Každé desáté české dítě bojuje s obezitou nebo nadváhou

31.08.2015 | 7374x Shlédnutí | Děti

Když se podíváte na počty českých dětí trpících kily navíc, možná se vám čísla nebudou zdát tak hrozná. Ale měla by. V průměru je obézních jen deset procent, s věkem tento počet výrazně stoupá. Jen málokdo se problému zbaví. Výsledek? Dvacet procent dospělých, kteří jsou obézní. A dalších skoro třicet procent dospělých s nadváhou.

NUTRIADAPT Každé desáté české dítě bojuje s obezitou nebo nadváhou OBEZITA CHLAPECSchválně se rozhlédněte kolem sebe po ulici. Sledujte zejména dospívající. Mezi štíhlými až extrémně štíhlými jedinci se mnohem více než dříve vyskytují také mladí lidé, kteří mají pět, ale také deset nebo dvacet kilo navíc.

Hlavní příčina? Životní styl jejich vlastní rodiny. Samozřejmě, zmínění teenageři už si do velké míry rozhodují o tom, co budou jíst, sami, ale jsou to jejich rodiče, kteří dávno předtím rozhodli o jejich vztahu k jídlu a pohybu. „Malé děti se učí převážně napodobováním svých rodičů. Pokud vidí rodiče vysedávat u televize nebo u počítače, nelze se divit, že to začnou pokládat za normální, a naopak pohybové aktivity považují za něco nepatřičného,“ říká k tomu MUDr. Ondřej Nývlt.

Zbytečně mladí nemocní

Zatímco dospívající řeší svou váhu především v souvislosti se vzhledem, lékaři bijí na poplach. Obezita v dětství úzce souvisí se smrtelně nebezpečnými nemocemi, jako je infarkt, mozková mrtvice nebo cukrovka, které se u obézních dětí mohou objevit v dospělosti. A to už kolem třicítky. Tyto nemoci spojujeme spíše s věkem kolem šedesátky. S věkem se výskyt těchto nemocí zvyšuje. První zdravotní problémy související s obezitou se podle lékařů u postižených jedinců objevují zhruba kolem pětadvacítky.

Takových případů bude zřejmě přibývat. Přestože je obézních dětí v průměru deset procent, ve skutečnosti jejich počet s věkem stoupá. V patnácti letech má problémy s váhou plná čtvrtina z nich. Trpí nadváhou či dokonce obezitou. A co hůře, každé dvacáté dítě v tomto věku trpí těžkou obezitou, s třiceti, ale také šedesáti kily navíc. To už je vyřazuje z běžného života, protože svým vrstevníkům jednoduše fyzicky nestačí. Často na to mají jediný lék, osamělost léčí zase jídlem a začarovaný kruh se uzavírá.

Školáci, kteří mají cukrovku

Výsledkem jsou vážné nemoci, například diabetes 2. typu, který není vrozený a přímo souvisí se životním stylem. Vyskytuje se mezi školáky, dokonce mezi dětmi ještě mladšími.

Je bohužel pravda, že sklony k nadváze či obezitě se dědí. Pokud má dítě obézní matku i otce, hrozí mu to samé s osmdesátiprocentní pravděpodobností. Obezita se mu však může vyhnout, pokud si rodiče budou tohoto rizika vědomi a budou jeho váhu hlídat už od narození. Avšak nikoli pomocí zákazů a přísné diety, to je v případě dětí kontraproduktivní. Daleko účinnější je, když se rodině podaří zavést zdravý životní styl a rodiče jdou dětem příkladem. Pokud je obézní jeden rodič, klesá riziko, že dítě tyto sklony zdědí, na polovinu.

Podle lékařů má smysl přemýšlet nad jídelníčkem dětí už v době, kdy jim je sotva několik měsíců, protože už tehdy se vytváří stravovací návyky a množství tukových buněk, kterých se pak tělo jen obtížně zbavuje. Bohužel, například v dětských kaších i pro čtyřměsíční děti se běžně vyskytuje cukr, ačkoli děti by je – nezvyklé na tak sladkou chuť – ve většině případů jedly i bez něj.

Nejhorší je to v USA

Stoupající počet dětí s kily navíc souvisí se zvyšujícím se věkem matek. Ty samy totiž častěji než mladší ženy trpí nadváhou a také se jim rodí větší děti se sklony ke kojenecké obezitě. Odborníci odhadují, že pokud je dnes obézních v průměru deset procent českých dětí, přinejmenším počínajícími problémy s nadváhou jich trpí skoro třetina. Nejhorší je v tomto směru situace v USA, kde je třetina dětí obézních.

Utěšit by nás nemělo ani to, že české děti na tom jsou v Evropě celkově průměrně. Nejvíce malých tlouštíků mezi 7 a 17 lety je v Itálii (35 procent), hodně jich je také ve Španělsku a Portugalsku. Málo jich je například ve Švýcarsku (8 procent). Podobné statistiky je potřeba brát s rezervou, jelikož každá země má jinou metodiku zjišťování podobných dat. Slovensko i Německo udávají čísla podobná českým.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment