Smoothie vám pomohou zhubnout. Ale musíte si dobře vybrat!

12.04.2016 | 45388x Shlédnutí | Anna Tobiášová | Strava

Zdá se, že letošním hitem, pokud jde o hubnutí a diety, jsou smoothie. Mixované nápoje z ovoce či zeleniny, které si každý může vyrobit doma, obsahují minimum kilojoulů a jsou velmi zdravé. Jenže je to tak doopravdy? Záleží na tom, co všechno do nich dáte.

NUTRIADAPT Smoothie vám pomohou zhubnout. Ale musíte si dobře vybrat!Když si chcete dát někde v kavárně nebo restauraci smoothie, můžete se spolehnout, výběr bývá celkem velký. Ale téměř jistě můžete také počítat s tím, že většina z nabízených drinků tohoto typu nebude mít s dietou nic společného, protože v nich bude nejen ovoce, které je samo o sobě sladké, ale může v nich být i mléko a mnohdy také přidaný cukr či třeba čokoláda nebo zmrzlina.

Pozor na mléčné koktejly

V takovém případě už vlastně o smoothie nejde, protože nápoj toho jména má obsahovat právě jen ovoce či zeleninu, případně jejich kombinaci. Přidat se mohou také semínka nebo oříšky, které se rovněž rozmixují. Synonymem pro slovo smoothie je fresh juice, ačkoli pod tímto označením se u nás často prodává čerstvě vymačkaná ovocná šťáva, ve zdejších krajích většinou pomerančová.

To, co se běžně nabízí, by si vzhledem k obsahu cukru či kakaa mnohdy zasloužilo spíše označení mléčný koktejl neboli milk shake. Takový název by zřejmě tolik neoslovil a navíc o mléčných koktejlech všichni vědí, že to není žádná dieta, název smoothie prodává lépe. Bohužel, mezi kalorickou hodnotou takového nápoje a kalorickou hodnotou dortu, který byste si jinak nedopřáli, nemusí být až zase takový rozdíl.

„Smoothie je správná cesta, kterou se vydat při snaze snížit energetický příjem, ale zároveň zabránit hladu. Díky vysokému množství vlákniny Vás smoothie zasytí, ale přitom nezatíží a Vy se nebudete cítit unavení. Při hubnutí upřednostňujte zeleninové koktejly před ovocnými. Ovocné se kvůli velkému množství cukru do redukčního jídelníčku příliš nehodí. Koktejly vždy řeďte čistou neperlivou vodou,“ doporučuje Monika Bartolomějová, hlavní výživová specialistka NUTRIADAPT.

Přidáním bílkovin nic nezkazíte

Pokud chcete smoothie kvůli zdraví a hubnutí, dávejte si jen takové, které si toto označení skutečně zaslouží. Počítejte s tím, že vám nemusí zachutnat na první pokus, zvláště ty zeleninové jsou málo sladké a chutí připomínají spíše saláty než koktejly, ačkoli vypadají podobně. Aby vám chutnaly, můžete si je osolit, opepřit či přidat trochu olivového oleje. Zkusit můžete i méně obvyklé oleje – třeba ostropestřcový, který pomáhá s detoxikací jater.

Kdy je vlastně pít? Některé celebrity na ně přísahají coby na ideální začátek dne, vhodnější asi budou třeba místo svačiny. Na druhou stranu, rozhodně nemohou nahradit plnohodnotné jídlo, protože opravdové smoothie většinou neobsahuje žádné bílkoviny. To se dá změnit, pokud do nich přidáte mléko, kefír nebo jogurt s maximálně třemi procenty tuku. Sice už to není čistokrevné smoothie, ale dietní nápoj zůstává. Zdrojem bílkovin jsou i zmíněná semínka či oříšky, případně je možné přidat bílkoviny v prášku. Každopádně, skvělé je velké množství vlákniny a vitaminů, enzymů i minerálních látek, které do sebe člověk díky těmto nápojům dostane. Kdo chce, může mléko nahradit rostlinným například rýžovým.

Nejlepší jsou domácí

Ideální je, když si je budete připravovat doma, protože pokud je chcete pít často, ty kupované by se vám poněkud prodražily. Recepty bez potíží najdete na webu. Navíc zkombinovat se dá prakticky cokoli – třeba listový špenát, bylinky a salátovou okurku.

Smoothie můžete připravit i tyčovým mixérem, ale není to moc pohodlné, protože běžné modely musíte držet zapnuté po celou dobu mixování a nápoj může při přípravě dost stříkat. Proto je lepší investovat do přístroje zvaného smoothie maker nebo smoothie mixér, který se dá koupit zhruba za 500 až 1500 korun. Čím větší výkon, tím lépe. Zvládnou rozmixovat i tvrdší ovoce a zeleninu. Poradí si s oříšky i s ledem. Zrovna u ledu ale mohou být u některých přístrojů problémy. Proto se vyplatí číst zkušenosti zákazníků, kteří přístroje hodnotí na webu.

Výhodou je, že smoothie mixéry se prodávají rovnou s nádobami, v nichž se smoothie mixuje. Pak je stačí uzavřít a nápoj si můžete vzít kamkoliv sebou. V základním balení jsou většinou dvě lahvičky.

Pokud chcete přístroj s větším výkonem nebo takový, který vydrží větší zátěž, budete si muset připlatit – takové výrobky se pohybují v cenové hladině čtyři až šest tisíc korun. 

NUTRIADAPT Smoothie vám pomohou zhubnout. Ale musíte si dobře vybrat!

Tipy na přípravu smoothies najdete ZDE.

Pokud se chcete poradit s našimi odborníky, můžete se zde objednat na konzultaci.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment