Běžné léky proti bolesti na migrénu nemusí stačit

29.06.2015

 
Bolest hlavy může být nepříjemná, ale většinou se dá zvládnout. Někomu zabere studený hadr na čele, jinému prášky, další bolest zaspí a druhý den už o ní neví. S migrénou je to jiné, běžné léky často nezaberou. Pokud někoho takové problémy trápí často, je vhodné zajít k lékaři a nechat si předepsat léky určené přesně na ně.

NUTRIADAPT Běžné léky proti bolesti na migrénu nemusí stačit ŽENA BOLEST HLAVYMigréna má právem špatnou pověst. Úporná bolest bývá doprovázená nevolnostmi, světloplachostí a člověka může na několik hodin, ale také dní zcela vyřadit z provozu. Někdo přesně ví, co mu problémy spouští, a také předem ví, že se mu potíže rozjedou. Jiného problémy přepadají bez varování. Obecně platí, že spouštěčem může být stres, hluk, změna počasí zrovna tak jako třeba čokoláda nebo červené víno.

Všechno se zhoršilo během těhotenství

Potíže čas od času trápí každou pátou ženu a každého dvacátého muže. Většina migreniků má jasno i v tom, co jim potíže zmírňuje. „Mé matce zabírají už roky obyčejná analgetika na bolest, stejně jako na běžnou bolest hlavy z únavy. Já po ní sklony k migrénám zdědila, stačilo mi také vzít si ibalgin, ale jen do doby, než jsem otěhotněla,“ popisuje svůj případ pětatřicetiletá Magdalena z Brna. Už během gravidity začala trpět mnohem horšími migrenickými potížemi než předtím, takže někdy proležela i tři dny v kuse a navíc si vzhledem k těhotenství nemohla vzít mnoho léků. Po narození dvojčat se bohužel četnost atak migrén nezmenšila. Potíže se záchvaty přiměly Magdalenu k tomu, aby předčasně skončila s kojením už po pár měsících a zašla s problémy k lékaři.

Praktik jí odeslal k neurologovi. Odborník jí vysvětlil, že běžná analgetika pomáhají jen menší části pacientů s migrénou – především těm, kteří nemívají ataky příliš často a zároveň je nemají moc silné. Tehdy skutečně může zabrat lék s ibuprofenem nebo paralenem, ačkoli ne tak rychle, jako na obyčejnou bolest hlavy.

Léky na míru

Pokud nezabírají, nemá cenu zkoušet je znovu a znovu, lepší je nechat si předepsat léky určené přímo na migrénu. Říká se jim triptany a jde o antimigrenika. Jedná se o celou skupinu léků a někdy je potřeba jich vyzkoušet víc, než se podaří trefit ty, které zabírají nejlépe. Z toho je jasné, že není dobré brát si tyto léky na migrénu třeba od kamarádky, které skvěle pomáhají, protože vám by zabrat nemusely, a ty pravé budete muset hledat spolu s lékařem.

Triptany jsou k mání coby tablety, injekce nebo nosní sprej. Brání rozšíření cév, proto je jejich účinek ve srovnání s běžnými analgetiky lepší. Předepsat je krom neurologa může i praktik, ale výhodou specialisty je, že může případně doporučit další potřebná vyšetření a zhodnotit i váš celkový zdravotní stav. Triptany se dají užívat dlouhodobě i jako prevence, nemají vedlejší účinky. Nevýhodou je, že se na ně doplácí.

S aurou, nebo bez ní?

Chcete se lékům spíše vyhnout a záchvat prostě vydržet? Není to nejrozumnější, protože pokud trvá dva dny, zvyšuje se riziko, že člověka postihne mozková příhoda. A je jedno, o jaký typ migrény jde – zda o záchvaty s aurou, nebo bez ní, které jsou čtyřikrát častější.

Aurou se myslí to, že samotnému záchvatu a nástupu bolesti postihující typicky jen půlku hlavy předchází například abnormální činnost některých smyslů, typicky zraku. Lidé si stěžují na rozmazané vidění, černé skvrny či na to, že vidí blikající světla. Aura však může mít podobu zvýšené citlivosti čichu nebo jde třeba o mravenčení v rukách. Typické je i to, že tyto projevy zmizí, jakmile se objeví bolest hlavy.

Migréna nejčastěji postihuje lidi mezi pětadvacítkou a padesátkou, ale může se poprvé objevit už v dětství, zvláště pokud ji bylo po kom zdědit.

Další články

Zdraví
Hubnutí
Nemoci
Čtení na víkend
Dnes je Světový den vody. Její dostatečný příjem vám pomůže nejen zhubnout

Naštěstí nežijeme v zemi, kde bychom trpěli nedostatkem vody. Přesto spousta lidí pitný režim nedodržuje a vědomě si tak…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Nemoci
Tohle prvenství si za rámeček nedáme. Česko je nejnezdravější zemí na světě

Alkohol, cigarety a obezita. To jsou hlavní ukazatele, podle kterých britský výzkum vyhodnotil Čechy jako nejnezdravější…

Vaše proměny

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc

Jaroslav Vondrák

I přes zdravotní problémy mám 41 kg dole

Monika Hrkalová

Konečně jsem na váze, kterou jsem si přála