Dali jste se do běhu? Vyhněte se chybám

03.07.2015 | 14350x Shlédnutí | Sport

Zapomeňte na to, že by platilo „čím rychleji, tím lépe“. Jednak takovým tempem nezhubnete, navíc byste si mohli ublížit. Následující rady se hodí jak začátečníkům, tak těm, kdo už za sebou nějaký ten kilometr běhu mají. Mimochodem, nesnažte se běhat denně. Nemá to smysl, a ještě to není zdravé. Stačí třikrát týdně.

NUTRIADAPT Dali jste se do běhu? Vyhněte se chybám ŽENA BĚHMožná to neuslyšíte rádi, ale i když se vám zatím nechce kupovat drahé funkční oblečení, do bot byste měli investovat hned. Zkušení běžci tvrdí, že aby bota skutečně posloužila, bude stát nejméně dva tisíce korun. Nemůžete přitom čekat, že vám vydrží roky, záleží samozřejmě na četnosti vašich tréninků, ale je možné, že budete muset obutí měnit nejméně jednou ročně, možná i každého půl roku.

Jaký typ bot si vlastně pořídit? Zkuste zapomenout na populární běžecké „bosé“ boty – poznáte je podle toho, že mají oddělené jednotlivé prsty. Lékaři před nimi čím dál víc varují, protože většině lidí přinášejí více škody než užitku. Vyžadují totiž mimo jiné speciální techniku běhu, což většina lidí neví ani neumí. Každopádně se vůbec nehodí na tvrdý terén, tedy například do města. Ostatně, výrobce už je nesmí nabízet coby zdravou alternativu běžné obuvi. Smysl však nemají ani boty příliš odpružené.

Běhání byste měli zvážit také s ohledem na svůj celkový zdravotní stav – pro lidi s velkou nadváhou či problematickými klouby se bohužel běh moc nehodí. Pokud je to váš případ, zvolte raději oblíbený nordic walking.

Co dalšího byste ještě měli vědět

  • Doporučuje se, abyste klidně půl roku neřešili, kolik jste uběhli, a soustředili se pouze na nácvik techniky běhu s tím, že minimálně ze začátku bude vaše tempo připomínat spíše rychlou chůzi. Nebo si dopřejte „indiánský běh“, kdy střídáte běh s chůzí. Tempo byste tak jako tak měli zvyšovat maximálně o deset procent týdně.
  • Zkuste běžet tak, aby se vaše paty země vůbec nedotýkaly, jinak si koledujete o bolesti zad a kolen. Člověk by měl mít při běhu v kontaktu s terénem vždy jen jednu nohu.
  • Nesnažte se při běhání o dlouhé kroky, zbytečně si jimi opotřebováváte klouby – kratší kroky jsou vůči nim šetrnější. Týká se to kotníků, kolen i kyčlí.
  • Mnoho lidí se při běhu snaží dosáhnout maximální rychlosti. Ale to je špatně. Není to zdravé ani tím nedosáhnete například optimální tepové frekvence potřebné pro to, abyste hubli nebo si udržovali kondici. Naopak se vyplatí, když se časem naučíte běhat v konstantním tempu.
  • Pomůže vám například měřič tepové frekvence. Ta optimálně odpovídá situaci, kdy jste v průběhu námahy ještě schopní mluvit. Přesně si to pak můžete spočítat následujícím způsobem: OTF neboli optimální tepová frekvence = (220 − věk) × 0,6 až 0,8.
  • Rozhodněte se, zda budete běhat svým tempem stále stejnou vzdálenost, nebo spíš vždy poběžíte po stejnou dobu s tím, že časem se bude prodlužovat trasa, kterou během tohoto intervalu zvládnete. Pokud si chcete udržovat kondici, stačí běhat stále stejnou trasu, pokud chcete navíc třeba zhubnout, měli byste tréninkové objemy mírně zvyšovat.
  • Některé chyby, kterých se běžci dopouštějí, vypadají banálně, ale jsou závažné – vadí totiž i taková maličkost, když budete v ruce držet telefon nebo papírové kapesníky. Neváží sice skoro nic, ale i tak to může vést k jednostranné zátěži, vychylování pohybu, a to je zbytečné. Zvláště rizikové je v tomto směru držení láhve vody. Nicméně se dají koupit lahve, které jsou uzpůsobené právě pro držení při běhu, jsou malé, ale měli byste mít v každé ruce jednu.
  • Další častou začátečnickou chybou je nevhodné tempo či představa, že budete běhat každý den – to totiž není ani zdravé, ani nutné. Hubnout budete, i když vyběhnete dejme tomu třikrát do týdne. 
  • Přemýšlejte také nad tím, kam se vydáte běhat – vadí příliš tvrdý povrch, ale také špinavý městský vzduch, a to víc, než kdybyste po městě jen šli, protože při sportu se člověk nadechuje víc zhluboka. Při běhání ve znečištěném prostředí působí na buňky lidského těla volné radikály, které buňky poškozují a oslabují naši imunitu.
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment