Jak se připravit na silvestrovský večírek

28.12.2015

 

Anna Tobiášová

Vánoce jste z dietního hlediska jakž takž ustáli, ale ještě je tu silvestr. A tady je nevhodných jídel, po kterých nám bude těžko a přibereme, snad ještě více. Jak se na takovou oslavu připravit a čemu se raději vyhnout?

To, nakolik silvestrovská oslava zamává s vaší váhou, můžete ovlivnit jedině vy. Naštěstí to jde překvapivě dobře, stačí se držet trojice dobrých rad.

1. Rozhoduje už nákup a příprava jídla na oslavu

Jinými slovy, to, co nekoupíte, nebudete moci sníst. A naopak, jakmile jednou nakoupíte tučné klobásy, solené oříšky a připravíte chlebíčky s majonézovým salátem, bude pro vás těžké je zároveň nejíst. Navíc je poněkud frustrující trávit oslavy tím, že si budete neustále něco zakazovat, místo abyste rovnou připravili dietní a přijatelné menu. Co tedy nakoupit?

 • Libovou uzeninu, ideálně šunku s takřka sto procenty masa, skvělý je také roastbeaf
 • Vajíčka, sytivý zdroj bílkovin, lze je různě plnit a zdobit
 • Tvaroh jako základ dietních pomazánek
 • Tmavé pečivo místo bílých vek
 • Spoustu zeleniny, o něco méně ovoce
 • Suchá vína, minerálky, vyhněte se slazeným nealkoholickým nápojům

2. Jezte tak, abyste si to nemuseli vyčítat, využívejte známé triky

Tuhle radu ocení zejména ti, kteří o tom, jaké bude silvestrovské menu, zase tak moc rozhodovat nemohli. V tom případě se držte následujících tipů:

 • Neuzobávejte neustále tak, že si něco tu a tam naberete do ruky. Vždycky si jídlo nandejte na talířek, spíše si tak uvědomíte, kolik si toho dáváte.
 • Polovinu porce na talířku by měla tvořit zelenina, díky ní budete mít pocit zasycení. Navíc skvěle poslouží, když nejíte na hlad, ale na chuť, nebo když že nevíte co s rukama, což se na oslavách běžně stává.
 • Vynechávejte přílohy, k talířku masa se zeleninou žádná není potřeba.
 • Platí to také o jídlech, v nichž je základem pečivo nebo bílá mouka, což mohou být i slané koláče nebo minipizzy, ty si nedávejte vůbec, podobně jako klasický český chlebíček se salátem, šunkou a majonézou, jediný kousek mívá přes 1000 kilojoulů.
 • Vždycky volte menší zlo. Máte na výběr mezi salámem a šunkou? Dejte si šunku. Chlebíček zeleninový nebo s uzeninou? Dejte si ten první. Můžete si vybrat, zda budete zobat dýňová semínka nebo arašídy? Semínka mají méně kilojoulů. Podobně byste měli dávat přednost zelenině před ovocem.

3. Zvláštní pozornost věnujte alkoholu

Netušeně mnoho energie v sobě skrývají alkoholické nápoje. Platí, že čím silnější alkohol je, tím více kilojoulů má. Záleží také na množství. Jak k pití přistupovat?

 • Snažte se, aby na každou vypitou sklenici alkoholického nápoje připadala sklenice vody, zaplníte si tím žaludek, a navíc snížíte riziko toho, že vás druhý den sejme kocovina.
 • Ideálním alkoholickým nápojem je suché bílé víno (200 až 250 kJ/100 ml), případně víno červené (250 až 300 kJ/100 ml), vyhovuje i suchý sekt.
 • Půllitr piva má podle druhu 600 až 900 kilojoulů.
 • Z aperitivů je nejdietnější cinzano s energetickou hodnotou kolem 580 kJ, dále martini a campari s podobnou hodnotou kolem 950 kJ na 100 ml.
 • Nejhorší ze všeho jsou pak míchané sladké koktejly, do nichž kromě alkoholu patří limonády, sirupy a podobné, jeden nápoj má přes 1000 kilojoulů.

A ještě něco. Zatímco Vánoce jsou pro mnoho lidí ve znamení sladkého cukroví, na silvestra už se ho snažte nejíst. Pozor si dejte také na saláty, protože některé z nich sice obsahují zeleninu, ale také tučné sýry nebo dresinky, případně spoustu těstovin.

Další články

Hubnutí
Šest rad, díky nimž o Vánocích nepřiberete ani kilo

Vánoční svátky si stejně jako silvestrovské a novoroční oslavy bez množství tradičního, ale příliš kaloricky vydatného jídla…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Hubnutí
Novoroční předsevzetí: Tentokrát už opravdu zhubnu!

Na počátku každého nového roku si řada z nás dává svá Novoroční předsevzetí

Vaše proměny

Lenka Ersepková

Jsem veselejší, vyrovnaná sama se sebou a spokojená žena

David Kutěj

Bál jsem se, zda nejde o další dietu v prášku

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc