Srdeční frekvence ve sportu a při hubnutí I.

18.03.2014

 

Vít Schlesinger

Jak si spočítat tepovou frekvenci, jaké má uplatnění ve sportu a proč je tak důležitá i při hubnutí?

Srdeční (tepová) frekvence

Měření srdeční frekvence je velmi užitečné a mnohdy dokonce nezbytné jak ve vědě, moderní medicíně, tak i pro laickou veřejnost. Srdeční frekvence je skvělým indikátorem kondice nebo může vypovídat o přítomnosti nějaké nemoci či stresu. Tepová frekvence měřená v průběhu cvičení poukazuje také na úroveň kondice a zároveň indikuje, jakou frekvencí bychom se měli pohybovat v dané zátěži, abychom dosáhli kýženého cíle, který je pochopitelně rozdílný u vrcholového sportovce a u obézní ženy. Měření maximální tepové frekvence udává maximální úroveň srdeční kapacity a je rovněž indikátorem únavy. V dalších dílech se budu podrobně věnovat srdeční frekvenci jak ve sportu, tak i jejímu dalšímu využití např. při hubnutí.

Jak měřit tepovou frekvenci?

Tep se měří kdekoliv na těle, kde se tepna nachází blízko povrchu a kde je puls dobře hmatatelný. Nejčastější je však metoda pomocí palpace (hmatu), a to na zápěstí–radiální tepna a na krku–krkavice. Někdy se využívají také místa na třísle či v ohybu pod kolenem.

K měření byste vždy měli použít prsty, nikoliv však palec, neboť v něm není takový cit, a navíc je blízko radiální tepny, a tak by vás mohla mást.

1)      Manuální metoda

  • Krk – přiložte ukazováček s prostředníčkem na stranu krku, pozor na přílišné stisknutí, stačí přiložit a potom počítejte počet úderů za minutu.

  • Zápěstí – přiložte ukazováček a prostředníček na vnitřní stranu zápěstí, v malé jamce na palcové straně (viz obrázek) a počítejte stejným způsobem.
     
  • Počet úderů za minutu je doporučeno počítat tak, že si spočítáte údery za 10 vteřin a vynásobíte 6 nebo si spočítáte počet úderů za 15 vteřin a vynásobíte 4.

To má několik důvodů. Hlavní je ten, že pokud byste si počítali tepy po celou minutu, např. během pohybové aktivity, tep se vám během počítané minuty sníží a počítání tak nebude objektivní. Proto je ke zjištění aktuálního stavu lepší zmiňovaný úsek 10 či 15 s.

2)      Metoda pomocí přístrojů

  • Přesnější údaj o tepové frekvenci lze získat měřením pomocí EKG/EEG. V dnešní době můžeme najít měřiče tepu také v iPhonech či chytrých telefonech. Měření pomocí přístrojů je samozřejmě přesnější a pohodlnější – především tehdy, chceme-li si měřit tepovou frekvenci v kratších časových úsecích. Většina moderních zařízení má i paměť k zaznamenání vašeho pohybu. Vy si tak můžete přehrát data do svého počítače a sledovat průběh vaší činnosti. Toho využívají především vrcholoví sportovci.
  • Nejčastějším monitorem srdeční frekvence jak u laické veřejnosti, tak u sportovců, jsou tzv. sporttestery, které funguj na principu hodinek a pásku (viz obrázek), který si připnete kolem hrudi. Pás snímá srdeční tep a vysílá signál do hodinek, které zobrazují váš aktuální tep. Dobrý přenos signálu mezi páskem a vašim tělem zajistíte navlhčením dotekového místa, nebo zkrátka počkáte, až se začnete potit. V dnešní době technických vymožeností mají sporttestery mnoho funkcí, od nastavení odpovídajících zón tepové frekvence, až po již zmiňovaný přenos dat do vašeho PC.

Další články

Zdraví
Sport
Hubnutí
Čtení na víkend
Lehkost, údernost a touha po nezávislosti. I to je piloxing

Období výživných Vánoc, po kterém spousta z nás s výčitkami zamíří do fitka, se nezadržitelně blíží. Nemusíte se ale trápit…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Sport
Hubnutí
Nebojte se činek. Silové cvičení vám dá krásnou a zdravou postavu.

Chcete se věnovat zdravému životnímu stylu, být aktivní a spokojená se svou postavou? A myslíte si také, že k dokonalé formě…

Vaše proměny

Lenka Ersepková

Jsem veselejší, vyrovnaná sama se sebou a spokojená žena

Marek Varkoček

Žádné hladovění, jenom změna stravovacích návyků a skladba jídla

Monika Vlčková

Začala jsem sama nějakým způsobem hubnout, moc to ale nešlo