Jak hodovat o Vánocích zdravěji a lépe

25.11.2015 | 12708x Shlédnutí | Strava

Možná jste ve fázi, kdy se snažíte hubnout (gratulujeme, pokud se vám to daří), možná jen hledáte způsob, jak o Vánocích nepřibrat. Ať už si to přiznáme, nebo ne, vánoční čas je postrachem pro všechny, kteří mají problém s udržením hmotnosti. Nevím jak vy, ale já upřímně závidím každému, kdo svoji váhu nemusí řešit a může si bez obav dopřát, co hrdlo ráčí. Bohužel, většina z nás to tak nemá. Proto si musíme dát pozor na to, co sníme a vypijeme. Jak to udělat, abychom i po Vánocích oblékli své oblíbené kalhoty?

NUTRIADAPT Jak hodovat o Vánocích zdravěji a lépe PEČENÍ MATKA S DCEROUJak na vánoční cukroví

Pokud sladké nemusíte, asi vám nebude zatěžko cukroví nepéct ani nekupovat a váš obvod pasu může ohrozit snad jen dvojitá porce salátu a smaženého kapra. Pokud patříte do druhé skupiny, která si sladké pečivo neodpustí, zkuste na to jít chytře. Není potřeba vyrábět patnáct druhů cukroví a vánočky péct z pěti kil mouky, jako to dělaly naše babičky. Čím méně toho budete doma mít, tím méně vás to bude lákat. Zredukujte tedy množství, ale zvyšte kvalitu cukroví.

Zkuste využít různé druhy celozrnné mouky pro přípravu tradičních druhů cukroví, například perníčky jsou výborné i z celozrnné žitné mouky, linecké cukroví třeba z mouky špaldové. Na další druhy můžete pro změnu použít mouku pohankovou, jáhlovou nebo amarantovou. Připravte si i netradiční kousky, třeba kuličky ze sušeného ovoce a kokosu. Při přípravě těst použijte nejlépe bezfosfátový kypřicí prášek, omezte množství cukru v receptech a zkuste část nahradit medem, sirupem z agáve či jiným přírodním sirupem (datlovým, rýžovým, javorovým, stévií). Použijte natural ořechy a semínka. Zdobte kvalitní čokoládou, kupovaným hotovým polevám se snažte vyhnout. Stejně tak vynechte kupované zdobení, jako jsou různé kuličky, hvězdičky, kudrlinky, pecičky nebo čokoládový máček. Raději použijte různé druhy ořechů, kokos, kůru z bio citronu nebo pomeranče či sušené nedoslazované ovoce.

NUTRIADAPT Jak hodovat o Vánocích zdravěji a lépe ŠPALDOVÁ VÁNOČKAVánočka ze špaldy? Jde to.

Jestliže pečete vánočku, má tři hlavní zrádné suroviny. Mouku, tuk a cukr. Pokud jste si na to zatím netroufli, nebojte se vánočku zkusit upéct z celozrnné špaldové mouky. Dejte jen pozor na množství. Každá celozrnná mouka víc saje, takže jí budete potřebovat menší množství než klasické pšeničné. Při přípravě těsta použijte třtinový nebo ještě lépe třeba kokosový cukr a dejte ho klidně o 1/3 méně, než jste zvyklí. I tak bude sladká dost. Tuk nešiďte levnými umělými margaríny, ale použijte kvalitní máslo, úplně nejlépe přepuštěné neboli tzv. ghí. Nezredukujete tím sice kalorickou hodnotu, ale výrazně zvýšíte tu biologickou (výživovou), za což vám tělo poděkuje. Náš recept na špaldovou vánočku naleznete zde.

Pozor: i zdravé pečivo má kalorie

Není pravda, že pokud je to zdravé, můžeme toho sníst hodně. Také po zdravém jídle se přibírá, pokud se přejídáme. Celozrnné produkty jsou mnohdy dokonce kaloričtější než ty z bílé mouky. Třtinový cukr stále zůstává cukrem a přečištěné máslo máslem. Jde tady o to, že jíte kvalitněji. Jak to tedy máte zvládnout?! Jídelníček si dopředu naplánujte. Ochutnejte vánočku, ale dejte si jí jen kousek ke snídani s hořkým čajem a nemažte ji máslem. 3–4 kousky cukroví denně můžete použít třeba místo svačinky. Když tento plán dodržíte, určitě vám to neublíží.

NUTRIADAPT Jak hodovat o Vánocích zdravěji a lépe BRAMBOROVÝ SALÁTVánoční večeře. Jak ji odlehčit.

Milujeme to. Typický bramborový salát a smažený kapr, v mnohých rodinách doplněný ještě o rybí polévku. Taková večeře vydá kaloricky pomalu za celý den. Od rána držet půst a večer se přejíst však také není dobré řešení. Nedopusťte, aby nad vámi letos opět jídlo vyhrálo. Rybí polévku můžete vynechat úplně, místo kapra zkuste pečeného lososa s bylinkami. Nebojte se bramborový salát odlehčit. Dejte do něj víc zeleniny, nedávejte tam žádnou uzeninu ani majonézu, ale zkuste dobrý polotučný bílý jogurt anebo lehčí verzi zakysané smetany.

NUTRIADAPT Jak hodovat o Vánocích zdravěji a lépe STEAK RYBAPokud si smaženou rybu nebo řízek přece jen neodpustíte, zůstaňte u jedné přiměřené porce. Pamatujte, že nejhorší bývá, když se přejídáte. Doporučuji nedělat salátu ani řízků velkou zásobu, abyste to nedojídali ještě druhý, nebo dokonce třetí den. vaše tělo zvládne, pokud jednou zhřešíte, ale hřešit tři dny vkuse, to už je moc i na něj.

Ať už si budete o Vánocích dávat na talíř cokoli, vždycky si nandejte asi polovinu porce, než co byste si nandali normálně. Myslete na to, že vyloženě špatné jídlo neexistuje, problém bývá hlavně v porcích. A s rozumným množstvím si nemusíte odpírat ani cukroví, ani vánoční večeři. Zde uvádíme odkazy na recepty na zdravý bramborový salát a rybu.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment