Je opar banalita nebo problém, který má řešit lékař?

11.08.2015 | 11476x Shlédnutí | Zdraví, Nemoci

Někomu se bolestivý vřídek na rtu neudělá, jak je život dlouhý, jiný s ním má tu čest několikrát ročně. Jak je to možné a jak s oparem co nejlépe zatočit, případně zabránit tomu, aby se neustále vracel?

NUTRIADAPT Je opar banalita nebo problém, který má řešit lékař? OPAR.

Její příběh je zároveň odpovědí na otázku, zda jsou opary banalitou, kterou si má člověk vždycky vyřešit sám, nebo zda je na místě s nimi někdy zajít k lékaři.

Pokud se opary vrací nebo se zanítí jako ten Zuzanin, je čas přestat se spoléhat na samoléčbu pomocí volně prodejných přípravků. Udává se, že pokud máte opar šestkrát a vícekrát za rok, měli byste to probrat s lékařem.

Platí to také u malých dětí, protože u nich je zvýšené riziko, že si svědící vřídek rozškrábnou a infekci si zanesou třeba do oka.

Čtyři lidé z pěti

Opar způsobují viry, které v sobě nosí čtyři pětiny lidí. U většiny z nich se jejich přítomnost nijak neprojeví. Neznamená to nutně, že mají lepší imunitu, protože oparem může člověk reagovat třeba na stres, rozčilení, psychické vypětí, blížící se menstruaci. Někdy také provází probíhající nachlazení, chřipku, angínu a podobně. Situace, které jdou jen těžko ovlivnit.

Ukazuje se však, že u vnímavých jedinců se opar může objevit i po nějakém jídle či pití, u žen zejména v době, kdy jsou k němu díky blížícímu se pravidelnému měsíčnímu krvácení náchylnější. Nedá se přitom říci, co přesně ho rozjede – může to být čokoláda zrovna tak jako ostré jídlo.

Mastičku raději mějte vždy po ruce

Pokud je člověk náchylný k oparům, měl by u sebe mít vždy první pomoc v podobě mastičky, protože u téhle patálie více než u jiných platí, že čím dříve člověk zasáhne, tím lépe. Lidé trpící na tyhle vřídky ostatně sami často poznají, že se jim objeví. Ačkoli opar ještě vidět není, ret charakteristicky bolí a pálí. To je moment, kdybyste měli použít nějakou z volně prodejných mastiček. Možná jich budete muset vyzkoušet více, než najdete tu, která vám zabírá nejlépe, bývá to individuální. Nebo vám možná budou více vyhovovat náplasti s léčivými látkami, které se přiloží na již rozjetý puchýřek a zároveň snižují riziko dalšího šíření virové infekce.

Vrací se vám opary? Zkuste dlouhodobě užívat vitamíny B, C a zinek. U dětí, či lidí citlivých na bolest někdy lékaři doporučují také užívání léků na bolest. Pokud se vám opar zanítí, ale nemáte další příznaky, jako je třeba horečka, lze použít antibiotickou mast, která je na lékařský předpis.

Projevy oparů lze mírnit i homeopatiky, případně zkusit obklad z vylouhované meduňky či černého čaje. Jsou lidé, kteří nedají dopustit na potírání studeným bílým jogurtem.

Možná vás uklidní, že jakkoli je opar na ústech nakažlivý, nemůžete ho jen tak přenést například na genitálie, ačkoli na nich se opar může objevit rovněž. Jde totiž o dva různé druhy viru. V obou případech však virus po prvotní nákaze zůstává v těle už navždy a hrozí tak, že se puchýřky objeví i v budoucnu.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment