VELKÝ TEST OMEGA 3: Složení některých výrobků je až zarážející

29.03.2018 | 121446x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava, Nemoci, Čtení na víkend

Otestovali jsme pro vás 16 doplňků stravy s omega 3 mastnými kyselinami. Ty se užívají zejména na podporu správného fungování kardiovaskulárního a nervového systému. Parametry, podle kterých jsme jednotlivé výrobky hodnotili, splňovaly některé z nich na jedničku, jiné ale byly úplnými propadáky.

Omega 3 mastné kyseliny jsou polynenasycené mastné kyseliny, které tělo potřebuje, ale nedokáže si je samo vyrobit. Proto je nazýváme esenciálními mastnými kyselinami.

Jak už bylo uvedeno výše, omega 3 mastné kyseliny podporují správné fungování kardiovaskulárního a nervového systému. Zahrnují důležité kyseliny EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová), které jsou důležité nejen pro vývoj nervové soustavy (mozek, psychomotorický vývoj). DHA příznivě ovlivňuje funkci mozku a zraku. Omega 3 mastné kyseliny mimo jiné doplňují a vyrovnávají poměr mezi omega 6 a omega 3 mastnými kyselinami. Také snižují triacylgyceroly a produkci škodlivého LDL cholesterolu a působí protizánětlivě.
 

Vyvážený poměr EPA a DHA je důležitý
 

Kyseliny EPA a DHA se dříve ve většině klinických studií zkoumaly společně. To znamená, že vliv na lidské zdraví byl pozorován působením obou těchto kyselin. V posledních 15 letech se ale zvyšuje počet studií, které zkoumají vliv EPA a DHA samostatně. Díky těmto studiím můžeme zjistit a pochopit trávení, vstřebávání i účinky obou kyselin individuálně, což by mělo umožnit výrobcům doplňků stravy vytvořit ideální kombinaci poměru EPA a DHA.
 

Každá kyselina na něco jiného
 

Pokud jde o EPA a DHA, je jedna lepší než druhá? To je asi stejně nesmyslná otázka, jestli je levá ruka lepší než pravá. Obě zmíněné kyseliny přispívají k lidskému zdraví. Doplnění každé z nich je důležité v různých fázích života a pro různé zdravotní oblasti, jak je naznačeno v této tabulce, která je součástí odborného článku výživové konzultantky Gretchen Vannice:

FÁZE ŽIVOTA / ZDRAVOTNÍ OBLASTI EPA nebo DHA?
Těhotenství více DHA
Sportovci více EPA
Mozkové funkce více DHA
Stavy úzkosti více EPA
Kardiovaskulární systém EPA + DHA
Stáří EPA + DHA

 

DHA pro budoucí maminky a děti
 

Děti potřebují DHA pro růst a vývoj a mozku. Centrální nervová soustava a sítnice se silně spoléhají na dostatečný přísun DHA během růstu dělohy. Z toho plyne, že by ženy v těhotenství neměly zapomínat především na dostatečný příjem DHA. S jejím užíváním by měly pokračovat po celou dobu kojení.

Děti potřebují více DHA až do věku, kdy začínají chodit do školy. To znamená, že děti do 5 let, které užívají přípravek s omega 3, by měl obsahovat vyšší podíl DHA. Výjimkou jsou děti s vývojovými problémy. Zde se ukázalo, že čistá EPA (nebo omega 3 s vysokým podílem EPA) je nejúčinnější pro podporu kognitivních (poznávacích) funkcí.
 

EPA na koncentraci i suchou kůži
 

Po dosažení věku 5 let se vývoj mozku a centrální nervové soustavy začíná snižovat, čímž se snižuje i potřeba DHA. To je dobrý čas na zvýšení EPA ve stravě. Protože odborné studie ukazují, že EPA může pomoci s dětským chováním a akademickým výkonem, stejně jako se zaměřením, pozorností a snižováním agrese. Dále s potížemi jako je suchá kůže, astma a alergie, které jsou u dětí časté.
 

Kyselinu EPA potřebujeme celý život
 

Ve věku od 5 do 65 let může být většina potřeb lidského organismu uspokojena použitím olejů bohatých na EPA a konzumací ryb, mořských produktů, ekologických zelených rostlin a produktů živočišného původu. Doplnění EPA u adolescentů i u dospělých je potřebné v souvislosti s duševním zdravím (včetně deprese, dyslexie a dyspraxie), se srdečními problémy, stavem kloubů a kostí, stejně jako s neurodegenerativními onemocněními jako je např. Parkinsonova choroba. EPA také chrání naše geny a buněčný cyklus a pomáhá udržet naši stresovou reakci regulovanou. Takže dostatečná zásoba EPA po celý život dospělého člověka může pomoci zabránit řadě chronických onemocnění.

Příjem EPA je důležitý i pro sportovce. Při intenzivních trénincích je organismus vystavován stresu a může být tedy náchylnější k zánětům.
 

EPA a stařecká demence
 

V pozdějším životě mohou nastat problémy s kognitivními funkcemi a funkcemi mozku. Opět platí, že udržení vysoké úrovně EPA snižuje riziko vývoje a zhoršení kognitivního poklesu a demence. Pokud již je demence nebo Alzheimerova choroba diagnostikována, mozek potřebuje strukturální podporu. V tomto okamžiku se opět stává DHA důležitá, a to v minimálním množství 250 mg/den. Při tomto množství se zabraňuje dalším ztrátám mozkové tkáně.  

Je důležité si uvědomit, že ačkoliv obě kyseliny obvykle vystupují společně, každá z nich má důležitý vliv na náš organismus. EPA a DHA jsou inhibitory (látky zpomalující / zastavující nějaký proces) pro různé enzymy.
 

Není omega jako omega
 

Je tedy třeba doplňky s omega 3 mastnými kyselinami porovnávat nikoliv podle ceny, ale podle kvality a množství účinných látek.

Kvalitu omegy můžeme hodnotit též podle její vstřebatelnosti v organismu. Existují dvě formy omega 3. Jedná se o formy TG (triglyceridová forma) a EE (ethylesterová forma). Hlavním rozdílem mezi TG a EE formou omega 3 je v jejich biologické dostupnosti. TG forma má o 70 % vyšší biologickou dostupnost a triglyceridy mají o 36 až 48 % lepší vstřebatelnost než ethylestery. TG je forma z hlediska evoluce přirozená, protože naše tělo využívá a transportuje EPA a DHA právě ve formě TG. Zatímco EE forma je pro naše tělo nová a méně efektivní, a to ve smyslu přínosu nenasycených mastných kyselin pro organismus. U většiny doplňků s omega 3 bohužel ale nebývá uvedeno, o jakou formu se jedná, protože výrobce ji není povinen uvádět.

Prodávané doplňky stravy s omega 3 jsou často obohacené i dalšími látkami, např. vitaminy nebo minerálními látkami. Mezi tyto látky patří nejčastěji antioxidanty (vitamin E), další oleje příznivě ovlivňující organismus (olivový, sezamový) a dokonce i koenzym Q10. Ten zlepšuje energetický obrat organismu, zpomaluje projevy stárnutí (s věkem klesá jeho tvorba v organismu) a chrání srdce a cévy. Je důležitý zejména pro ty, kteří užívají léky na bázi statinů (léky na cholesterol), protože právě ty přirozenou tvorbu koenzymu Q10 blokují.
 

Podle čeho jsme výrobky testovali
 

Hlavním parametrem pro testování uvedených výrobků, které zpracovala projektová specialistka Mgr. Tereza Pešoutová, bylo obsažené množství DHA (uvádí se v miligramech na 1 kapsli). Hodnocení jednotlivých doplňků stravy jsme pak postavili na počtu kapslí potřebném pro splnění doporučeného množství na den, což je minimálně 250 mg.

Vzhledem k tomu, že cena doplňků s omega 3 mastnými kyselinami se pohybuje řádově ve stovkách korun, je až zarážející, že složení některých testovaných výrobků poměrně vysoké ceně zdaleka neodpovídá. V těchto případech by totiž - vzhledem ke splnění doporučených dávek jednotlivých účinných látek - bylo potřeba spolykat neúměrně vysoké množství kapslí. Proto je určitě dobré - jak bylo již řečeno - koukat při nákupu nejen na cenu, ale především na to, v jakém poměru jsou jednotlivé látky zastoupeny.
 

DOPLNĚNÍ TESTU: OmegaMarineForte+


Podíl rybího oleje: 350 mg/1 kapsle
EPA: 78 mg/1 kapsle
DHA: 54 mg/1 kapsle
Počet kapslí potřebný pro splnění dávky 250 mg DHA: 5 kapslí

 

 

 

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment