Zlepšete svůj výkon stravou až o 30 %

06.08.2014 | 6476x Shlédnutí | Vít Schlesinger | Strava

Každý sportovec se snaží dosáhnout maximálního výkonu v rámci svých možností. Výkon je ovšem závislý na stravě více, než si většina z nás uvědomuje.

Skutečnost, že aktivní sportovci s velkým výdejem energie potřebují dbát na svou stravu pečlivěji než většina populace, je celkem logická a pochopitelná. Přesto poslední průzkumy ukazují, že velké procento z nich zápasí s energetickou bilancí, zažívá energetický deficit nebo naopak energetický nadbytek.  Při posuzování stravy sportovce je právě tento poměr hlavním parametrem, ze kterého se vychází. Většina studií, zabývajících se sportovní výživou hovoří o energetické bilanci, o množství přijaté a vydané energie.

Nicméně, sportovci často opomíjí ještě jednu neméně důležitou věc: vyšší potřebu živin “kvalitních”.  U sportovců se nejčastěji setkávám s podvýživou, která se projevuje úbytkem svalové hmoty, únavou, opakujícími se nemocemi, pomalejší regenerací (až o 80 %) a v neposlední řadě zhoršeným sportovním výkonem. Bohužel, některým z nich důležitost jídelníčku uniká, popřípadě jsou k tomuto faktu lhostejní. 

Dle mé zkušenosti naprostá většina nejen rodičů, ale překvapivě i trenérů, neklade na stravu zdaleka takový důraz, jaký by měla. Je to především proto, že nemají dostatek informací. Když má sportovec neuspokojivé sportovní výsledky, trenéři obvykle očekávají, že vyšší zatížení v tréninku problém vyřeší a přinese pozitivní posun. Sportovec tedy trénuje mnohem více než konkurence, ale zlepšení se nedostavuje – ba naopak. Sportovec je unavenější, podrážděnější a demotivovaný. Často za horšími výsledky však stojí již zmíněná špatná strava.

V naší republice máme ve srovnání s mládežnickými kluby v USA a Kanadě výbornou tréninkovou přípravu, ale rozdíl v přístupu ke stravě je diametrální – zatímco v zahraničí se sestavování jídelníčku sportovců věnují specialisté, u nás jsme zatím pozadu a sportovní výživa se obvykle neřeší.

Nemusíte být zrovna vrcholový sprinter či plavkyně, stačí, že sportujete rekreačně. I v tomto případě není jedno, co si dáte před sportem, během něj a po něm. Jídlo ovlivní váš výkon (zkuste si někdy zaběhnout 10 km poté, co jste celý den nic nejedli) a ovlivní i schopnost vašeho těla regenerovat. V následujícím schématu naleznete příklady jednotlivých jídel před, během a po sportu. Obsahují vše potřebné, co by měl každý sportovec zahrnout do svého běžného jídelníčku.

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment