Po padesátce hrozí infarkt ženám stejně jako mužům

29.06.2015 | 13013x Shlédnutí | Zdraví

Lidé se často mylně domnívají, že infarkt hrozí především mužům, proto se bohužel stává, že ženy jeho příznaky mnohdy podcení a dostanou se k odborníkovi pozdě. A to je rozhodně dobré vědět, ačkoli celkové statistiky týkající se infarktu v Česku po roce 1990 vypadají optimističtěji než dříve. Zejména díky tomu, že se úmrtnost na následky infarktu díky zlepšené okamžité a následné péči snížila o 40 procent.

NUTRIADAPT Po padesátce hrozí infarkt ženám stejně jako mužům ŽENA INFARKTO tom, zda člověk přežije srdeční infarkt a v jaké bude kondici, rozhodují dvě věci. Kvalita a rychlost následné péče. V nich patří naše země ke světové špičce. Ale ještě předtím musí nemocný nebo jeho okolí infarkt myokardu včas poznat a rychlou lékařskou pomoc zavolat.

Avšak tato včasná „domácí“ diagnostika infarktu patrně příliš nefunguje, přestože se úmrtnost na následky infarktu za v rámci OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Je to zhruba dvojnásobek počtu lidí, kteří v zemi umírají na následky mozkové mrtvice, která rovněž patří mezi kardiovaskulární choroby. V Německu každoročně na následky infarktu umírá něco málo přes sto lidí z každých sto tisíc obyvatel, v Polsku do 120 a v Japonsku ani ne 40. Velkou roli zde hraje také životní styl, který se u nás k lepšímu začal měnit později než ve výše zmíněných zemích.

Myslela jsem si, že je to žaludeční nevolnost

Bohužel, příznaky infarktu nejsou vždy snadno rozpoznatelné. Mnoho lidí si například myslí, že infarkt se projevuje prudkou bolestí na hrudníku nebo celkovým kolapsem. Jenže většinou vypadá jinak, což svými slovy dokládá i šedesátnice Marie z Kladna. Infarkt měla před dvěma lety a hodně ji ta zaskočilo – žila celkem zdravě, chodila na dlouhé výlety, nestresovala se, naopak si užívala důchodu i vnoučat. „Jednou mi na návštěvě u dcery začalo být špatně, měla jsem pocit, že na mě něco leze, přidal se žaludeční reflux,“ líčí žena, jejíž dcera se naštěstí nedala uchlácholit slovy, že to asi bude „nějaká chřipka“.

Ostatně, bylo to v létě, žádné virózy se moc nešířily a zhoršení zdravotního stavu přišlo náhle. Rychlá záchranná služba byla na místě. Zdravotníci naštěstí Mariin stav vyhodnotili správně a rychle ji odvezli na specializované pracoviště, kde jí zprůchodnili postiženou srdeční tepnu. Díky tomu a následné přesně zacílené péči si žena z této vážné zdravotní patálie neodnesla žádné následky. Pouze preventivně užívá vhodné léky. 

Když ženy přestanou chránit hormony

Nová australská studie teď navíc ukázala, že ženy často příznaky infarktu podceňují, protože si myslí, že jim tato smrtelně nebezpečná zdravotní komplikace nehrozí. Domnívají se totiž, že typickým pacientem je obézní muž, který se moc nehýbe, nezdravě jí a ještě k tomu kouří. Jenže ono je to složitější. Riziko hodně stoupá i u žen po přechodu, protože je přestávají chránit ženské pohlavní hormony, které jinak působí jako účinná prevence srdečního selhání.

Australská National Heart Foundation přišla s tím, že infarkt je vůbec nejčastější příčinou úmrtí tamních žen – mnohem častější než obávaná rakovina prsu – a že hlavním důvodem je fatální podceňování jeho příznaků. Je pravděpodobné, že podobně se budou chovat i ženy v jiných vyspělých zemích.

Nejčastějším příznakem infarktu je skutečně bolest na hrudi a u srdce. Jenže celých 40 procent postižených žen tyhle příznaky ve chvíli infarktu nemá. Mezi další příznaky patří potíže s dechem, kašel, oteklé nohy, nevolnost, žaludeční reflux, bolest zad či celková zchvácenost. Infarkt navíc vůbec nemusí přijít náhle, ale může se nenápadně rozvíjet zcela pomalu.
Další nečekaně ohroženou skupinou jsou naopak hodně pracující mladí muži, klidně kolem třicítky. V jejich případě bývá infarkt zejména důsledkem stresujícího životního stylu. A tady boříme další mýtus – infarkt nehrozí ani tak v důsledku nějakého náhlého šoku, riziko naopak zvyšují neustálý stres a vypětí.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment