Křečové žíly dědíme. Jaká jsou jejich největší rizika?

13.07.2015 | 14324x Shlédnutí | Nemoci

Nohy plné křečových žil, i těch menších, rozšířených žilek, dostávají v létě zabrat. Horké počasí potíže zhoršuje. Mnoho lidí se s takovými problémy smíří s tím, že je mají v rodině a že se jedná spíš o kosmetický nezdravotní defekt. Komplikace spojené s křečovými žilami přitom mohou ohrozit nejen naše zdraví, ale i život.

NUTRIADAPT Křečové žíly dědíme. Jaká jsou jejich největší rizika? NOHYMáte křečové žíly a bojíte se plicní embolie? Možná se ptáte: Copak tyhle dvě potíže spolu souvisí? Nemusí, ale mohou, a pak už může být na jednoduchá řešení pozdě. Plicní embolie není příliš častou komplikací oslabených žil, ale lékaři se i s takovými případy setkávají.

Jak se to může stát? U lidí s oslabenými žilami se může rozvinout například hluboká žilní trombóza dolních končetin. Na povrchu nemusí být až tolik znatelná, ale uvnitř nohy se v žíle vytváří krevní sraženina, která se může kdykoli uvolnit. Plicní embolie vzniká, pokud krevní sraženina ucpe tepnu nebo některou její větev přivádějící neokysličenou krev do plic. Tím dojde ke zhoršení okysličování krve v plicích a k přetížení pravé komory srdeční, která musí pracovat proti vyššímu tlaku. Plicní embolie se dá léčit, ale musí se na ni přijít včas. Mezi příznaky plicní embolie patří bolest zad, potíže s dýcháním či nevysvětlitelný kašel.

Existují situace, kdy byste měli vyrazit k lékaři co nejdříve, i když si myslíte, že jde jen o potíže se žilami. Patří sem akutní bolest, otok celé nohy, změna její barvy, zarudlá či nafialovělá místa. Takové příznaky mohou svědčit o tom, že vás postihla právě trombóza.

Proč nás vlastně trápí křečové žíly

Další komplikaci křečových žil, i když ne tak akutní a rizikovou, představují bércové vředy. Zvláště ty otevřené jsou zdlouhavě a obtížně léčitelné. Problémem je i chronická žilní nedostatečnost sama o sobě, která se projevuje například setrvalou bolestí nohou, v horku a při námaze se ještě zhoršující. Mezi méně akutní problémy patří mírná bolest, občasný otok končetin, pocit těžkých nohou a fleky, šupinatějící či začervenalá místa na nohou, kde se křečové žíly objevují nejčastěji.
Vznik křečových žil může podnítit třeba nadváha, těhotenství (a obecně vliv ženských pohlavních hormonů včetně antikoncepce, což je zřejmě důvodem toho, že ženy jimi trpí častěji) nebo dlouhodobé přetěžování nohou mnohahodinovým stáním. Ale tou hlavní příčinou jejich vzniku je dědičnost. Viditelné žilky a žíly jsou důsledkem oslabování stěn žilního systému, který se snaží vypumpovat krev zpět k srdci. Jelikož není tak výkonný jako u lidí, kteří tuto patálii nezdědili, žilky a žíly se všelijak bortí a kroutí.

Neseďte s nohou přes nohu

Prevence? Na varixy platí hlavně pohyb, a to nejen během dne, ale rovnou hned po ránu – lékaři doporučují, abyste si s nohama zacvičili ještě v posteli. Není to žádný složitý tělocvik, měli byste například všelijak kroužit kotníky a koleny. Ono „cvičte, než vylezete z postele“ má smysl proto, abyste nohy protáhli dřív, než se postavíte a nahrne se do nich krev. O nohách je řeč proto, že je křečové žíly nebo varixy postihují nejčastěji, objevit se však mohou také v podobě hemoroidů. Udělejte si ze cvičení pokud možno každodenní rituál, jehož pokračováním bude ranní sprcha, během které budete střídat studenou a teplou vodu, a to od chodidel směrem vzhůru. Stejné procedury opakujte i večer.

Přes den nebo alespoň po příchodu ze zaměstnání se snažte ulevit nohám tím, že je dáte do vyvýšené polohy, smysl má i nošení kompresních punčoch, i když to není levná záležitost a na předpis jich získáte málo.
Nohám se sklonem k varixům hodně vadí dlouhé stání a sezení, proto se během dne alespoň jednou za hodinu projděte a protáhněte. Případně si procvičte nohy alespoň vsedě. A nikdy neseďte s nohou přes nohu. Mimochodem, podpatky rozvoj křečových žil nijak neurychlují. Lékaři však vědí, že lidé se sklonem k tvorbě křečových žil mívají většinou příčně plochou nohu, a proto vám mohou doporučit, abyste si pořídili speciální vložky do bot.

Proč je dobré jít se žilami k lékaři

Tak jako tak, rozšiřující se žilky, natož silné křečové žíly patří do rukou lékaře. Co vám může nabídnout? Možnosti léčby jsou následující:

  • Návštěva cévní poradny a návrh terapie, součástí diagnostiky by mělo být ultrazvukové vyšetření.
  • Důležité je volit léčebnou metodu také podle toho, jakého druhu jsou pacientovy potíže se žilami.
  • Odstranění velkých, viditelných křečových žil se hodí pouze pro někoho, u lidí s postižením hlubokého žilního systému by mohl tento zákrok celou situaci ještě zhoršit.
  • Menší potíže lze řešit pomocí sklerotizace, radioterapie nebo laseru, někdy tak lze řešit i ty větší.
  • Bohužel, mnohé metody pojišťovny nehradí.
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment