Novoroční předsevzetí: Tentokrát už opravdu zhubnu!

17.12.2014 | 9108x Shlédnutí | Ondřej Nývlt | Hubnutí

Na počátku každého nového roku si řada z nás dává svá Novoroční předsevzetí

NUTRIADAPT Novoroční předsevzetí: Tentokrát už opravdu zhubnu!

Někdo se rozhodl, že sekne s kouřením, někdo si řekl, že bude chodit dříve spát, a hodně lidí se rozhodlo zhubnout. Však také vánoční svátky často zaútočí na naši linii a je tedy co shazovat.

A my se chceme, ještě než začne jarní plesová sezóna, vejít do krásných šatů, které nám sluší. Rozhodně chceme dobře vypadat v létě, až odhalíme svá těla do plavek. Už se vidíme, jak nám budou ostatní závidět naši krásnou figuru a jak se zbavíme uštěpačných poznámek našich drahých polovic.

Hubnutí bez zklamání

Jenže ouha. Řada lidí má zkušenost, že po počátečním nadšeném odhodlání často přichází jen zklamání a deziluze. Proč? Proč se mi to nedaří? Jak to mám udělat, abych skutečně dosáhl svého vysněného cíle?

Pojďme se blíže podívat na příčiny podobných neúspěchů a na to, co a jak můžeme udělat jinak, abychom skutečně svoji váhu snížili a ještě se při tom cítili šťastně a spokojeně.

Ten mizera pomalý metabolismus

Častou příčinou, proč se hubnutí nedaří, je snížená látková a energetická výměna (zpomalený metabolismus). Metabolismus se zpomaluje na základě předchozích diet a hladovění,  dochází k nedostatku enzymů a látek podporujících jejich činnost. Po vánočních svátcích vzniká překyselení organismu z přemíry sladkého. K vyrovnání překyselení jsou ve zvýšené míře potřeba některé minerály, které pak organismu chybí. Hromadí se toxické a odpadní látky. Zpomalený metabolismus se výrazněji projevuje při poruchách činnosti štítné žlázy, při špatné činnosti pohlavních žláz a provází přirozené procesy stárnutí organismu.

Chcete hubnout? Nesmíte hladovět.

Hladovění je nejčastější chybou při hubnutí. K tomu, aby organismus správně fungoval, potřebuje dostatečný přísun živin (bílkoviny, vitaminy, minerální látky, stopové prvky). Pokud příliš omezíme přísun jídla, snížíme tak nejen příjem energie, což je v pořádku, ale i potřebný přísun živin. Organismus se pak bude hubnutí bránit a zpomalí metabolismus. Když budeme dále snižovat příjem jídla, projeví se zákonitě nějaký zdravotní problém, protože tělo nebude mít dostatek sil se s nemocí vypořádat. Správné je tedy při hubnutí nehladovět.

Jídlo si vychutnejte

Skutečnost, že nesmíme při hubnutí hladovět, však neznamená, že můžeme jíst jakkoli a cokoli. Pokud chceme snížit hmotnost trvale, je důležité mít správně sestavený jídelníček (je dobré se obrátit na školeného a zkušeného poradce), jíst v klidu a pravidelně vícekrát denně. Když jíme častěji, nemáme tak silné pocity hladu. Pokud jíme v klidu a jídlo si vychutnáme, sníme menší množství jídla. Z hlediska energetického rozložení porcí v průběhu dne by 20 % měla pokrýt snídaně, 15 % dopolední svačina, 35 % oběd, 10 % odpolední svačina a 20 % večeře. I v noci potřebuje náš organismus energii pro obnovu sil, proto by poslední jídlo mělo být cca 2 hodiny před ulehnutím.

Jezte jídla nabitá živinami

Pro náš organismus je zásadní, kolik z jídla dostane živin. Jezte proto potraviny, které mají vysokou výživovou hodnotu. Velmi vhodné je do jídelníčku pravidelně dvakrát až třikrát týdně zařadit ryby, nejlépe méně tučné sladkovodní jako candát, pstruh, štika nebo mořské, které obsahují důležité omega-3 mastné kyseliny potřebné pro správné fungování srdce a cév.

Nutný je dostatek ovoce a zeleniny, protože jsou zdrojem důležitých vitamínů, minerálů a vlákniny. Je dobré, když zelenina tvoří vždy polovinu talíře. Použijte fantazii a střídejte různé úpravy (kromě vaření a dušení můžete zeleninu i péct atd.). V zimě je dobré dát přednost zelenině tepelně upravené. Ovoce konzumujte s citem a spíš ráno a dopoledne, má hodně cukru. Naopak z jídelníčku by měly zmizet různé chipsy, uzeniny a sladkosti, včetně sladkých nápojů, které obsahují velké množství energie.

Pozor na zdroje energie

Energii pro naše tělo získáváme ze sacharidů a tuků. Sacharidy je vhodné konzumovat přednostně celozrnné, s nižším glykemickým indexem. V odpoledních hodinách kvůli hubnutí sacharidy výrazně omezte či zcela vynechejte, ideální je kombinace zeleniny a zdravé bílkoviny s trochou kvalitního oleje. Tuky si vybírejte kvalitní, co nejméně je tepelně upravujte, nejvhodnější je přidávat kvalitní olej až do hotového jídla. Ve vlastním zájmu se vyhýbejte trans-nenasyceným mastným kyselinám, které se vyskytují v margarínech (ztužených tucích), oplatkách, sušenkách a smažených jídlech.

Zdravě mlsejte

Pokud budete dodržovat výše uvedené pokyny včetně frekvence jídla, neměli byste mít hlad ani chutě. Pokud se obáváte, že chutě přijdou, nachystejte si talířek se zeleninou a trochou semínek, pár oříšků či mandlí, abyste se vyvarovali mlsání nevhodných potravin jako jsou sacharidy.

Bez vody to nejde

Dostatečný příjem tekutin je základem nejen pro hubnutí, ale je také předpokladem pro pevné zdraví a dostatek životní energie. Pokud chceme hubnout, je nedostatečný pitný režim velmi častou a závažnou chybou. Při hubnutí se tělo potřebuje zbavit nadbytečných látek a k jejich "odplavení" potřebuje právě dostatek vody. Pokud nejsou nějaké zdravotní důvody, je přiměřené množství minimálně 30 ml na kg váhy denně. Naše tělo je většinou voda, všechny metabolické děje probíhají ve vodě a voda je potřebná k odvodu zplodin a škodlivin. Doma byste bez vody moc dobře neuklidili a s naším tělem to je podobné. Pokud naše tělo nemá přiměřený příjem vody, nemůže dobře fungovat.

Co pít?

Ideálním nápojem je čistá pramenitá voda. Rozhodně by nápoje neměly být slazené. Vodu je možné ochutit pár kapkami citronu nebo jiného citrusu. Pomůže to také odstranit překyselení při hubnutí. V chladném období roku bývá vhodnější voda teplá či horká nebo různé bylinkové nálevy, ovocné čaje, při hubnutí je velmi dobrý čaj rooibos. Rozhodně neslaďte a nepřehánějte to s černým čajem. Pro podporu pitného režimu a zároveň pro zvýšené spalování tuku je vhodný nápoj BODY SHAPE TEA.

Jak pít?

Pro správný pitný režim je důležité nejen co a kolik toho vypijeme, ale také kdy a jak. Důležité je pít pravidelně, v menších dávkách a rozhodně se napít dřív, než pocítíme žízeň. Zhruba 2/3 denního množství tekutin bychom měli vypít dopoledne a přes oběd. Je třeba začít hned ráno. Místo kávy nebo černého čaje si ještě před snídaní dejte sklenici s teplou vodou a pár kapkami citrónu. Završí se tak proces detoxikace, kterým naše tělo přes noc prochází. Přes den u sebe mějte vždy lahvičku s vodou nebo neslazeným čajem. Postavte si litrovou láhev s vodou a skleničku na svůj pracovní stůl. Vždy, když skleničku dopijete, si dolijte. Láhev musí být v poledne prázdná, abyste stihli vypít ještě jednu za odpoledne.

Pohyb pomáhá rozhýbat metabolismus

Pro úspěšné hubnutí je důležitý pravidelný pohyb. Dostatek svalů v těle nám velice usnadní hubnutí a pomůže udržet dosaženou váhu. Je třeba najít si takový pohyb, který nás bude bavit a těšit. Může to být chůze, aerobní cvičení, jóga, tanec, pilates. Pro začátek je vhodné chodit co nejvíce pěšky. Pohyb by měl být každodenní a co nejčastější (do práce, z práce, nepoužívat výtah). Možná nevíte, že při chůzi si bere tělo nejvíce tuků ze všech sportů – celých 60 procent. Delší, alespoň hodinové, rychlejší procházky jsou vhodné co nejčastěji, 3–4x týdně. Je možné při nich použít hole pro nordic walking, které odlehčí dolní končetiny, zapojí i horní končetiny a pomohou tak více posílit naše svalstvo. Zároveň dodají dobrou stabilitu a pocit bezpečí dokonce i v hůře schůdném terénu.

Správné tempo pro spalování tuků

Je důležité si vždy hlídat správné tempo, pohyb je třeba „udýchat“. Je nutné jít tak, abychom při chůzi zvládali zpívat nebo hovořit, aniž bychom lapali po dechu. Je možné si také hlídat tepovou frekvenci nebo používat sport-tester. Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, třeba  s kamarádkou, s rodinou nebo s přáteli,  zlepší okysličení těla, podpoří zdravý spánek a dostatečný odpočinek, který je také potřeba.

Hubnutí nezajistí žádná dieta

Nový způsob stravování a nový režim byste měli přijmout jako svůj nový životní styl, který bude mít trvalý charakter. Nikoli jako dietu, kterou si „odtrpíte“ a pak se vrátíte zpět ke starým návykům. Specialistky a specialisté NUTRIADAPT pomáhají nastavit režim tak, aby byl pro každého schůdný a zábavný.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment