ZAHŘEJTE SE! SAUNOVÁNÍ

19.02.2024 | 573x Shlédnutí | Kateřina Štětková | Zdraví

Sauna je tradiční forma tepelné terapie, která má původ v severských kulturách a rozhodně není výplodem moderního světa. Principem sauny je vytvářet prostor s vysokou teplotou, což má řadu přínosů pro lidské tělo. V klasické sauně je teplota obvykle udržována kolem 60–100 °C, což vytváří prostředí příznivé pro pocení a tělesnou termoregulaci.

JAKÉ JSOU DRUHY SAUN?

FINSKÁ SAUNA

Když se řekne sauna, většinou si jako první vybavíme právě tu finskou. Tyto sauny mají typické dřevěné interiéry a exteriéry. Vnitřní prostor je často vybaven lavicemi a kamennými ohřívači.

Teplo je generováno pomocí kamenných ohřívačů, které se polévají vodou, což vytváří páru a zvyšuje vlhkost v místnosti.

Teplota ve finské sauně se obvykle pohybuje mezi 60–100 °C. Vlhkost se zde pohybuje mezi 10–20 %.

PARNÍ SAUNA 

Hlavním rozdílem oproti finské sauně je vyšší vlhkost, která může dosahovat až 100 %. V parní sauně je teplota nižší, pohybuje se obvykle mezi 40–60 °C.

Pára se vytváří pomocí speciálního generátoru, který zvyšuje vlhkost v místnosti. Tím se vytváří teplé a vlhké prostředí.

INFRASAUNA

Infrasauna vytváří teplotu pomocí infračerveného záření, které proniká přímo do lidského těla a zahřívá ho zevnitř, což je největší rozdíl oproti tradiční sauně. 

Teplota se pohybuje mezi 40–60 °C a vlhkost je obvykle nízká. Díky tomu je zážitek z infrasauny považován za měkčí a příjemnější.


Každý druh sauny má své specifické vlastnosti. Při finálním výběru tedy záleží na preferencích uživatele / návštěvníka a jeho zdravotních dispozicích (každá sauna není vhodná pro každého). Je důležité respektovat individuální pohodu a zdravotní stav při návštěvě sauny a dodržovat doporučené postupy pro bezpečné využívání.

PŘED VSTUPEM DO SAUNY…

… je vhodné se osprchovat, abyste odstranili přebytečné oleje, krémy a nečistoty z pokožky. Čistá kůže umožňuje lepší prokrvení, pocení a účinnější odbourávání toxinů.

Důležité je dodržovat dostatečný pitný režim. Příprava těla na saunování začíná udržováním hydratace. Při saunování se hodně vody vypotí a neměli bychom odcházet s deficitem tekutin, pocitem mdla či točením hlavy.

Jíst bychom před saunou měli snadno stravitelná jídla. Doporučuje se také konzumovat alespoň hodinu dopředu, aby měl organismus možnost zahájit trávicí procesy a neudělalo se nám v sauně nevolno.

V SAUNĚ 

Pokud se saunováním začínáte, čas strávený v sauně by měl být v souladu se zdravím jedince. Začínejte kratší dobu a postupně ji prodlužujte. Neměl by se však překračovat doporučený čas pobytu, a to ani pokud se saunování již nějakou dobu věnujete. Hrdina není ten, který vydrží nejdéle. Překračování doporučené délky pobytu, množství cyklů, teploty atd. může naopak vést ke zdravotním obtížím. 

Pokud do sauny chodíte, určitě znáte pravidlo 3 saunovacích cyklů o maximální délce 10–15 minut (při začínání stačí 5–10 minut).

Mezi jednotlivými cykly by měla být pauza minimálně 15 minut a po posledním cyklu by měl následovat odpočinek alespoň 30 minut.

PO SAUNĚ

Po sauně je typické se osprchovat studenou vodou nebo ponořit se do chladného bazénu. Ochlazení pomáhá obnovit normální tělesnou teplotu a kůže se bohatě prokrví. 

Doplňte tekutiny ztracené během pocení. Hydratace je klíčová pro správnou funkci organismu a také naši pohodu. Nestačí napít se pouze před saunou.

Důležitá je i relaxace, aby si tělo znovu zvyklo na okolní teplotu okolo nás.

MOŽNÉ BENEFITY PRAVIDELNÉHO NAVŠTĚVOVÁNÍ SAUNY

DETOXIKACE 

Saunování podporuje intenzivní pocení, což je přirozený způsob, jakým se tělo zbavuje toxinů a odpadních látek.

ZLEPŠENÍ KREVNÍ CIRKULACE

Vyšší teplota v sauně způsobuje rozšíření cév a zvyšuje průtok krve. Tím se zrychluje krevní oběh, což může mít pozitivní vliv na celkové kardiovaskulární zdraví.

UVOLNĚNÍ SVALŮ

Horko v sauně má relaxační účinek na svaly. Uvolnění svalového napětí může přinést úlevu od bolestí zad a kloubů. 

ZLEPŠENÍ DÝCHÁNÍ

Při saunování se často vdechuje horký vzduch, což může pomoci rozšíření dýchacích cest a usnadnit dýchání. Z toho důvodu se při saunování používají i éterické oleje.

POSÍLENÍ IMUNITNÍHO SYSTÉMU 

Některé studie naznačují, že pravidelné saunování může stimulovat imunitní systém a pomoci tělu lépe bojovat proti infekcím.

I když saunování přináší mnoho zdravotních a relaxačních výhod, není vhodné pro každého. Je důležité si uvědomit, že existují určité situace a zdravotní stavy, kdy by saunování mohlo být kontraproduktivní nebo dokonce nebezpečné. Je vždy doporučeno konzultovat s lékařem, zda je pro vás saunování vhodné. Popřípadě, jakému typu sauny byste se měli vyhnout. Tato porada by měla proběhnout před zahájením pravidelných saunovacích seancí, zejména pokud máte nějaké zdravotní indispozice či chronická onemocnění.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment