Běžné léky proti bolesti na migrénu nemusí stačit

29.06.2015 | 9079x Shlédnutí | Nemoci

Bolest hlavy může být nepříjemná, ale většinou se dá zvládnout. Někomu zabere studený hadr na čele, jinému prášky, další bolest zaspí a druhý den už o ní neví. S migrénou je to jiné, běžné léky často nezaberou. Pokud někoho takové problémy trápí často, je vhodné zajít k lékaři a nechat si předepsat léky určené přesně na ně.

NUTRIADAPT Běžné léky proti bolesti na migrénu nemusí stačit ŽENA BOLEST HLAVYMigréna má právem špatnou pověst. Úporná bolest bývá doprovázená nevolnostmi, světloplachostí a člověka může na několik hodin, ale také dní zcela vyřadit z provozu. Někdo přesně ví, co mu problémy spouští, a také předem ví, že se mu potíže rozjedou. Jiného problémy přepadají bez varování. Obecně platí, že spouštěčem může být stres, hluk, změna počasí zrovna tak jako třeba čokoláda nebo červené víno.

Všechno se zhoršilo během těhotenství

Potíže čas od času trápí každou pátou ženu a každého dvacátého muže. Většina migreniků má jasno i v tom, co jim potíže zmírňuje. „Mé matce zabírají už roky obyčejná analgetika na bolest, stejně jako na běžnou bolest hlavy z únavy. Já po ní sklony k migrénám zdědila, stačilo mi také vzít si ibalgin, ale jen do doby, než jsem otěhotněla,“ popisuje svůj případ pětatřicetiletá Magdalena z Brna. Už během gravidity začala trpět mnohem horšími migrenickými potížemi než předtím, takže někdy proležela i tři dny v kuse a navíc si vzhledem k těhotenství nemohla vzít mnoho léků. Po narození dvojčat se bohužel četnost atak migrén nezmenšila. Potíže se záchvaty přiměly Magdalenu k tomu, aby předčasně skončila s kojením už po pár měsících a zašla s problémy k lékaři.

Praktik jí odeslal k neurologovi. Odborník jí vysvětlil, že běžná analgetika pomáhají jen menší části pacientů s migrénou – především těm, kteří nemívají ataky příliš často a zároveň je nemají moc silné. Tehdy skutečně může zabrat lék s ibuprofenem nebo paralenem, ačkoli ne tak rychle, jako na obyčejnou bolest hlavy.

Léky na míru

Pokud nezabírají, nemá cenu zkoušet je znovu a znovu, lepší je nechat si předepsat léky určené přímo na migrénu. Říká se jim triptany a jde o antimigrenika. Jedná se o celou skupinu léků a někdy je potřeba jich vyzkoušet víc, než se podaří trefit ty, které zabírají nejlépe. Z toho je jasné, že není dobré brát si tyto léky na migrénu třeba od kamarádky, které skvěle pomáhají, protože vám by zabrat nemusely, a ty pravé budete muset hledat spolu s lékařem.

Triptany jsou k mání coby tablety, injekce nebo nosní sprej. Brání rozšíření cév, proto je jejich účinek ve srovnání s běžnými analgetiky lepší. Předepsat je krom neurologa může i praktik, ale výhodou specialisty je, že může případně doporučit další potřebná vyšetření a zhodnotit i váš celkový zdravotní stav. Triptany se dají užívat dlouhodobě i jako prevence, nemají vedlejší účinky. Nevýhodou je, že se na ně doplácí.

S aurou, nebo bez ní?

Chcete se lékům spíše vyhnout a záchvat prostě vydržet? Není to nejrozumnější, protože pokud trvá dva dny, zvyšuje se riziko, že člověka postihne mozková příhoda. A je jedno, o jaký typ migrény jde – zda o záchvaty s aurou, nebo bez ní, které jsou čtyřikrát častější.

Aurou se myslí to, že samotnému záchvatu a nástupu bolesti postihující typicky jen půlku hlavy předchází například abnormální činnost některých smyslů, typicky zraku. Lidé si stěžují na rozmazané vidění, černé skvrny či na to, že vidí blikající světla. Aura však může mít podobu zvýšené citlivosti čichu nebo jde třeba o mravenčení v rukách. Typické je i to, že tyto projevy zmizí, jakmile se objeví bolest hlavy.

Migréna nejčastěji postihuje lidi mezi pětadvacítkou a padesátkou, ale může se poprvé objevit už v dětství, zvláště pokud ji bylo po kom zdědit.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment