Aby vaše děti o prázdninách zbytečně nepřibraly

11.08.2015 | 6862x Shlédnutí | Strava, Děti

Léto si představujeme jako období, kdy děti od rána do večera běhají venku, vydají spoustu energie, a tak mohou jíst třeba vydatná babiččina jídla, aniž by přibraly. Jenže to už dávno neplatí – léto je co do dětské váhy poměrně rizikové období. Na co si dát největší pozor?

NUTRIADAPT Aby vaše děti o prázdninách zbytečně nepřibraly DÍVKA ČOKOLÁDA JABLKOMnoho dětí tráví i o prázdninách hodně času u počítače nebo doma, některé dětské tábory připomínají dovolenou pro penzisty a akční nebývají ani dovolené s rodiči. Podstatně ubylo také hodin proběhaných venku, zejména proto, že dnešní rodiče jsou opatrnější. Výsledek? Dětem až na výjimky hrozí, že v létě přiberou více, než během školního roku. Místo, aby se vrátily do školy samá ruka samá noha.

Proč vadí smažený sýr na výletě

Letní stravování je plné nástrah, které jsou během školního roku jen příležitostné. Zmrzlinou počínaje přes různé pamlsky od babiček až po smažená jídla na koupalištích nebo rodinných výletech. A nejen to. Během školního roku děti mívají jakž takž vyvážený oběd ve školní jídelně, během prázdnin ho ani mít nemusí. „Nemám tolik dovolené jako moje děti prázdnin. Beru je někam na dva týdny, bývalý manžel si je bere na týden, dva týdny jsou na táboře, zbytek léta jsou doma a k obědu jim kupuju nějaké hotovky, které si ohřejí. Samozřejmě milují pizzu,“ přiznává pražská samoživitelka Klára s tím, že je zároveň raději, když jsou děti doma a moc se netoulají.

Problémem není jen energetická hodnota těchto pokrmů, ale i jejich složení. Odborníci mluví o prázdných kaloriích, tedy energii, která tělu nepřináší vůbec nic výživově hodnotného.

Pro představu – porce smaženého sýra s hranolky a tatarkou má přes 4000 kilojoulů. Je to více než dvojnásobek doporučené hodnoty oběda pro dospělého. Dítě ve vývinu v době puberty má velkou energetickou spotřebu, ale tohle jídlo neprospěje ani jemu. Je v něm mnoho tuku a málo vlákniny. Pokud celá rodina tráví léto venku přechody hor a desítkami kilometrů v sedlech kol, nemusí takový prohřešek vadit, ale vyrazí-li na výlet jednou za dva týdny a po dvou hodinách pomalé chůze si dá takový oběd, je to špatně. Populární tatranka, symbol svačiny do batůžku na výlet. Jedna má přes 1000 kilojoulů. Do hodiny po ní bude mít dítě kvůli obsahu cukru zase hlad. Kdyby si dalo krajíc chleba s trochou másla a šunkou, přijme energie skoro stejně, ale zasytí ho to na podstatně delší dobu.

Více než třetina dětí bojuje s počínající obezitou

Nejde přitom jen o plané obavy, protože měření mezi několika tisíci pražských školáků v rámci projektu Prevence a včasný záchyt dětské obezity ukázalo, že 32 procent dívek na prvním i druhém stupni základních škol, 34 procent chlapců na prvním stupni a 38 procent na druhém stupni trpí nadváhou, nebo dokonce obezitou. Proč tomu tak je? „Jednou ze základních příčin dětské obezity je obrovský pokles jejich každodenní pohybové aktivity. Nejmarkantnější je rozdíl u dětí na prvním a druhém stupni základních škol. Po přechodu na druhý stupeň klesá počet pravidelně sportujících dětí o 60 procent. V osmých a devátých ročnících až o 80 procent. Tento fakt se jasně projevuje i na skladbě těla, protože nejhorší výsledky, tedy nejvyšší podíl pasivní hmoty (tukové tkáně) měly děti z nejvyšších ročníků základních škol, a to zejména chlapci,“ vysvětluje odborník na výživu RNDr. Pavel Suchánek z Poradenského centra Výživa dětí, který se rovněž zapojil do projektu zaměřeného na prevenci dětské obezity. Podobné výsledky vyplývají také ze statistik NUTRIADAPT. Zatímco v roce 2012 přišlo do poraden 120 dětí nebo dospívajících, o rok později to bylo již 201, což je nárůst o 67,5 %, a v roce 2014 dokonce 363, což je zvýšení o více než 80 %. Od roku 2012 tak došlo k trojnásobnému počtu a celých 66 % tvoří dospívající ve věku 15–18 let.

Podle odborníků se tak přibývání na váze týká nejen školního roku, ale samozřejmě i prázdnin, přičemž nejlépe proti tomu zabírají dvě věci – pravidelný pohyb a současně odlehčení dětského jídelníčku.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment