Jak se dát po silvestru zase zpátky do formy

01.01.2016

 

Anna Tobiášová

I spořádané oslavy posledního dne roku většinou znamenají, že toho člověk sní a vypije více než obvykle. A že mu následující den, nebo snad dny není nejlépe. Pokud vám záleží na tom, aby se vaše váha a zažívání vrátily zpět do normy, nebo dokonce hodláte hubnout, začněte co nejdříve.

NUTRIADAPT Jak se dát po silvestru zase zpátky do formy KOCOVINA1. První pomoc aneb co když máte kocovinu? 

Možná už umíte pít s mírou, ale možná jste to letos přepískli a trápí vás kocovina. Ideálním lékem je dostatek tekutin, spánek a pak něco pohybu na čerstvém vzduchu, i když se vám ven možná nechce, to vše korunováno teplým jídlem. Nemusí to být legendární česnečka, postačí i teplá zeleninová polévka nebo vývar. Zkuste se vyhnout lidovým vyprošťovákům, jako je pivo nebo ibalginy, pro tělo by to byla jen další zátěž.

 

2. Proč je lepší nic neodkládat? 

Pokud jste se o vánočních svátcích či o silvestru přejedli jen výjimečně, neměli byste mít s váhou zase takové problémy. Možná máte kilo dvě navíc, ale nebude problém je shodit. Ti, kdo začali uzobávat už při pečení cukroví a zatím ještě neskončili, to mají horší. Ale v obou případech rozhodně platí, že byste s přemírou jídla a pití měli skoncovat co nejdříve, protože jinak byste skutečně mohli přibrat a na jaře být nepříjemně překvapení. Berte to tak, že do silvestra jste si dopřávali a od Nového roku přecházíte na zdravější životní styl. Jedinou výjimkou může být novoroční oběd u tchyně nebo rodičů, kterému se zkrátka vyhnout nedá. Rozhodně si však neříkejte, že ještě týden dva se budete šetřit a mezitím dojídat zbytky, to přesně je cesta do pekel. A nedá se čekat, že se vám za čtrnáct dní bude třeba do hubnutí chtít více. Spíše byste měli tendenci všechno odložit na jaro.

3. Co byste už jíst a pít neměli? 

Nejezte a nepijte už nic jiného, než je vaše běžná, případně trochu odlehčená strava. Naopak, zařaďte více zeleniny, klidně tepelně upravené. Jinými slovy, cukroví raději rozdejte návštěvám, místo abyste ho jedli ještě celý leden, protože někdo ho přece sníst musí. Ale nejen to, omezte sladkosti obecně, stejně jako jídla příliš tučná. Omezení by se mělo týkat i alkoholu – návštěvám dejte i vaječný koňak a jiné smetanové likéry, sami, když už, pijte jen tu a tam suché bílé víno.

NUTRIADAPT Jak se dát po silvestru zase zpátky do formy SMOOTHIE4. Zkuste lehký novoroční detox 

Jak smýšlíte o detoxikačních kúrách? Tedy odlehčovacích dnech, kdy toho člověk sní minimum, pokud vůbec, a o to víc si hlídá příjem tekutin? Je pravda, že odborné studie neshledaly žádný efekt, který by takové dny měly mít, pokud jde například o zbavování se škodlivin. Protože těch se lidský organismus dokáže efektivně zbavovat průběžně sám. Ale rozhodně mohou nastartovat hubnutí, protože povzbudí metabolismus, a navíc působí coby očista i psychicky. Berte takový detox, kdy například během víkendu budete jíst pouze tu a tam zeleninu a jinak budete pít vodu nebo zeleninové šťávy, jako nový začátek. Držte ho však pouze tehdy, pokud jste úplně zdraví, nehodí se ani pro těhotné a kojící ženy. Součástí detoxu je samozřejmě úplná abstinence.

5. Najděte si ideální způsob, jak zhubnout nebo si udržet váhu 

Mezitím, co si budete dopřávat očistnou kúru, přemýšlejte o tom, jak bude vypadat váš další jídelníček. Co kdybyste tenhle rok konečně natrvalo změnili životní styl na zdravější? S tím, že jednou za čas, ať už to budou narozeniny či třeba Vánoce, si bez obav dopřejete i něco ne zrovna dietního.

6. Udělejte si časový plán 

Spolu s přemýšlením o tom, co by váš zdravější život měl obnášet, si můžete sepsat i časový plán, v němž si určíte třeba to, kolik kilo a za jak dlouhou dobu chcete shodit – pozor, neměli byste hubnout rychleji než půl kila až kilo týdně. Pokud hubnout nepotřebujete, stejně plánujte. Třeba to, kdy a kam si půjdete zacvičit. Ono se to vyplatí každému. Protože ani štíhlí lidé nebývají v nejlepší kondici a chybí jim svaly, navíc metabolismus se s věkem povážlivě zpomaluje. Rozhodně se vyplatí, když se na to člověk připraví předem.

Další články

Zdraví
Sport
Hubnutí
Strava
Nemoci
5 MÝTŮ O HUBNUTÍ A CVIČENÍ

Každý z nás už určitě slyšel o nějakém magickém a stoprocentně zaručeném receptu, který napomůže ultrarychlému hubnutí.…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
5 zdravotních rizik vznikajících při obezitě

Jaké jsou nejčastější zdravotní komplikace velké nadváhy?

Vaše proměny

Tereza Illešová

Jedno rozhodnutí, o kterém jsem netušila, že mi změní život

Jaroslav Vondrák

I přes zdravotní problémy mám 41 kg dole

Barbora Tesařová

Objevila jsem další potraviny jako avokádo, bulgur, nové úpravy masa a kombinace různých jídel