Jak to vlastně je s cholesterolem?

05.11.2015 | 7493x Shlédnutí | Zdraví

Dlouhá léta platilo, že cholesterol rovná se zlo a všechny potraviny, které ho obsahují, také. Dnes už víme, že je to složitější. Protože cholesterol rozlišujeme minimálně na hodný a zlý. A víme rovněž, že důležitá je především jejich rovnováha, která se dá kladně ovlivnit nejen jídlem, ale i přiměřeným pohybem.

NUTRIADAPT Jak to vlastně je s cholesterolem? STETOSKOPNecháváte si měřit hladinu cholesterolu v krvi? Většina lidí tak nečiní, přitom by měli.

Všichni dospělí starší dvaceti let by měli podstoupit vyšetření cholesterolu, pokud možno kompletní vyšetření lipidového profilu, každých pět let. Po čtyřicítce je na místě frekvenci zvážit, zvláště při rodovém zatížení, a nechat si cholesterol měřit třeba i jednou za rok či dva. Hypercholesterolémie neboli vysoká hladina cholesterolu se totiž vyskytuje nejen u dospělých, ale i u dětí. Například v metropoli na ni podle výzkumu, na kterém se podíleli lékaři z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, má náběh téměř pětina školáků do 15 let. Je dobré si uvědomit, že tělo cholesterol nezbytně potřebuje. Dokáže si ho však i samo vytvořit.

HDL vs. LDL

Zatímco HDL částice zbavují tělo přebytečného cholesterolu tím, že ho dopravují do jater, LDL částice jím buňky naopak zásobují. Ani zvýšená míra HDL by se neměla přeceňovat. Některé studie totiž naznačují, že ačkoli se někteří lidé rodí s jejich zvýšenou hladinou, rozhodně o to méně netrpí nemocemi srdce a cév. Přesto platí, že zvýšená hladina LDL cholesterolu zdraví škodí. Je proto na místě snažit se jeho hodnoty držet v optimu. Doporučení zní: udržujte hladinu celkového cholesterolu nižší než 6,2 mmol/l, ideálně by to mělo být kolem 5,2 mmol/l. V některých rodinách se tento sklon dědí, je proto záhodno sledovat i děti a dospívající. U většiny lidí však tkví hlavní problém jinde – nezdravě jedí, málo se hýbou, případně kouří. Zatímco vliv jídla si je ledaskdo ochoten připustit, u pohybu je to pro mnoho lidí překvapením. Nejde přitom jen o to, že kdo se hýbe, bývá zpravidla štíhlejší, pohyb má rovněž přímý vliv na hladinu cholesterolu.

NUTRIADAPT Jak to vlastně je s cholesterolem? STEP AEROBIKPohyb přímo zvyšuje hodný cholesterol

Ukázalo se, že pravidelný pohyb po dobu třiceti minut denně (někdy se udává hodina ve vyšším tempu třikrát týdně) výrazně snižuje riziko kornatění tepen neboli aterosklerózy. To je právě důsledkem ukládání cholesterolu v cévách a jejich zužování. Často na ni navazují další onemocnění srdce a cév.

Z doporučení týkajících se pohybu, obrany před vysokými hladinami cholesterolu je jasné, že nejde o vrcholné sportovní výkony – je v podstatě v silách každého je zvládnout, protože se počítá i zdánlivě obyčejná chůze. Stačí, půjdete-li rychleji než obvykle. Nevadí, když si pohybovou aktivitu rozdělíte do více kratších úseků během dne. Stačí, když shodíte dvě kila, aby se stav cholesterolu ve vašich cévách zlepšil.

Co se týče jídla, je v prvé řadě potřeba omezit spotřebu živočišných tuků. Nejen zcela zjevných například v tučném mase, ale i skrytějších, v sýrech. Živočišné tuky by měly tvořit nejvýše třetinu celkového denního příjmu tuku. Převedeno na hmotnost, denně nejvýše 60 až 90 gramů celkem, živočišných 20 až 30 gramů. Výjimku však tvoří tuk mořských ryb, který obsahuje naopak zdraví prospěšné tuky, které pomáhají zvyšovat hodný cholesterol.

Naše nové poznatky na téma vajec a cholesterolu si můžete přečíst ZDE.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment