější než muži. Příčinou nedostatku železa není jen nedostatek masa v jídelníčku, protože to rozhodně není jediným zdrojem železa. Najdete ho i ve vejcích, mléčných výrobcích, ořeších a v luštěninách. Málo je ho naopak ve špenátu, ačkoli ho stále mnoho lidí považuje za ideální zdroj této minerální látky.

Aby se železo dobře vstřebávalo a tělo ho umělo zpracovat, je potřeba, aby člověk měl zároveň dostatečný příjem vitamínů B12, C a E. Klidně sáhněte po potravinových doplňcích ve vhodné kombinaci, poradit s výběrem by vám měl lékař nebo lékárník. Kdo věří spíše bylinkám, může na zlepšení krevního obrazu zkusit echinaceu.

Je dobré vědět, že mléčné výrobky všeobecně vstřebávání železa zhoršují a to i kysané. Stejný efekt má i kyselina fosforečná, vyskytující se například v nápojích colového typu. V tomto ohledu vadí také nadměrné pití čaje, zejména černého a zeleného. Udává se, že schopnost těla přijmout železo se snižuje v průběhu dne, ráno je tedy výrazně lepší než večer.

Nedostatkem železa jsou ohrožené i těhotné ženy a dospívající dívky, které právě začínají menstruovat.

Mezi další, ale vzácnější příčiny anémie patří nedostatek vitamínu B12 a také nedostatek kyseliny listové.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment