Proteinové tyčinky: Které stojí za to a kterým se raději vyhnout

08.02.2018 | 45755x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Hubnutí, Strava, Čtení na víkend

Proteinové tyčinky nejsou žádnou novinkou. V posledních letech si na ně nejen sportovci zvykli jako na rychlou svačinu, kterou mohou mít kdykoliv při sobě. Z důvodu rostoucí oblíbenosti a kupní síly sype proteinové tyčinky na trh stále více výrobců. Jak si ale vybrat tu správnou? Naši výživoví odborníci pro vás otestovali proteinové tyčinky, které patří k těm nejprodávanějším. Výsledky testu společně s odborným hodnocením najdete v článku.

Vybírat můžete z běžných příchutí jako jsou různé druhy ovoce, vanilka nebo čokoláda, tak i z těch méně obvyklých, ale neméně oblíbených - např. cookies, slaný karamel nebo brownies. Většina těchto příchutí je tvořena pomocí aromat a cukru nebo jeho levnými náhražkami jako jsou různé sirupy (např. glukózo-fruktózový). Tyto cukry nám v redukci váhy rozhodně nepomohou. Při hubnutí se soustředíme na příjem kvalitních bílkovin a tuků. Proto vybíráme tyčinky s kvalitním proteinem (bílkovinou) a nízkým obsahem jednoduchých cukrů. Obecně platí pravidlo čím kratší složení, tím lepší.

Čím kratší složení, tím lepší.

V posledních letech proteinové tyčinky nahrazují dříve populární müsli tyčinky. Ty jsou známé hlavně vysokým obsahem cukru. Vzhledem k tomu, že zájem jejich konzumentů postupem času značně oslabil, velká část výrobců snížila jejich výrobu a začala vyrábět tyčinky proteinové. Jediný rozdíl bohužel bývá v přidání většího množství proteinů (bílkovin). Ty bohužel nebývají pokaždé kvalitní, vysoký obsah cukru zůstává.

Proteinové tyčinky mívají hustou konzistenci a liší se složením. Můžete koupit tyčinky, které obsahují až 50 % bílkovin. Příkladem může být 70gramová tyčinka, která obsahuje 35 g bílkovin. Což už je hodně vysoký obsah a takovou tyčinku využijete především po náročnější fyzické aktivitě (např. svačina po vysokohorské túře). Během sportovního výkonu jsou lepší variantou tzv. energetické tyčinky, případně energetické gely.

Na kvalitě proteinu záleží

Tyčinku hodnotíme zejména podle obsaženého proteinu. Různé zdroje proteinů se liší nejen vstřebatelností a využitelností pro naše tělo, ale i mírou alergenity a cenou. Vůbec nejrozšířenějším zdrojem proteinu je syrovátka (whey). Její výhodou je rychlá vstřebatelnost a “přepnutí” do anabolického stavu těla. Proto ji ocenění především sportovci.

Podobně je na tom hovězí protein (beef), který má sice méně alergenů, ale horší chuť. Mezi proteiny, které se tráví pomaleji patří např. vaječný protein. Kasein (který nalezneme v tvarohu) v těle vytvoří formu gelu a má tak schopnost zasytit delší dobu. Nejčastěji jej konzumují sportovci, a to ve večerních hodinách.

Mezi nejlepší proteiny vhodné především k redukci váhy patří konopný protein, který neobsahuje alergeny a naopak obsahuje omega-3 mastné kyseliny (naleznete např. v tyčinkách NATBAR). Mezi méně kvalitní (a levnější) patří sójové proteiny, které jsou izolované ze sójových bobů. Méně kvalitní jsou proto, že sójový protein je alergenem a má nízkou vstřebatelnost v těle.

Podle čeho jsme proteinové tyčinky hodnotili

Pro test byly použity tyčinky, které se dají koupit ve specializovaných prodejnách, ale i v běžných obchodech.

Posuzovali jsme hlavně tyto parametry:

  • cena
  • kvalita složení
  • ​množství a kvalita obsažených proteinů (bílkovin)

 

 

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment