Hubnout plaváním? Ano, ale…

08.06.2015

 
Když se řekne, že by člověk měl sportovat, aby zhubl, většina lidí si vybaví chůzi, běh, posilovnu, případně jízdu na kole nebo aerobic. Ale plavání? U toho leckdo zaváhá, a není divu, na jeho vlivu na hubnutí se neshodují ani odborníci. Dá se říct, že plaváním se přebytečná kil shodit dají, ale je potřeba vyhnout se hned několika rizikům.

NUTRIADAPT Hubnout plaváním? Ano, ale… PLAVCI1. Pro koho se hodí plavání

Plavecká tempa ve vodě sice možná nejsou tím nejefektivnějším sportem, pokud jde o hubnutí. Má-li však někdo problémy s klouby právě kvůli nadváze či obezitě, je pro něj plavání lepší než delší chůze, nebo dokonce běh. Díky němu získáte nejen lepší kondici, ale navíc se také budete otužovat. To vám pomůže v obraně proti infekcím.

2. Plavání nebo aquaaerobic

Kromě pravidelných temp v bazénu připadá v úvahu ještě aquaaerobic, cvičení při hudbě pod vedením lektora či spíše lektorky. Tyto lekce jsou ostatně určené spíše ženám a mají stejné výhody jako plavání, voda nadlehčuje, a tak mohou i lidé s větší nadváhou provádět cviky, které by jim na souši nešly. Nemůžete čekat, že váha půjde rychle dolů, ale nesporným benefitem je formování postavy. Hubnout budete, pokud se rozhodnete pro hodiny ve vyšším tempu, které budete pravidelně navštěvovat alespoň dvakrát týdně. Viditelné výsledky můžete pozorovat po dvou až třech měsících.

3. Zapomeňte na paní radovou

Pokud se rozhodnete pro klasické plavání, v prvé řadě mějte na mysli, že jdete sportovat a dělat něco pro sebe, nikoli například konverzovat – to je narážka na přátelské hloučky, které se co pár temp zastaví a v bazénu rozprávějí, případně plavou tak, aby si s hlavou nad vodou mohli povídat mezi jednotlivými tempy. Klidně si nechte od plavčíka vysvětlit správnou techniku plavání. Vyhnete se tak například bolestem zad ze špatného držení těla a zároveň se naučíte zapojovat všechny svaly, takže budete hubnout více.
 

4. Kolik spálíte energie? Překvapivě hodně

Možná vás to překvapí, ale pokud budete plavat dostatečně rychle a celou hodinu pobytu ve vodě, spálíte hodně energie, rozhodně více než chůzí či jízdou na kole. Přepočteno na kilojouly, za hodinu to dělá 2000 kilojoulů. Je to jen o málo méně, než kdybyste běhali, ovšem je otázkou, zda byste hodinu v takovém tempu běhat vůbec vydrželi. Dva tisíce kilojoulů odpovídají například jedné tabulce čokolády.

5. Jak často musíte do vody?

Abyste už během měsíce či dvou mohli pozorovat, že na vás má plavání kladný vliv a vy díky němu hubnete a formujete si postavu, musíte se k návštěvě bazénu odhodlat dvakrát nebo třikrát týdně a v bazénu byste včetně úvodního rozcvičení a protažení měli být vždy hodinu, nikdy ne méně. Důležité je, abyste plavali ve vysokém tempu, což znamená zvládnout čtyřicet až šedesát pětadvacetimetrových bazénů. Voda by měla mít alespoň 26 stupňů a je ideální, když je teplo i v jejím okolí. Pokud je voda studenější, nebude spalování tukových zásob zdaleka tak účinné, tělo bude mít tendenci si je navzdory vaší námaze chránit.

6. Pozor na zrádné vyhladovění

Velkou nevýhodou plavání je, že se po hodině v bazénu budete cítit hodně hladově a byli bystě schopní spořádat porci, která absolutně neodpovídá vynaložené námaze. Myslete na tento vlčí hlad předem a navzdory pocitu, že si můžete dopřát pořádný řízek se salátem, držte se svého jídelníčku, který dodržujete s ohledem na plán, že zhubnete. Nebo, a to je ještě lepší, si rovnou s sebou připravte zdravou a dietní svačinu. Je to bezpečnější, než pokud si hladoví po plavání teprve budete něco kupovat.

Další články

Zdraví
Hubnutí
Nemoci
Čtení na víkend
Předvánoční stres nebo pohoda u kafíčka? Ani jedno se nemá přehánět

V těchto dnech máme dvě možnosti – buď podlehnout předvánočnímu stresu, anebo ho odbourat a zrelaxovat, třeba u šálku dobré…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Hubnutí
Co dělat, aby novoroční předsevzetí konečně fungovala

Dáváte si novoroční předsevzetí? Že zhubnete? Začnete dříve vstávat? Budete si lépe plánovat práci? Přestanete odkládat úkoly…

Vaše proměny

Monika Schrammová

Jsem teď mnohem spokojenější, protože vidím, že to jde i v mém věku

David Kutěj

Bál jsem se, zda nejde o další dietu v prášku

Tereza Illešová

Jedno rozhodnutí, o kterém jsem netušila, že mi změní život