Srdeční frekvence ve sportu a při hubnutí I.

18.03.2014 | 15222x Shlédnutí | Vít Schlesinger | Sport

Jak si spočítat tepovou frekvenci, jaké má uplatnění ve sportu a proč je tak důležitá i při hubnutí?

Srdeční (tepová) frekvence

Měření srdeční frekvence je velmi užitečné a mnohdy dokonce nezbytné jak ve vědě, moderní medicíně, tak i pro laickou veřejnost. Srdeční frekvence je skvělým indikátorem kondice nebo může vypovídat o přítomnosti nějaké nemoci či stresu. Tepová frekvence měřená v průběhu cvičení poukazuje také na úroveň kondice a zároveň indikuje, jakou frekvencí bychom se měli pohybovat v dané zátěži, abychom dosáhli kýženého cíle, který je pochopitelně rozdílný u vrcholového sportovce a u obézní ženy. Měření maximální tepové frekvence udává maximální úroveň srdeční kapacity a je rovněž indikátorem únavy. V dalších dílech se budu podrobně věnovat srdeční frekvenci jak ve sportu, tak i jejímu dalšímu využití např. při hubnutí.

Jak měřit tepovou frekvenci?

Tep se měří kdekoliv na těle, kde se tepna nachází blízko povrchu a kde je puls dobře hmatatelný. Nejčastější je však metoda pomocí palpace (hmatu), a to na zápěstí–radiální tepna a na krku–krkavice. Někdy se využívají také místa na třísle či v ohybu pod kolenem.

K měření byste vždy měli použít prsty, nikoliv však palec, neboť v něm není takový cit, a navíc je blízko radiální tepny, a tak by vás mohla mást.

1)      Manuální metoda

  • Krk – přiložte ukazováček s prostředníčkem na stranu krku, pozor na přílišné stisknutí, stačí přiložit a potom počítejte počet úderů za minutu.

  • Zápěstí – přiložte ukazováček a prostředníček na vnitřní stranu zápěstí, v malé jamce na palcové straně (viz obrázek) a počítejte stejným způsobem.
     
  • Počet úderů za minutu je doporučeno počítat tak, že si spočítáte údery za 10 vteřin a vynásobíte 6 nebo si spočítáte počet úderů za 15 vteřin a vynásobíte 4.

To má několik důvodů. Hlavní je ten, že pokud byste si počítali tepy po celou minutu, např. během pohybové aktivity, tep se vám během počítané minuty sníží a počítání tak nebude objektivní. Proto je ke zjištění aktuálního stavu lepší zmiňovaný úsek 10 či 15 s.

2)      Metoda pomocí přístrojů

  • Přesnější údaj o tepové frekvenci lze získat měřením pomocí EKG/EEG. V dnešní době můžeme najít měřiče tepu také v iPhonech či chytrých telefonech. Měření pomocí přístrojů je samozřejmě přesnější a pohodlnější – především tehdy, chceme-li si měřit tepovou frekvenci v kratších časových úsecích. Většina moderních zařízení má i paměť k zaznamenání vašeho pohybu. Vy si tak můžete přehrát data do svého počítače a sledovat průběh vaší činnosti. Toho využívají především vrcholoví sportovci.
  • Nejčastějším monitorem srdeční frekvence jak u laické veřejnosti, tak u sportovců, jsou tzv. sporttestery, které funguj na principu hodinek a pásku (viz obrázek), který si připnete kolem hrudi. Pás snímá srdeční tep a vysílá signál do hodinek, které zobrazují váš aktuální tep. Dobrý přenos signálu mezi páskem a vašim tělem zajistíte navlhčením dotekového místa, nebo zkrátka počkáte, až se začnete potit. V dnešní době technických vymožeností mají sporttestery mnoho funkcí, od nastavení odpovídajících zón tepové frekvence, až po již zmiňovaný přenos dat do vašeho PC.
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment