Na vodu v těchto vedrech nezapomínejte. S perlivou to ale nepřehánějte

31.05.2018 | 17548x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Nemoci, Čtení na víkend

Sycená, s bublinkama nebo perlivá. Přívlastků pro vodu s přidaným oxidem uhličitým máme několik. Stejně jako existuje několik tvrzení o tom, co může její časté popíjení způsobit. Máme pro vás vědecky ověřené poznatky, které vás možná překvapí.

NUTRIADAPT: Na vodu v těchto vedrech nezapomínejte. S perlivou to ale nepřehánějte

Nejen výživoví poradci a nutriční terapeuti, ale také různé lifestylové magazíny a časopisy upozorňují na to, že - obzvláště době redukce hmotnosti - je lepší odepřít si perlivou vodu a pít raději čistou nesycenou.

Vzhledem k tomu, že zdravotních rizik spojených s častým popíjením vody s oxidem uhličitým je více, rozhodli jsme se jít více do hloubky a zapátrat v odborných vědeckých studiích.


Méně vápníku v kostech
 

V tomto případě velmi záleží na tom, jaký sycený nápoj pijete. Protože pokud pijete pouze čistou vodu sycenou oxidem uhličitým, to, že vám bude ubývat vápníku v kostech, vám spíše nehrozí.

Dokazuje to americká studie z roku 2006, která prostřednictvím dat získaných díky účasti 2500 lidí uvedla na pravou míru, jaký vliv má konzumace sycených nápojů právě na tento nešvar. Faktem je to, že na vině jsou - co se uvolňování vápníku z kostí týče - hlavně kolové nápoje. Ty totiž obsahují fosfor a to je ten hlavní problém. Protože právě fosfor přispívá k vylučování vápníku ledvinami.


Budou se vám více kazit zuby?


I toto tvrzení zaznělo. Ale ani v případě negativního vlivu na zdraví zubů není čistá sycená voda na vině. Riziko by mohlo nastat opět v případě sycených nápojů s dalšími přísadami. Jedná se především o kyseliny a cukry, které skutečně mají acidogenní a karcinogenní potenciál a mohou způsobit erozi zubní skloviny.

Tady je důležité uvědomit si, že karbonace vody je pouhým přidáním stlačeného plynu oxidu uhličitého. Žádné kyseliny, cukry ani sůl přidávány nejsou. Jinak je to u již zmiňovaných kolových nápojů. Tam pak samozřejmě hrozí i riziko zubního kazu.


Problémy se střevy aneb co je to IBS


Víte, co je to tzv. IBS? Jedná se o syndrom dráždivého tračníku (IBS - Irritable Bowel Syndrome), který je jednou z nejčastějších střevních poruch tenkého a tlustého střeva. Jeho příčinou není organická porucha. Jde vlastně o dlouhodobou poruchu funkce vyprazdňování tlustého střeva. Typicky se vyskytuje v dospívání a rané dospělosti.

Toho, že byste si pravidelným popíjením sycené vody mohli tento nebezpečným syndrom přivodit, se bát nemusíte. Ale na přílišný příjem oxidu uhličitého si i tak dávejte pozor. Kromě toho, že vás poté může potrápit nadýmání a plynatost (a pak už je jen krůček k podnícení IBS), můžete pěkně zavařit i svému žaludku. Takže pokud s ním míváte čas od času problémy, vodu s bublinkami si raději odpusťte.


Žízeň bublinkama sice zaženete, ale tělu ve výsledku spíše uškodíte


Nakonec se vrátíme k varování, které jsme na vás vypustili již v samotném titulku tohoto článku. Ve vedrech, která i naši vnitrozemskou kotlinu už druhý měsíc sužují, je opravdu třeba dbát na pravidelný pitný režim.

Právě v tomto případě je ale opravdu dobré podívat se sycené ("bublinkaté" nebo chcete-li "perlivé") vodě na zub. Na první pocit jejím požitím sice žízeň zaženete, ale ve výsledku to má spíše efekt opačný.

Jak totiž správně uvádí MUDr. František Kožíšek, CSc. ze Státního zdravotního ústavu ve svém referátu předneseném na VI. ročníku semináře “BALENÁ VODA – zdravotní a hygienická hlediska”, který se konal v dubnu 2003, voda s oxidem uhličitým má mírný diuretický účinek a vede tedy ke zvýšenému vylučování vody. Z čehož jasně vyplývá, že rehydratace pomocí perlivé vody je velmi nevhodným řešením, které může vést k opačnému účinku – k ještě větší dehydrataci.

Takže pokud si rádi dáváte na osvěžení perlivou vodu např. s citrónem a bylinkami, snažte se prokládat tyto "sycené osvěžovače" větším množstvím čisté vody. Jinak vám opravdu může hrozit, že si z těla odvedete více tekutin, než jste do něj ve skutečnosti přivedli.
 

S perlivou vodou by to neměli přehánět nemocní, ale ani zdraví lidé
 

Závěrem si dovolíme ocitovat opět odborníka v oblasti pitné vody MUDr. Františka Kožíška, CSc. Ten ve zmíněném referátu správně poukazuje na následující fakta:

  • Někteří nemocní jako kardiaci, diabetici se sklonem k acidóze, lidé s vředovou chorobou či jinými poruchami gastrointestinálního traktu by neměli sycené vody pít vůbec nebo jen v rámci indikované lázeňské léčby.
  • Vodám syceným oxidem uhličitým by se ale měla v zájmu rychlejšího uzdravení nebo úspěšné rekonvalescence vyhýbat i většina nemocných s jinými diagnózami, protože v této fázi potřebuje tělo zvýšenou očistu a voda (tekutina) by neměla nijak zatěžovat a vyvolávat nežádoucí dráždivé reakce.
  • Sycené vody k (běžnému) pití také shodně nedoporučují alternativní léčebné systémy a systémy zdravé výživy.
  • Pravidelnou (nemluvě o každodenní) konzumaci perlivých a přírodních minerálních uměle sycených vod nelze doporučit ani zdravým spotřebitelům, protože konzumaci hlavního odpadního produktu našeho metabolismu, kterého se musí jinak organismus neustále zbavovat, nelze považovat za fyziologicky normální
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment