Zkraje roku jsme na tom se zdravím bídně. Řádí chřipka, hrozí salmonela

11.01.2018 | 11962x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava, Nemoci, Čtení na víkend

Přesto, že si do nového roku přejeme většinou hlavně zdraví, situace v České republice není v tomto ohledu úplně ideální. Ačkoliv se ještě nejedná o epidemii, lidí bojujících s chřipkou přibývá. Vzhledem k situaci v Evropě by se mohl současný stav ještě zhoršit. V souvislosti s dětskou výživou z Francie a vajec z Polska může hrozit i salmonelóza.

NUTRIADAPT Zkraje roku jsme na tom se zdravím bídně. Řádí chřipka, hrozí salmonela

Chřipkové sezoně, na kterou jsme si vzhledem k její pravidelnosti už zvykli a považujeme ji za běžnou součást roku, se nevyhneme ani letos. Je ale dobré brát automaticky virové onemocnění, které si ročně vyžádá až půl milionu obětí? V Česku podlehne chřipce každý rok průměrně 2000 lidí.

Vážný průběh chřipky většinou nezvládnou obézní lidé, kuřáci, kardiaci a lidé s chronickým respiračním onemocněním nebo s onemocněním krve. V několika případech už ale chřipka skolila i jedince, kteří byli do té doby naprosto zdraví, uvedl pro zpravodajský portál Tiscali.cz Jan Kynčl, epidemiolog ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Byl to právě SZÚ, který na svých stránkách 9. ledna 2018 informoval, že ohrožení chřipkou není v těchto dnech nijak dramatické. “Nemocnost nedosahuje epidemických hodnot, chřipka je stále spíše sporadická,” uvádí zpráva Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění (NRL). Tuto informaci, společně s dovětkem, že nemocných ale mírně přibývá, ocitovaly i mnohé zpravodajské portály.

"Nemocnost nedosahuje epidemických hodnot, chřipka je stále spíše sporadická. To se ale může rychle změnit."

Když ale vezmeme v potaz fakt, že chřipkovou epidemií jsou zachváceny kromě jiných i ty evropské státy, které od nás nejsou příliš vzdálené, už se nejedná o záležitost, nad kterou bychom mohli mávnout rukou. A ve spojitosti s cestovním ruchem, který je dnes velmi intenzivní, nemůže být vyloučeno, že k nám nikdo “nepřiveze” bacil např. z Velké Británie nebo z Francie.

Jak uvádí Deník.cz, o nastupující epidemii se dá hovořit, když počty nemocných dosáhnou hranice 1700 případů na sto tisíc obyvatel. V Česku bylo k 8. lednu 2018, kdy NRL vydala svou zprávu, 232 potvrzených případů onemocnění chřipkou. Podle vedoucí NRL Martiny Havlíčkové cirkulují oba subtypy chřipky. A téměř v rovnocenném poměru a oba subtypy B s jasnou převahou linie Yamagata. A jak bylo již řečeno, podle ní i jejích kolegů z laboratoře epidemie zatím nehrozí. Serveru Novinky.cz ale čtyři dny před vydáním oficiální zprávy sdělila, že situace se může rychle změnit.

Nemocných chřipkou přibývá. Hodně jich je ve středních Čechách

To potvrzují i aktuální zprávy z regionů. Na zvýšený nárůst pacientů s chřipkou na Moravskoslezsku upozornil Deník.cz. Oficiální web města Příbram informuje o tom, že ve Středočeském kraji byl v prvním kalendářním týdnu roku 2018 zaznamenán vzestup celkové nemocnosti dokonce o 82,1 procenta. Nejvyšší nemocnost je přitom evidována přímo v Příbrami.

Jezte hodně vitaminů a myjte si ruce. Vakcinologové doporučují očkování

Kromě obvyklých doporučení (přísun vitaminů, pravidelná hygiena atd.), které pro čtenáře přehledně zpracovaly EuroZprávy.cz, se ale odborníci shodují na tom, že by se lidé neměli vyhýbat ani možnosti nechat se proti chřipce očkovat.

nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden Nutriadapt Weight Management Clinic

Důležitá je přitom pravidelnost, jedno očkování je totiž většinou jenom na rok. “Chřipkový virus mutuje každý rok, ale stejně tak se mění složení vakcíny proti chřipce,” řekl rádiu Impuls profesor Chlíbek z České vakcinologické společnosti. Zároveň apeluje na to, aby chřipku nepodceňovali zejména chronicky nemocní, těhotné ženy, děti nebo kuřáci, kteří patří k nejrizikovějším skupinám.

"Je důležité, abychom věnovali pozornost především posilování imunity, na které záleží, zda nás chřipka přepere, či nikoliv. Základem je strava bohatá nejen na vitaminy a minerální látky, ale i další látky, které jsou zastoupené v základních potravinách. Není od věci podpořit imunitu v kritickém období také kvalitním doplňkem stravy. Důležitý je i dostatek odpočinku a kvalitního spánku, který imunitu rovněž posiluje. V případě, že chřipkou přece jen onemocníte, věnujte svému tělu dostatek času na uzdravení. Regeneraci nepodceňujte a do vysokého pracovního nasazení se vraťte, až budete zcela zdraví," radí naše odbornice na výživu Monika Bartolomějová.

 

Infikovaná vejce z Polska Evropany stále ohrožují
 

Stejně jako už většinu z nás nepřekvapí chřipka, z míry nás pravděpodobně nevyvede ani riziko infekce salmonelózou. Toto onemocnění, způsobované bakteriemi rodu Salmonella a projevující se horečkou, bolestmi břicha, průjmy a zvracením, se k nám v loňském roce dostalo prostřednictvím vajec dovážených z Polska. 

Nebyli jsme jediným infikovaným národem, s nešvarem polských slepic se svezlo dalších 16 evropských zemí. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varuje, že i navzdory provedeným bezpečnostním opatřením není případná další nákaza těmito vejci zcela vyloučena.

NUTRIADAPT Zkraje roku jsme na tom se zdravím bídně. Řádí chřipka, hrozí salmonela

Podrobnou zprávu k celému incidentu vydala 12. prosince 2017. Tu si můžete přečíst buď v originále, anebo se spokojit s přehledným výtahem, který zpracovalo Informační centrum bezpečnosti potravin. Zmíněné evropské instituce vyzdvihují také důležitost každý další potvrzený případ ohlásit. A to pomocí Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) a Systému včasného varování a reakce (EWRS), který představuje oficiální kanál pro oznámení přeshraniční hrozby.

Nakazit by se mohli i kojenci

Další riziko spojené se salmonelózou představuje dětská výživa AMILK, která se k nám dováží z francouzské společnosti Lactalis. Přestože Státní zemědělská a potravinářská inspekce zveřejnila zdravotně závadné šarže tohoto produktu a varuje tedy spotřebitele před jejich konzumací, pravděpodobnost nákazy není nulová. A to ani s ohledem na rozhodnutí sítě lékáren Dr.Max, která prodej dětské výživy se značkou AMILK zastavila úplně.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment