Děti vs. pohyb – čím dál horší skóre

11.09.2015 | 7221x Shlédnutí | Děti

Tři čtvrtiny českých dětí se pořádně nehýbou ani jednu hodinu denně, která představuje minimum doporučované odborníky. To samozřejmě přímo souvisí s tím, že přibývá chlapců i dívek, které trápí obezita. Velká část viny padá na hlavu rodičů. Krom toho, že svým potomkům nejdou příkladem, vozí je do školy autem a odpoledne je nechtějí pouštět ven.

NUTRIADAPT Děti vs. pohyb – čím dál horší skóre CHLAPEC NA GAUČIMatku, která svým dětem dělá taxikáře a tráví hodiny tím, že je vozí do školy a kroužků, kdekdo polituje. Litovat by však měl i její potomky, protože ti sice mají spoustu aktivit, ale nějak mezi nimi, až na výjimky, chybí pořádný pohyb. Když se rodina konečně dostane domů, nezřídka si všichni zalezou ke svým počítačům a sejdou se jen u večeře. Na nějaký pohyb venku, ať už sport nebo třeba péči o zahradu, většinou ve všední dny nedojde. Výsledek? Čtvrtina patnáctiletých Čechů má vyšší než ideální váhu.

 

Návyky z dětství přecházejí do dospělosti

Nejde přitom jen o hmotnost jako takovou, protože děti, které se pravidelně hýbou, jsou celkově šikovnější, nejen pokud jde o pohyb. „Je také prokázán pozitivní vliv na mentální aktivitu a v neposlední řadě je to návyk, který si děti přinášejí do staršího věku, kdy většinou zůstávají pohybově aktivní a vedou zdravější způsob života. Je třeba upozornit také na to, že u těchto dětí jsou dříve odhaleny případné vrozené vady pohybového aparátu, které jsou v počátečních stádiích lépe řešitelné,“ říká dětský chirurg a traumatolog profesor Ladislav Plánka.

Nemusí přitom z každého dítěte být hned sportovec. V praxi to může znamenat, že dítě navyklé chodit dvakrát týdně na nějaký trénink si tento zvyk udrží jak v dospívání, tak i v dospělosti. Dítě zvyklé chodit hodně pěšky, bude něco podobného považovat za normální po celý život. Už to samo o sobě zvyšuje jeho šance na štíhlou postavu a pevnější zdraví po celý život. Dětem, které jsou zvyklé se hýbat, se spíše vyhnou úrazy, protože jsou hbitější.

Kdy vlastně začít? Co nejdříve

Je chyba, pokud si rodiče slibují, že jednou dítě k pohybu přivedou, jakmile nastane vhodný čas nebo budou mít víc peněz. Vždyť přece není třeba hned volit placené cvičení, stejně dobře poslouží výlety do přírody či procházky lesem.

NUTRIADAPT Děti vs. pohyb – čím dál horší skóre DÍTĚ NA PROLÉZAČCEZvláště když během nich budete děti povzbuzovat, aby například přelézaly padlé kmeny a podobně. Špatná nejsou ani dětská hřiště, která jsou bezpečná. Rodiče by se tam neměli bát pouštět děti do výšek.

Pokud jde o rodičovské obavy, je pochopitelné, že se jim nechce pouštět děti samotné ven, ale tento přístup se rozhodně negativně podepisuje na pohybových schopnostech jejich potomků. Vyplatí se proto hledat rozumný kompromis.

Pozor na předčasnou specializaci

Ani když je dítě pohybově zdatné a o pohybové aktivity si přímo říká, není vhodné pro něj už v předškolním věku hledat nějaký konkrétní sport. Bylo by to spíše na škodu.

 U předškoláků lze postupně přidávat konkrétní pohybové úkoly bez silových a vytrvalostních cviků, lze zařadit cvičení s pomůckami a vhodným nářadím. „Rozhodně nelze doporučit posilovací cviky, extrémní rozsahy pohybů v kloubech nebo doskoky a dopady z neúměrné výšky. Není možné chtít po dětech fyzicky náročné výkony, jejich svalová a kosterní soustava není připravená na velkou zátěž. Předškolní věk vyžaduje všestrannost a vyváženost pohybové aktivity bez toho, aby ho dítě strávilo skloněné nad hokejkou nebo zlomené v pase při gymnastice,“ varuje Kristýna Přibylová, autorka speciálního cvičení pro děti podle jejich psychomotorického vývoje.

Hrozí, že jakmile rodič dítě přihlásí do nějakého specializovaného kroužku, nastane dril, což může části dětí pohyb vyloženě znechutit, nebo jim zbytečně srazit sebevědomí, nejsou-li dostatečně dobré.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment